zwyczaje ślubne ślub ile kosztuje wesele państwo młodzi

Najpopularniejsze zwyczaje ślubne

Czas czytania:4 minut/y, 35 sekund/y

Zwyczaje ślubne zależą od kręgu kulturowego Państwa Młodych. Pochodzą one z ludowej tradycji i obrzędów. Wszystkie zwyczaje czy przesądy mają na celu to samo – przynieść szczęście, zdrowie, bogactwo i wieczną miłość nowo założonej rodzinie. Oto zestawienie chyba najczęściej spotykanych zwyczajów, jakie spotykamy w Polsce, w dniu ślubu i wesela

Zwyczaje ślubne: Wyprowadzenie

Pan młody wyprowadzany jest z domu przez druhny. Trzymają go pod ręce, aby nie uciekł.

Zwyczaje ślubne: Brama

Sąsiedzi mieszkający w pobliżu domu Panny Młodej zastępują drogę (robią “bramę”), żeby nie wypuścić Pana Młodego, gdy ten jedzie po nią przed ślubem. Sąsiedzi śpiewają przy tym dowcipne przyśpiewki ludowe. Przejazd “wykupuje” świadek walutą, którą są butelki wódki. Zdarza się, że oprócz alkoholu daje również słodycze dla dzieci.

Ślubne zwyczaje: Odkupienie

W niektórych regionach Polski po przyjeździe do domu przyszłej żony, Pan Młody musi ją odkupić. Rozpoczyna się targowanie. Zdarza się, że gdy proponowane przez niego dobra są niewystarczające, zamiast Panny Młodej Pan Młody otrzymuje staruszkę w welonie. Oczywiście wszystko odbywa się w żartobliwej atmosferze. Co by nie było, Panna Młoda i tak po tych targach musi trafić do Pana Młodego.

Bukiet ślubny

Pan Młody przynosi przyszłej żonie bukiet ślubny, a ona w rewanżu przypina mu do lewej klapy marynarki „przypinkę” kwiatową. Na niektórych weselach takie przypinki (kotyliony), niekoniecznie z prawdziwych kwiatów, przypinane są do piersi wszystkim gościom wesela. Z zależności od tego czy ktoś jest kawalerem (panną) albo jest już po ślubie, kotylion przypina mu się z lewej lub prawej strony. Kotyliony przypinają zwykle świadkowie (świadkowa kobietom, świadek panom). Jest to znak dla potencjalnego kawalera (panny), że druga osoba jest “wolna” czyli może stawać do niej w konkury.

weselne ciekawostki wesele atrakcje ślub

Zwyczaje ślubne: Błogosławieństwo

Przed wyjściem z domu do kościoła, rodzice błogosławią Młodych na nową drogę życia. Czasem błogosławieństwa udzielają także rodzice chrzestni, a nawet dziadkowie. Błogosławi się znakiem krzyża, kropiąc woda święconą, a na koniec daje się do ucałowania figurkę Jezusa,  wymawiając słowa: “Na nową drogę życia błogosławię cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”.

Wejście do kościoła

Młodzi do kościoła wchodzą razem w akompaniamencie organów (czasem innego instrumentu, np. skrzypiec). Coraz częściej spotyka się w Polsce angielski zwyczaj. Pan Młody czeka pod ołtarzem, a Pannę Młodą wprowadza do kościoła ojciec, oddając ją przyszłemu mężowi.

Zwyczaje ślubne: Składanie życzeń

W okolicach Śląska istnieje zwyczaj, iż pod kościołem życzenia składają jedynie przyjaciele Młodych, którzy nie zostali zaproszeni na wesele. Reszta gości robi to już na sali weselnej.

wesele kawa herbata napoje ciepłe

Zwyczaje ślubne: Wejście na salę – chleb i sól

Przy wejściu na salę weselną Młodzi są witani przez rodziców staropolskim zwyczajem, chlebem i solą. Pannie Młodej zadaje się wtedy pytanie: “Co wolisz? Chleb, sól czy Pana Młodego?” Odpowiedź: “Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego”. Pytania i odpowiedzi mogą mieć różne formy, nie muszą być podanym tu cytatem.

