Stanisław Wigura lotnik

Tu zginęli Żwirko i Wigura

Czas czytania:1 minut/y, 41 sekund/y

Na pamiątkę sukcesu Żwirki i Wigury dzień 28 sierpnia jest świętem lotnictwa polskiego

Kto był Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, wie niemal każdy Polak. Niewielu natomiast wie, gdzie 11. września 1932 r. miała miejsce katastrofa lotnicza, w której obaj zginęli. I gdzie znajdują się ich symboliczne groby. Choć imię Żwirki i i Wigury ma w nazwie wiele szkół i ulic w Polsce, ogromna część Polaków nie słyszała o wzniesieniu Kościelec w Cierlicku (Kostelec v Těrlicku) na Zaolziu, tuż obok polskiej granicy.

O Żwirkowisko (jak nazwano miejsce tragedii) na Kościelcu troszczy się gmina Cierlicko (Těrlicko) oraz miejscowi członkowie PZKO (Polski Związek Kulturalno-Oświatowy). W 1992 r. otwarto Dom Polski Żwirki i Wigury, z salą poświęconą historii lotnictwa. Corocznie organizuje się tu obchody upamiętniające rocznicę śmierci znanych polskich lotników.

Ciekawostka

Jedna z tutejszych legend głosi, że na cierlickim Kościelcu było kiedyś wyjście z tajemniczego podziemnego tunelu, wydrążonego z cieszyńskiego zamku.

Jak tu dotrzeć?

1) Z przejścia granicznego w centrum Cieszyna skręcamy na pierwszych światłach pod wiaduktem w lewo, a na następnych światłach w prawo i po ulicy Ostrawskiej do Kościoła św. Wawrzyńca w Cierlicku, gdzie skręcamy w prawo (z Polski to około 8-10 minut jazdy samochodem).

2) Z trasy A1 kierujemy się drogą S52 do przejścia granicznego Boguszowice-Kocobędz (Chotěbuz) – wjeżdżamy do Czech i po przejechaniu rzeki Olzy, jedziemy prosto jakieś 2 km i zjeżdżamy w kierunku Hawierzów (Havířov) na ulicę Ostrawską i jak powyżej.

3) Z Autostrady Bursztynowej z przejścia granicznego w Chałupkach kierujemy się na Hawierzów (Havířov) a potem na Cierlicko (Těrlicko).

Do nawigacji samochodowych wpisujemy: Czechy, Horni Terlicko 149

Tekst: Vladislav Lojek
Na zdjęciu: Symboliczny grób Żwirki w Cierlicku. Foto: Czesil / cc by-sa 3.0

Franciszek Żwirko (1895-1932) – porucznik oraz pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zdobył w 1932 r. w zawodach „Challenge” pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski.

Stanisław Wigura (1903-1932) – polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Wraz z pilotem Franciszkiem Żwirką zwyciężył w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932.

hot dog fast food ciekawostki Poprzedni post Hot Dog – historia słynnej potrawy fast food
kombajn żniwa rolnictwo plony zbiory Następny post Historie ze słowem: rolnik