Ciekawostki o Żywcu
Żywiec ciekawostki i najważniejsze informacje o Żywcu. Z czego słynie to miasto, co zobaczyć przyjeżdżając do Żywca
Informacje o Żywcu
1) Żywiec, to 32-tysięczne miasto w województwie śląskim, w Kotlinie Żywieckiej. Malowniczo położone u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim.
2) Żywiec słynie z produkcji piwa. Browar Arcyksiążęcy powstał w 1856 roku z inicjatywy księcia Albrechta Fryderyka Habsburga.
3) Miasto ma swój herb od roku 1400. Z niewielkimi modyfikacjami, herb przetrwał do dziś. Herb Żywca przedstawia głowę żubra z kolcem w nozdrzach, a nad jego rogami znajduje się orzeł bez korony.
4) Skąd wzięła się nazwa Żywiec? Chyba najbardziej prawdopodobna wersja mówi o schwytanym tu żywcem żubrze, ofiarowanym księciu oświęcimskiemu. Na pamiątkę tego zdarzenia, książę nadał miastu herb, w którym znalazł się żubr.
Żywiec ciekawostki z historii
5) Miejscowość powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a prawa miejskie Żywiec uzyskał w 1327 roku.
6) W 1467 roku powstało Państwo Żywieckie. Król Kazimierz IV Jagiellończyk przekazał ziemie hrabiemu Piotrowi Komorowskiemu. Była to nagroda za działania hrabiego, w tym za wsparcie wyprawy króla na Węgry. Późniejszy właściciel Państwa Żywieckiego Mikołaj Komorowski, ratując się przed długami, w 1624 r. sprzedał Państwo Żywieckie za 600 tys. złotych.
7) W średniowieczu na wzgórzu Grojec (612 m n.p.m.), na terenie obecnego miasta Żywiec, znajdował się zamek. Został zniszczony podczas walk w 1477 roku.
Żywiec ciekawostki
8) Miasto Żywiec jest ośrodkiem turystycznym. W pobliżu znajduje się Jezioro Żywieckie oraz ośrodki sportów zimowych w Korbielowie, Zwardoniu i Szczyrku.
9) Na przełomie lipca i sierpnia w okolicach Żywca (obok Wisły i Makowa Podhalańskiego) od 1964 r. odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny o nazwie: Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występują wtedy folklorystyczne zespoły z Polski oraz wielu krajów świata.
10) Na Starym Zamku w Żywcu znajduje się Muzeum Miejskie. Można tu zobaczyć m.in. Madonnę z poziomką – średniowieczny obraz nieznanego autora, wielkości 165 x 120 centymetrów. Obraz wcześniej znajdował się w żywieckiej konkatedrze.
11) Od 1971 r. działa folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka. Przed 1982 r. nosił inne nazwy. Występy zespołu urozmaicają wiele ważnych uroczystości lokalnych.
12) Miejskie stroje ludowe Żywca różnią się od stroju górali żywieckich. Powstały w XV wieku.
13) Żywiecki Park Krajobrazowy utworzono w 1986 roku i jest najstarszym parkiem krajobrazowym w polskich Karpatach. Jego powierzchnia wynosi 358,7 kilometrów kwadratowych.
Żywiec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Zakopane
> Licheń
> Lądek-Zdrój