Dwa kieliszki

Podaje się dwa kieliszki Młodej Parze – jeden w wódką, drugi z wodą. Młodzi muszą wypić do dna, niezależnie od tego na który ze wspomnianych napojów wybrali.

Zwyczaje ślubne: Przenoszenie przez próg

Pan młody powinien swoją świeżo poślubioną małżonkę przenieść przez próg. Dwukrotnie – najpierw próg domu (przed wejściem do kościoła), oraz już po udzieleniu im ślubu, podczas wchodzenia na salę weselną.

Rozbijanie kieliszków

Wszyscy goście przybyli na salę weselną wznoszą toast dla Młodej Pary, wypijając lampkę szampana (wina musującego). Młodzi po wypiciu rzucają puste kieliszki za siebie. Oba powinny się rozbić (inaczej ich związkowi wróży nieszczęście). Zazwyczaj oba kieliszki związane są ze sobą wstążeczką. Młodzi muszą wiec skoorydynować ów rzut kieliszkami czyli rzucić je równocześnie. W zależności od regionu i panujących zwyczajów, rozbite szkło sprzątają (zmiatają na szufelkę) małżonkowie wspólnie lub tylko Pan Młody. Ostatnio jednak ten zwyczaj zanika. Rozbite szkło zamiata obsługa sali weselnej.

wesele odchudzanie ślub

Zwyczaje ślubne: Zbieranie pieniędzy

W trakcie wesela goście (ci, którzy chcą) po kolei tańczą przez chwilę z panem młodym lub panną młodą. Aby mogli doznać tego zaszczytu, muszą chwilę wcześniej dać pieniądze (zwykle banknot) “na wózek dla dziecka”. Na przykład wrzucić je np. kapelusza trzymanego przez świadków. To dodatkowe pieniądze, na które mogą w tym dniu liczyć Państwo Młodzi, niezależnie od prezentów (najczęściej kopert z pieniędzmi).

Oczepiny

W czasie oczepin (najczęściej odbywają się w okolicach północy) Panna Młoda rzuca welon lub bukiet, a panny go łapią. Wszyscy wierzą, że ta której się poszczęści, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Zdarza się, że niektóre panny zbyt dosłownie biorą to sobie do serca. W chwili łapania jest między nimi rywalizacja na serio. Zaraz potem podobnie jest z kawalerami. Pan młody rzuca muchą lub krawatem, a kawalerowie starają się złapać. Gdy już wiadomo komu wróżone jest rychłe małżeństwo, “nowi” Państwo Młodzi powinni z sobą zatańczyć. Rodzajów zabaw przeprowadzanych podczas oczepin jest mnóstwo. To, które są przeprowadzane podczas konkretnego wesela, zależy m.in. od osoby, która je prowadzi (np. wodzireja).

Zwyczaje ślubne: Tort weselny

Tort weselny symbolizuje przyszłe, słodkie życie, więc nie można na nim oszczędzać. Pierwszy kawałek tortu Młodzi kroją sami (wspólnie trzymając nóż). Zaraz potem karmią się nim wzajemnie (dwoma widelczykami), co ma zapewnić od małżonka dużo słodyczy w przyszłym życiu. Kolejne kawałki tortu krojone są już nie przez nich. W niektórych regionach Polski pierwsze kawałki tortu Młodzi podają swoim rodzicom.

Poprawiny

Nazajutrz po hucznym weselu, w okolicach południa (bo wesele trwało do rana, a potem trzeba się było trochę wyspać) odbywają się poprawiny wesela. Goście już się znają, dlatego czują się swobodniej. Wspominają minioną noc. To już mniej uroczyste przyjecie niż wesele.

Zwyczaje ślubne: Sadurski.com / Albercik

Zobacz też:
> W jakim miesiącu najlepiej brać ślub?
> Atrakcja weselna – karykaturzysta
> Plan stołów weselnych
> Atrakcje na wesele

Ameryka Środkowa ciekawostki o Ameryce Środkowej wodo0spad góry zieleń zabytek tukan Poprzedni post Ameryka Środkowa – ciekawostki
benzyna ciekawostki o benzynie Następny post Historyjki ze słowem benzyna