Zurych w Szwajcarii. Ciekawostki, zabytki, atrakcje
Zurych (Zürich), miasto w Szwajcarii. Co powinieneś zobaczyć w Zurychu? Zurych atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawostki
1) Banhofstrasse
Banhofstrasse (ulica Dworcowa) ma 1,5 km długości. Ciągnie się od dworca kolejowego w Zurychu do nabrzeża Jeziora Zuryskiego. To prestiżowa ulica handlowa, przy której sklepy mają m.in. znane światowe marki (moda), są sklepy z biżuterią i zegarkami, antykami i innymi luksusowymi towarami. To deptak, po którym kursują jedynie tramwaje. W okresie świąt Bożego Narodzenia ulica jest pięknie przystrojona.
2) Jezioro Zuryskie
Polodowcowe Jezioro Zuryskie (Zürichsee) ma powierzchnię niemal 90 km kwadratowych i średnią głębokość 49 metrów. W pobliżu są jeszcze dwa inne jeziora: Greifen (Greifensee) oraz Jezioro Pfäffikon (Pfäffikersee). Jezioro powoduje, że 400-tysięczny Zurych wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości.
Nabrzeże jeziora, to miejsce, gdzie można spędzić czas (spacery po pięknej promenadzie), a w jeziorze można się wykąpać lub pożeglować łódką. Okoliczne góry powodują, że to malownicze miejsce; przypomina trochę Jezioro Bodeńskie.
Dodajmy, że nad Jeziorem Zuryskim jest też miasto Rapperswill, zwane Miastem Róż. Jest tu największy kryty aquapark Europy.
3) Grossmünster
Największy kościół Zurychu i jeden z symboli miasta. Zbudowany w latach 1100-1250, w miejscu wcześniejszego kościoła. Ma charakterystyczne dwie bliźniacze, wysokie wieże, których zwieńczenia powstały w latach 1781-87. To właśnie tu swe reformatorskie idee w latach 1517-1531 głosił Huldrych Zwingli (1481-1531).
Z wieży Karola (jedna z dwóch wież kościoła) po przebyciu 187. schodów można dotrzeć do platformy widokowej i z wysokości 60. metrów zobaczyć Zurych, Jezioro Zuryskie i okolice.
4) Fraumünster
Średniowieczny kościół w stylu gotyckim ze strzelistą wieżą z zegarem, jest widoczny z daleka. Wybudowany w XIII wieku, znajduje się w środku starego miasta w Zurychu, na zachodnim brzegu rzeki Limmat. Romańskie prezbiterium zdobią witraże, zaprojektowane przez Marca Chagalla (1888-1985).
Wejście (w godz. 10-18) jest płatne. Warto zajrzeć do pięknych krużganków, zdobionych malowidłami, na tyłach kościoła, od strony pomnika.
5) Sankt Peterkirche
Ten kościół znajduje się przy St.Peterhofstatt, na starym mieście. To najstarsza świątynia Zurychu, otwarta w 1000 roku, potem przebudowywana, więc obecnie ma barokowy wygląd.
Charakterystyczna, XIII-wieczna wieża z dzwonnicą jest ozdobiona 8,7-metrowej średnicy tarczą zegara.
6) Lindenhof – wzgórze i park
Częścią starego miasta Zurychu (Lindenhof) jest wzgórze z parkiem Lindenhofplatz. Po przejściu dosyć stromymi schodami zbudowanymi między kamienicami, docieramy do parku z dużymi, starymi drzewami, dającymi upragniony cień w upalne dni. Warto tu zajrzeć choćby z powodu ładnej panoramy miasta i rzekę Limmat, które stąd zobaczymy.
Stoi tu fontanna upamiętniająca mieszkanki Zurychu, które w 1292 r. podczas oblężenia miasta przez wojska habsburskie paradowały w pełnym rynsztunku bojowym. Podstęp się udał. Wrogowie widząc, że nawet kobiety mają broń i są gotowe do obrony, odstąpili od ataku na miasto.
7) Ratusz w Zurychu
Ten późnorenesansowy gmach stojący tuż przy rzece Limmat, zbudowano w latach 1694-1698. Do roku 1798 była tu siedziba Republiki Zurychu, potem był tu parlament kantonu Zurych i siedziba władz miasta. Pięknie zdobiony barokowy portal od strony wschodniej wykonano z czarnego marmuru. To jedyne wejście / wyjście z budynku.
Wcześniejszy ratusz stał w tym samym miejscu już od 1252 roku. Był mniejszy niż obecny.
