cygara jak zacząć dla początkujących whisky whiskey

Cygara dla początkujących

Czas czytania:1 minut/y, 40 sekund/y

Jeśli jeszcze nic nie wiesz o cygarach. Jak zacząć przygodę z cygarem? Cygara dla poczatkujących – podstawowe informacje

Gdzie kupić cygara?

Oczywiście należy zacząć od sklepu, najlepiej specjalistycznego. Warunki w jakich przechowywane są cygara, są bardzo ważne. Odpowiednia wilgotność, temperatura i sterylność są niezbędne, aby produkt zachował swoje walory. Zawsze trzeba sprawdzić, czy na cygarach lub na pudełkach nie ma nalotu. Lekkie zacieki czy sole mineralne z liścia mogą się zdarzyć, ale jakikolwiek cień podejrzenia, że może być to pleśń, to potencjalnie grzybica płuc i wizyta w szpitalu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobrej jakości cygaro nie jest przesuszone. Jeśli jest możliwość wzięcia cygara do rąk, nabywac winien czuć wrażenie delikatnej tłustości z liści pokrywowych. Warto pamietać, że nawet najlepsze cygaro, kupione i wrzucone do szuflady biurka straci na jakości, nawet jeśli znajduje się w szklanej czy metalowej tubie. Warto więc wybrać się do sklepu możliwie krótko, zanim planujesz wypalenie cygara.

Jak poprawnie palić cygaro?

Końcówkę najlepiej obciąć specjalnym obcinaczem; to nieduży wydatek. Cygara nigdy nie należy odpalać od żywego ognia. Zawsze robi się to od żaru, trzymając płomień w lekkim oddaleniu od cygara. Do podpalania nie używa się zapalniczek, chyba że żarowych. Ewentualnie można użyć zapałek, ale trzeba poczeka, aż wypali się siarka. Inaczej będzie czuć jej posmak w cygarze.

Jakie cygaro do jakiej whisky?

Przede wszystkim, najpierw wybieramy cygaro, jako intensywniejsze, a dopiero potem dobierzmy do niego whisky. Raczej należy się wystrzegać whisky delikatnych, świeżych, owocowych. Ich subtelny aromat zostanie najprawdopodobniej w całości przykryty intensywnym zapachem cygara.

Jednym z najbardziej popularnych są mocno dymne whisky, głównie z wyspy Islay. Ich aromat jest na tyle intensywny, że nie da się go „przykryć” dymem z cygara. Dobrym wyborem jest whisky leżakowana długi czas w beczce po sherry, wzmacnianym hiszpańskim winie. Aromaty, które są w tych trunkach (figi, rodzynki, daktyle, czekolada, orzechy czy kawa) nie występują zazwyczaj w cygarach. Są jednak na tyle intensywne, że nie „zgubią się” pod dymem, doskonale uzupełniając kompozycję.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o koniaku
> Szampan i wino musujące
> Turystyka piwna – biroturystyka

Kutb Minar Gtub New Delhi atrakcje Indie Poprzedni post Wesoły wieżowiec w stolicy Indii
Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island Następny post Providence, stolica stanu Rhode Island, USA