Receptura Coca-coli na eBay’u?
Od 127 lat najpilniej strzeżona tajemnica koncernu Coca-cola zostanie sprzedana?
Mieszkaniec stanu Georgia (USA) wraz z żoną trudni się restaurowaniem i sprzedażą antyków. Niedawno wśród kupionych przedmiotów starej apteki z Atlanty znalazł kartkę. Jest na niej receptura Coca-coli z 1943 roku. Skład napoju, którego zawartość od 127. lat jest najbardziej strzeżoną tajemnicą branży spożywczej.
Właściciel kartki z recepturą Coca-Coli jest przekonany, że znajdzie się ktoś, kto ją odkupi za duże pieniądze i wystawił ją w serwisie aukcyjnym eBay za 5 milionów dolarów (cena wywoławcza). Można też skorzystać z opcji Kup teraz – za 15 milionów USD.
Sprzedawca przepisu zdaje sobie sprawę, że w minionych 60 latach receptura napoju mogła się minimalnie zmienić. Dodaje, że mógłby z przepisu skorzystać, jednak produkcja Coli według przepisu który jest w jego rękach, jest zbyt skomplikowana jak na małą firmę. Koncern bagatelizuje sprawę i uważa, że nie jest to prawdziwy przepis na Coca-colę. A jeśli jest inaczej?…
Coca-Cola – informacja na Sadurski.com od maja 2013
Coca-cola
Coca-Cola (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako Coke) – marka napoju gazowanego przedsiębiorstwa The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Od 1960 roku charakterystyczny kształt butelki jest także prawnie zastrzeżony. Coca-cola jest jedną z ikon kultury masowej XX wieku.
Receptura coca-coli została opracowana w 1886 roku przez J.S. Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Był to jego drugi napój na bazie liści koki i orzechów koli (pierwszy nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca). Początkowo sprzedaż Coca-coli nie była rentowna, jednak po przejęciu jej przez Asę Candlera (który w 1893 roku zarejestrował oficjalnie markę) i jego sprawnym zabiegom marketingowym napój stał się hitem, a zyski ze sprzedaży osiągnęły 50 mln USD w 1912 roku. Po śmierci Candlera w 1919 przedsiębiorstwo przeszło w ręce bankiera, Ernesta Woodruffa, a później w ręce jego syna Roberta Woodruffa, który kierował spółką do śmierci w 1985 roku.