Żywiec ciekawostki atrakcje historia

Ciekawostki o Żywcu

Czas czytania:2 minut/y, 12 sekund/y

Żywiec ciekawostki i najważniejsze informacje o Żywcu. Z czego słynie to miasto, co zobaczyć przyjeżdżając do Żywca

Informacje o Żywcu

1) Żywiec, to 32-tysięczne miasto w województwie śląskim, w Kotlinie Żywieckiej. Malowniczo położone u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim.

2) Żywiec słynie z produkcji piwa. Browar Arcyksiążęcy powstał w 1856 roku z inicjatywy księcia Albrechta Fryderyka Habsburga.

3) Miasto ma swój herb od roku 1400. Z niewielkimi modyfikacjami, herb przetrwał do dziś. Herb Żywca przedstawia głowę żubra z kolcem w nozdrzach, a nad jego rogami znajduje się orzeł bez korony.

rynek Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Na rynku w Żywcu. Żywiec ciekawostki

4) Skąd wzięła się nazwa Żywiec? Chyba najbardziej prawdopodobna wersja mówi o schwytanym tu żywcem żubrze, ofiarowanym księciu oświęcimskiemu. Na pamiątkę tego zdarzenia, książę nadał miastu herb, w którym znalazł się żubr.

Żywiec ciekawostki z historii

5) Miejscowość powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a prawa miejskie Żywiec uzyskał w 1327 roku.

6) W 1467 roku powstało Państwo Żywieckie. Król Kazimierz IV Jagiellończyk przekazał ziemie hrabiemu Piotrowi Komorowskiemu. Była to nagroda za działania hrabiego, w tym za wsparcie wyprawy króla na Węgry. Późniejszy właściciel Państwa Żywieckiego Mikołaj Komorowski, ratując się przed długami, w 1624 r. sprzedał Państwo Żywieckie za 600 tys. złotych.

kościół Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w centrum Żywca

7) W średniowieczu na wzgórzu Grojec (612 m n.p.m.), na terenie obecnego miasta Żywiec, znajdował się zamek. Został zniszczony podczas walk w 1477 roku.

Żywiec ciekawostki

8) Miasto Żywiec jest ośrodkiem turystycznym. W pobliżu znajduje się Jezioro Żywieckie oraz ośrodki sportów zimowych w Korbielowie, Zwardoniu i Szczyrku.

9) Na przełomie lipca i sierpnia w okolicach Żywca (obok Wisły i Makowa Podhalańskiego) od 1964 r. odbywa się największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny o nazwie: Tydzień Kultury Beskidzkiej. W jego ramach odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Występują wtedy folklorystyczne zespoły z Polski oraz wielu krajów świata.

kolejka Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Ciekawostka: w lecie po Żywcu jeździ turystyczna kolejka kolejka

10) Na Starym Zamku w Żywcu znajduje się Muzeum Miejskie. Można tu zobaczyć m.in. Madonnę z poziomką – średniowieczny obraz nieznanego autora, wielkości 165 x 120 centymetrów. Obraz wcześniej znajdował się w żywieckiej konkatedrze.

11) Od 1971 r. działa folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka. Przed 1982 r. nosił inne nazwy. Występy zespołu urozmaicają wiele ważnych uroczystości lokalnych.

ziemia żywiecka Żywiec ciekawostki atrakcje historia
Ziemia żywiecka latem. Żywiec ciekawostki

12) Miejskie stroje ludowe Żywca różnią się od stroju górali żywieckich. Powstały w XV wieku.

13) Żywiecki Park Krajobrazowy utworzono w 1986 roku i jest najstarszym parkiem krajobrazowym w polskich Karpatach. Jego powierzchnia wynosi 358,7 kilometrów kwadratowych.

Żywiec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Zakopane
> Licheń
> Lądek-Zdrój

buty narciarskie Poprzedni post O czym pamiętać wybierając buty narciarskie?
Polybahn Zurych Szwajcaria ciekawostki atrakcje Następny post Polybahn – kolejka w Zurychu