Polskie jabłka w Singapurze i Kanadzie

polskie jabłka jabłko Polska eksport jabłek ciekawostki o Polsce

Polskie jabłka w Singapurze

– Wejście polskich jabłek na singapurski rynek to niewątpliwy sukces. Singapur importuje ponad 90 proc. żywności i zainteresowany jest dywersyfikacją źródeł dostaw, a polskie jabłka mogą konkurować na lokalnym rynku i ceną i jakością – powiedział ambasador RP w Singapurze Zenon Kosiniak-Kamysz po dotarciu do tego azjatyckiego państwa-miasta pierwszej partii polskich jabłek.

Dzięki staraniom Ambasady RP w Singapurze po raz pierwszy mieszkańcy Singapuru będą mieli okazję poznać smak polskich jabłek. Do tutejszego portu dopłynęła pierwsza partia jabłek odmiany Champion. W drodze znajdują się kolejne kontenery z jabłkami.

Zdaniem ambasadora Kosiniaka-Kamysza pojawienie się polskich jabłek w Singapurze stwarza możliwość reeksportowania ich do innych krajów w regionie, jak ma to miejsce w przypadku znacznej części importu warzyw i owoców z innych kontynentów.

– Powodzenie pierwszej partii jabłek jest też szansą na otwarcie tutejszego rynku na inne polskie owoce i warzywa. Singapurscy importerzy traktują nasz rynek perspektywicznie i wyrażają zainteresowanie nie tylko polskimi jabłkami, ale też m.in. ziemniakami, cebulą, pieczarkami oraz owocami miękkimi (truskawki, czereśnie, maliny, jagody) – powiedział ambasador.

Eksport jabłek do Singapuru jest efektem poszukiwania nowych rynków zbytu przez polskich producentów i eksporterów jabłek po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na import polskiej żywności. Polscy dyplomaci brali aktywny udział w procesie zainteresowania polską ofertą lokalnych importerów, co pozwoliło naszym firmom w krótkim czasie nawiązać kontakty z singapurskimi partnerami.

Strona polska wysoko ceni współpracę i wsparcie udzielone ze strony singapurskiej agencji weterynaryjno-regulacyjnej Agri-Food and Veterinary Authority (AVA) oraz największego lokalnego stowarzyszenia importerów i eksporterów warzyw i owoców SFVA, a także pomoc Agencji Rynku Rolnego w pozyskaniu ofert polskich firm.
17.11.2014

Singapur – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, w południowo-wschodniej Azji. Został założony przez Brytyjczyków w 1819 i uzyskał niepodległość 9 sierpnia 1965 roku. Jego nazwa pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa: Miasto Lwa.

Przeczytaj też:
> 10 miejsc, które musisz odwiedzić będąc w Singapurze
> Jabłka i nie tylko. Polskie sukcesy w świecie
> Singapur. 100 informacji, które musisz wiedzieć przed podróżą

Polskie jabłka w Kanadzie

– Cieszę się, że najlepszej jakości polskie produkty spożywcze i rolne są dostępne dla konsumentów na rynku kanadyjskim, a teraz ta oferta została poszerzona o nasze jabłka – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas wizyty w siedzibie jednej z największych firm dystrybucji żywności Omega Food Importers, która wprowadziła polskie jabłka do Kanady.

Kanadyjska Agencja ds. Inspekcji Żywności (CFIA) zezwoliła na import jabłek z Polski 23 października 2014 r. Polscy eksporterzy oraz importerzy z Kanady przy wsparciu polskich placówek dyplomatycznych w Kanadzie podjęli starania o wprowadzenie polskich jabłek na rynek kanadyjski już w 2012 roku. Działania przyspieszyły w sierpniu tego roku po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import żywności. Dzisiaj polskie jabłka są dostępne dla kanadyjskich konsumentów. Decyzja o otwarciu rynku kanadyjskiego na polskie jabłka otwiera nowe możliwości dla rozwoju współpracy polsko-kanadyjskiej.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji odwiedziła w Toronto zakłady największego importera polskiej żywności do Kanady Omega Food Importers oraz jeden z supermarketów Starsky, w którym Kanadyjczycy mogą kupić polskie produkty. W wizycie w Kanadzie towarzyszą jej przedstawiciele polskich spółek i przedsiębiorstw.

Wiceminister Kacperczyk przebywa w Kanadzie z trzydniową wizytą (3-5 grudnia). W tym czasie odwiedzi Toronto, Montreal i Ottawę. Spotyka się z przedstawicielami instytucji rządowych w sprawach współpracy energetycznej, szans eksportowych oraz przepływu pracowników, a także odwiedza Uniwersytet w Toronto i Ryerson.
03.12.2014