sanki ciekawostki o sankach dziecko zima

23 niezwykłe ciekawostki o sankach i saniach

Czas czytania:3 minut/y, 54 sekund/y

Sanie i sanki – historia wynalazku. Zawody saneczkarskie i pierwsze kuligi. Niezwykłe ciekawostki o sankach!

Sanki i sanie

1) Sanki, to zimowy sprzęt sportowy do poruszania się po śniegu i lodzie. Większe od nich sanie znane były od dawna. Służyły do transportu towarów, drzewa, itp.

2) Wynalazek sań znacznie ułatwia życie Eskimosom. Ich akia kształtem przypomina łódkę.

3) Wzorując się na akiach, zaczęto produkować podobne kształtem ślizgacze. Są wykonane z plastiku i chętnie jeżdżą nimi dzieci.

Niezwykła historia sań

4) Pojazdy przypominające sanie były używane w starożytnym Egipcie. Służyły m.in. do budowy piramid i przewożono nimi duże bloki skalne. Przesuwano je nie po śniegu, lecz po piasku.

5) Sanie wykorzystywały ludy germańskie w II wieku naszej ery, co wiemy z dawnych kronik.

6) Z czasem do drewnianych płóz zaczęto przyczepiać metalowe blachy. Dzięki temu malał opór i sanie jeździły szybciej.

Eskimosi renifery sanki ciekawostki o sankach
Dla Eskimosów sanie, to nie rozrywka lecz codzienność. Ciekawostki o sankach

7) W 1903 r. odkryto w Norwegii bogato zdobione, drewniane sanie Wikingów sprzed kilkuset lat.

8) Ta radość stanie się wkrótce powszechną modą – powiedział schodząc z sań w 1817 r. feldmarszałek August Neidhardt von Gneisenau. Było to w górach Karkonoszach, a on był weteranem wojen napoleońskich, dowodził wojskami pruskimi pod Waterloo.

Historia kuligów czyli zimowe przejażdżki

9) Kuligi czyli zimowa rozrywka podczas której ludzie jeździli po śniegu wykonanymi z drewna saniami ciągniętymi przez konie, zaczęto organizować na przełomie XVII i XVIII wieku. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od kuli (śnieżnej). Osobom jadącym na saniach towarzyszyli jeźdźcy na koniach i muzycy umilający uczestnikom kuligu zabawę.

10) Dawne sanie zdobiono różnymi motywami. Wyglądem przypominały łabędzie, łodzie, muszle, itp. Niektóre sanie miały zamknięte kabiny, więc przypominały karety. Często sanie były nieduże, więc pasażerowie byli równocześnie woźnicami, którzy nimi kierowali. Po śniegu jeżdżono też na fotelach z przyczepionymi od dołu płozami.

11) Wnętrze sań było wyściełane skórami zwierząt, aby pasażerom uczestniczącym w kuligu było cieplej.

sanki ciekawostki o sankach zima śnieg
Wielu z nas nie wyobraża sobie zimy bez jeżdżenia na sankach. Sanki ciekawostki

Zawody saneczkarskie

12) Pierwsze międzynarodowe wyścigi saneczkarskie zorganizowano w 1883 r., w szwajcarskim Davos. Ścigano się na zamkniętej w tym czasie drodze dla automobili (samochodów). Rok później zbudowano pierwszy tor saneczkarski w szwajcarskim kurorcie zimowym Sankt Moritz (St. Moritz). Wkrótce we Lwowie powstał pierwszy tor saneczkowy na terenie Polski.

13) Kolebką polskiego saneczkarstwa jest Krynica Górska. Po I wojnie światowej powstał tu klub saneczkarski i zbudowano tor saneczkowy. Zimą 1935 r. odbyły się tu saneczkarskie mistrzostwa Europy.

Bardziej współczesne wynalazki

14) W 1861 r. Amerykanin Franklin Morton założył firmę produkującą małe sanki z metalowymi lub drewnianymi płozami. Nie miały oparcia, więc można było na nich zjeżdżać leżąc na brzuchu. Jego sanki dla dziewcząt były pięknie zdobione.

15) Na początku XX wieku powstał pojazd Flexible Flyer. Opatentowane przez Samuela Leedsa Allena sanki miały z przodu rączkę, umożliwiającą pasażerowi kierowanie. Produkowano je do lat 90. XX wieku.

sanie zima zaprzęg psów
Sanki ciągnięte przez psy. Ciekawostki o sankach

Kolejne ciekawostki o sankach

16) Według jednej z teorii, w połowie XIX wieku producent foteli bujanych i mebli giętych z Nadrenii (Niemcy) dodał do foteli bujanych płozy, aby mogły jechać po śniegu.

17) Do produkcji sanek włączyły się znane firmy motoryzacyjne. Swoje modele produkują m.in. BMW i Porsche. Ich modele są znacznie droższe od sanek innych producentów.

18) Kicksled, to rodzaj sań, na których jeździ się na stojąco. Sposób jazdy przypomina jazdę na hulajnodze. Są popularne w krajach skandynawskich, w Kanadzie i USA.

19) Skeleton, to rodzaj saneczkarstwa. Zawodnicy zjeżdżają w dół po torze, mając głowę z przodu i leżąc na brzuchu. Nie mają systemu sterującego, więc kierują umiejętnie balansując ciałem, Sanki do skeletonu ważą 30 do 50 kg i przypominają nosze. Ponieważ zjeżdżając takimi sankami można osiągnąć prędkość do 120 km/h, zawodnicy mają na głowach kaski. Największą szybkość w jeździe wyniosła 154 km/h.

20) Skanorolki, to sanki, do płóz których przymocowano kółka. Dzięki temu można na nich jeździć wtedy, gdy nie ma śniegu. W sieci można znaleźć poradniki, jak skanorolki zrobić samemu. Niestety upadek ze skanorolki na ziemię bywa bardziej niebezpieczny niż upadek z sanek na śnieg.

21) W 2011 r. w górach Harzu (Niemcy) odbył się saneczkarski wyścig całkiem nagich osób, który obserwowało 17 tys. widzów. Zawody okazały się świetną reklamą miejscowości Braunlage oraz regionu. 24-letni zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 1 tys. euro.

22) Zjeżdżając zimą na sankach, należy zachować rozsądek i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki bolesnych upadków, które w przypadku uderzenia głową kończą się utratą przytomności, a nawet śmiercią.

23) Sanie, to pojazd św. Mikołaja. Gdyby nie sanie, musiałby osobiście tachać na plecach góry prezentów, które co roku wręcza dzieciom.

Ciekawostki o sankach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dokarmianie ptaków zimą
> Sen zimowy zwierząt – ciekawostki
> Dowcipy na Boże Narodzenie

kościół Świętej Trójcy Bolimów ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Bolimów fakty o mieście w woj. łódzkim
dziennikarz humor dowcipy o dziennikarzach kawały dziennikarze Następny post Najlepsze dowcipy o dziennikarzach