czarnuszka ciekawostki o czarnuszce

Czarnuszka – samo zdrowie. Ciekawostki o czarnuszce

Czas czytania:1 minut/y, 58 sekund/y

Co to jest czarnuszka, na co pomaga. Właściwości czarnuszki, zastosowanie, ciekawostki o czarnuszce

Czarnuszka w przeszłości

Czarnuszka, roślina o jasnych, białych lub błękitnych kwiatach, jest znana człowiekowi już od czasów starożytnych. Nasiona Nigella sativa, czyli czarnuszki siewnej, odnajduje się w grobowcach faraonów. O czarnuszce wspominają biblijne teksty, zalecali ją lekarze z czasów imperium rzymskiego.

W średniowieczu czarnuszka była chętnie uprawiania przez zakonników i do dziś służy nam w medycynie i w kuchni.

Roślina o wydatnym smaku, znajdująca zastosowanie jako przyprawa do wielu potraw, odznacza się wieloma walorami prozdrowotnymi.

Właściwości czarnuszki

Podstawowym surowcem stosowanym w fitoterapii są nasiona czarnuszki. Zawierają one przede wszystkim tłuszcze roślinne, a także odpowiedzialne na intensywny aromat olejki eteryczne, saponiny, garbniki czy rozmaite alkaloidy. Warto też wymienić tymochinon, co do którego istnieją badania udowadniające działanie antynowotworowe. Tymochinon zmniejsza również stany zapalne i działa bakteriobójczo.

Nie jest to jedyny pozytywny efekt, który może przynieść przyjmowanie preparatów z nasion czarnuszki. Substancje w nich zawarte pomagają w sezonowych i alergicznych infekcjach, przeziębieniach, podnoszą odporność. Zwalczają nie tylko bakterie, ale i pasożyty, np. tasiemca. Regulują gospodarkę cholesterolową organizmu i odznaczają się zbawiennym wpływem na układ trawienia, chroniąc błony żołądka czy regenerując wątrobę i nerki, pomagając przy kamicy żółciowej czy niewydolnościach trawiennych.

Czarnuszka ciekawostki: na astmę, cukrzycę, trądzik

Czarnuszka jest korzystna również dla osób cierpiących na problemy z układem oddechowym. Znajduje np. zastosowanie w astmie. Dodatkowo jest pomocna przy nadciśnieniu, regulując zarazem poziom cukru, może więc służyć osobom cierpiącym na cukrzycę. Warto wspomnieć, że czarnuszka może być stosowana również zewnętrznie, przy zwalczaniu trądziku, grzybicy i innych schorzeń skóry.

Olejek, krem i maść z czarnuszki

Nasiona czarnuszki można znaleźć w formie zmielonej lub w postaci wyciągu. Jednak najszersze zastosowanie znajduje uzyskiwany z nich olejek. Olejek z czarnuszki może być tak samo spożywany, np. dodawany do napojów czy zup, jak i wcierany w skórę. W aptekach internetowych i stacjonarnych, drogeriach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele produktów na bazie nasion czarnuszki. Są to same nasiona, butelkowany olejek, olejek w kapsułkach, kremy i maści.

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by dodać czarnuszkę do codziennej diety i cieszyć się jej zbawiennym wpływem na zdrowie. Należy jednak mieć na uwadze, że każda suplementacja ziołami powinna stanowić jedynie część zdrowego trybu życia bądź kuracji zaproponowanej przez lekarza. Konsultacja z nim albo z farmaceutą jest czymś, o czym należy pamiętać.

Ciekawostki o czarnuszce: Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Estragon
> Lawenda

tworzenie stron w wordpress Poprzedni post Tworzenie strony internetowej na WordPress na builderze
piłka nożna historia piłki nożnej Następny post Fascynująca historia piłki nożnej