8) Opera w Zurychu
Gmach Opernhaus Zürich znajdujący się przy Sechseläutenplatz, został zbudowany w roku 1834. Kilkanaście miesięcy po pożarze został ponownie otwarty, w 1891 roku. Był wtedy pierwszą operą Europy z oświetleniem elektrycznym. W latach 1982-84 gmach został odrestaurowany. Ma neoklasycystyczną fasadę ozdobioną popiersiami Webera, Wagnera i Mozarta, są tu również popiersia Schillera, Szekspira i Goethego. Na widowni w stylu rokoko może się zmieścić 1200 widzów. Niestety część osób siedzących na sali ma ograniczony dostęp wzrokowy do sceny, a niektórzy… nie widzą sceny wcale.
9) Polybahn – kolej linowo-terenowa
Jeśli znasz kolejkę na Gubałówkę z Zakopanem, to w Zurychu jest coś podobnego. Dolna stacja Zürich Central-Polybahn znajduje się obok wewnątrz kamienicy, górna – Polyterrasse ETH mieści się obok głównego budynku Politechniki ETH Zürich, stąd nazwa: Polybahn.
Została otwarta w 1889 roku. Początkowo miała napęd wodny, od 1897 r. ma elektryczny. Po renowacji, od 1996 r. kursuje jako UBS Polybahn.
Kolejka kursuje co 2,5 minuty, jazda trasą 176 metrów trwa 100 sekund, różnica poziomów górna/dolna stacja wynosi 41 metrów. Średnie nachylenie trasy 23%. Może przewieźć nawet 1200 osób w ciągu godziny.
W dni powszednie kursuje od rana do wieczora, w sobotę do godziny 14, w niedzielę (ku rozpaczy weekendowych turystów) jest nieczynna.
10) Prime Tower
Przez ponad 20 lat w Szwajcarii nie można było budować wieżowców, więc obecnie jest ich może kilkanaście. Najwyższym z nich do 2015 r. był Prime Tower (Maag-Tower, 126 metrów wysokości, 36 kondygnacji) znajdujący się w pobliżu dworca Hardbrücke w Zurychu. Inwestycja kosztowała 380 milionów franków, a wieżowiec oddano do użytku w 2011 roku.
Niestety nowoczesny wieżowiec ze szkła popsuł krajobraz pięknego miasta, a jego architektura w porównaniu do pozostałych budynków ma się jak pięść do nosa. Może nie będzie kłuć w oczy, jeśli staną w pobliżu kolejne wysokościowce. Miejmy jednak nadzieję, że nie taka przyszłość architektonicznie czeka to piękne miasto. Chociaż… Zurych sprawia wrażenie miasta szczelnie zabudowanego, więc jeśli budować, to tylko w górę?
Przy okazji: obecnie najwyższą budowlą Szwajcarii jest wieżowiec Roche Tower (Roche-Turm) w Bazylei, mająca 178 metrów wysokości i 41 kondygnacji. Została oddana do użytku w 2015 roku.
11) FC Zurych
Fussballclub Zürich założono w 1896 roku, a jego piłkarska drużyna gra na Letzigrund Stadion.
Stadion otwarto w 1925 r., mieści 30 tys. kibiców i był jednym ze stadionów EURO 2008. Odbywają się tu zawody lekkoatletyczne (w 2014 r. były tu lekkoatletyczne mistrzostwa Europy).
FC Zürich kilkanaście razy zdobywał mistrzostwo kraju, zdobywał Puchar Szwajcarii, grał w międzynarodowych rozgrywkach (dwa razy: 1963/4 i 1976/7 dotarł do półfinału.
W centrum Zurychu przy Werdstrasse 21 znajduje się nieduże FCZ Museum. Można tu kupić gadżety klubowe i poznać historię kubu. Wstęp jest bezpłatny.
12) Pomniki w Zurychu
- Pomnik Ulricha Zwingli (Ulrich Zwingli Monument), adres: Limmatquai 20, tuż przy brzegu rzeki Limmat i kościele. Jest osobą, które zapoczątkowała reformację w Szwajcarii.
- Hans Waldmann Statue. Stoi przy Munsterbrucke, tuż przy moście na rzece Limmat. Waldmann (1435-1489) był szwajcarskim dowódcą i politykiem. To jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi Konfederacji Szwajcarskiej.
- Pomnik Alfreda Eschera przed budynkiem dworca kolejowego w Zurychu, na Banhofplatz. Escher (1819-1882) to szwajcarski przedsiębiorca i polityk. Od 1849 r. trzykrotnie zasiadał w Radzie Narodu. Był przewodniczącym rządowej komisji ds kolejnictwa, jednym z inicjatorów powstania linii kolejowej Zurych – Baden.
Zurych atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Zurych – ciekawostki
> Muzeum FIFA w Zurychu
> Jeśli planujesz odwiedzić Zurych