Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki

20 ciekawostek o Żyrardowie

Czas czytania:3 minut/y, 16 sekund/y

Żyrardów ciekawostki i informacje, historia Żyrardowa. Z czego słynie miasto Żyrardów. Historia polskiego przemysłu lniarskiego. Żyrardowskie zabytki

Żyrardów – informacje

1) Żyrardów, to 40-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Stąd najbliżej do Warszawy (45 km), 2 razy dalej jest do Łodzi (90 km).

2) Żyrardów, to młode miasto. Miejscowość powstała w 1830 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1916 r.

3) Nazwa miasta Żyrardów pochodzi od nazwiska francuskiego wynalazcy Filipa de Girarda (1775-1845). To dzięki wynalezionym przez niego maszynom przędzalniczym miasto stało się dużym ośrodkiem produkcji tkackiej. Girard był dyrektorem fabryki.

4) Zakłady przędzalnicze istniały w Żyrardowie od początku istnienia miasta, do końca XX wieku.

Co zobaczyć w Żyrardowie

5) W zespole pałacowym Dittricha (ul. Karola Dittricha 1) mieści się Muzeum Mazowsza Zachodniego, działające od 1961 roku. Pałacyk mieści się w założonym w latach 1886-1896 parku im. Karola Augusta Dittricha. Na początku XX wieku park został zrewitalizowany i przywrócono jego dawną świetność. Na tyłach pałacu zbudowano amfiteatr, gdzie odbywają się koncerty.

zespół pałacowy Dittricha Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Zespół pałacowy Dittricha. Foto: Tdurden / cc-by sa 3.0. Żyrardów ciekawostki

6) Neogotycki kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, to największa budowla sakralna na Mazowszu. Jego 70-metrowej wysokości wieże górują nad miastem. Świątynię zbudowano w latach 1900-1903.

7) Inne kościoły w Żyrardowie, to m.in. kościół pw. św. Karola Boromeusza (najstarszy, został zbudowany w 1891 r.) i Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (został oddany do użytku w 1898 r. i początkowo był kościołem protestanckim).

kościół Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Ciekawostka: najwyższy kościół na Mazowszu pw. Matki Bożej Pocieszenia, Żyrardów

8) Resursa fabryczna, to dawny budynek Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Została zbudowana w 1870 roku. Znajduje się w Żyrardowie, przy ul. 1 Maja 45.

9) Od 2016 r. przed budynkiem resursy fabrycznej stoi pomnik Filipa de Girarda.

10) W Żyrardowie mieści się Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Można tu poznać dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich, jest tu kilkadziesiąt zabytkowych maszyn do produkcji tkanin. Wystawa stała muzeum, to: “Żyrardów. Miasto lnem tkane”.

Żyrardów ciekawostki

11) W 1889 roku Żyrardów odwiedził szach Persji Naser ad-Din Szah Kadżar (1831-1896) czyli przywódca Persji (obecnego Iranu).

12) W 1900 r. na Wystawie Światowej w Paryżu Żyrardów przedstawiano jako miasto wzorcowe, w którym fabryki, użyteczności publicznej i domy mieszkalne tworzą jeden organizm miejski. Został nagrodzony nagrodą główną Grand Prix.

Stara przędzalnia Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Stara przędzalnia w Żyrardowie. Żyrardów ciekawostki

13) Dawna przędzalnia lnu po przebudowie w 1913 r. stała się budynkiem mieszkalnym. Gdy została wybudowana, była największym budynkiem miasta. Na dachu był ogród. Na najwyższym piętrze były dwa wielkie zbiorniki wodne z wodą ze źródła znajdującego się na terenie fabryki. Była to najczystsza i najzdrowsza woda w Żyrardowie, wykorzystywano ją do obróbki lnu. Szczęśliwym trafem losu budynek przerwał obie wojny światowe, choć budynek miał być wysadzony w powietrze.

14) W Żyrardowie wódkę Belvedere produkuje Polmos Żyrardów.

15) Od 1923 r. roku działa klub piłkarski Żyrardowianka Żyrardów (dawniej: Włókniarz Żyrardów).

16) Od 2010 r. w Żyrardowie organizowany jest doroczny konkurs rysunku satyrycznego Manufaktura Satyry. Ogólnopolski, z udziałem również artystów zagranicznych. Jednym z patronów medialnych jest nasz portal Sadurski.com.

dworzec kolejowy Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Żyrardów, dworzec kolejowy. Foto: Jan Łoziński / cc-by sa 4.0

Żyrardów ciekawostki z historii

17) Wraz z szybkim rozwojem Żyrardowa, osiedlała się tu ludność żydowska. W 1910 mieszkało w Żyrardowie prawie 4 tys. Żydów. Był kirkut, synagoga i szkoła żydowska. W 1940 r. Niemcy utworzyli w Żyrardowie getto. W następnym roku 5 tys., Żydów z getta wysiedlono do getta w Warszawie. Później wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince, gdzie zamordowano.

18) W 1922 r. wzniesiono w Żyrardowie budynki dworca kolejowego. W latach 2005–2007 dworzec został gruntownie odremontowany. Stacja kolejowa istniała tu od 1845 roku.

19) Przed wybuchem I wojny światowej zakłady żyrardowskie były największą fabryką wyrobów lnianych w Europie.

20) Jednym z pierwszych zelektryfikowanych połączeń kolejowych w II Rzeczpospolitej było połączenie kolejowe Żyrardów-Warszawa. Było to pod koniec lat 30. XX wieku.

Żyrardów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Łowicz
> Płock
> Piotrków Trybunalski

wesele urząd skarbowy fiskus ślub weselne ciekawostki atrakcje na wesele Kielce weselne Poprzedni post Polacy przekładają wesela na 2021 rok
ubezpieczenia ciekawostki historie ubezpieczeniowe ubezpieczenie Następny post Autentyczne historie ubezpieczeniowe