Czarna rzodkiew
Wiele osób nie wie na co pomaga i do czego używamy czarnej rzodkwi. Czarna rzodkiew – przeczytaj ciekawostki
Rzodkiew czarna pochodzi z Azji i jest rośliną jedno- lub dwuletnią. Jest uprawiana głównie w chłodnym klimacie, ponieważ w warunkach ciepłego i długiego dnia zbyt szybko wydaje pędy kwiatowe. W Polsce rzodkiew czarna uprawiana jest jako warzywo oraz jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Wyciągi z korzenia rzodkwi czarnej wchodzą w skład preparatów farmaceutycznych Raphacholin i Raphalamid, używanych w chorobach wątroby, dróg żółciowych oraz przewodu pokarmowego.
Czarna rzodkiew – na zdrowie
Do celów leczniczych wykorzystuje się wyrośnięte oraz dojrzałe korzenie czarnej rzodkwi. Zawierają one mieszankę glikozydów gorczycowych, zwanych glukozynolatami, rafaninę, rafanozynę A, witaminę C oraz cukry i sole mineralne. Dzięki między innymi tym składnikom korzeń czarnej rzodkwi należy do silnie działających środków żółciotwórczych. Ułatwia też odpływ żółci do dwunastnicy, zwiększa ilość wytwarzanych soków trawiennych, przywraca naturalny ruch jelit oraz poprawia przyswajanie pokarmów i trawienie. Ponadto czarna rzodkiew wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych oraz układzie oddechowym.
Sok z czarnej rzodkwi wykorzystywany jest jako środek wzmacniający organizm. Preparaty z rzodkwi stosowane są także w przewlekłych stanach zapalnych oraz uszkodzeniach wątroby, a także przy skłonnościach do kamicy żółciowej. Pomagają również w nieżycie żołądka i dwunastnicy oraz wzdęciach i zaparciach. Mogą być stosowane przez dzieci, młodzież i osoby starsze.
Czarna rzodkiew: Sadurski.com
Źródło: E, Koniuszy, Rzodkiew czarna (Raphanus dativus L. var. Niger Kerner). „Aura” 2002 nr 10, dod.: „Zioła a Zdrowie” nr 61.
Zobacz też:
> Wasabi – chrzan japoński
> Soja
> Karczochy