sąd prawo ciekawostki prawne temida dowcipy o adwokatach adwokaci prawnicy paragraf

Żyje, ale tylko teoretycznie. Prawo spadkowe

Czas czytania:1 minut/y, 18 sekund/y

Sąd: Takie są przepisy, nawet jeśli ta pani ma teraz 200 lat. Prawo spadkowe i absurdy prawa

Udowodnij w sądzie, że nie żyjesz

Ile lat żyją ludzie? Nieważne. Ważne, że polskiemu sądowi trzeba udowodnić, że urodzona w 1899 roku (114 lat temu) kobieta już nie żyje. Skoro nie ma jej aktu zgonu – znaczy nadal żyje. Jedyną szansą aby się przekonać o tym, czy osoba nie żyje, jest umieszczenie ogłoszenia w ogólnopolskiej gazecie.

– To absurd, nikt w Polsce tyle nie żyje! – mówi rencista, któremu sąd nakazał wykupienie ogłoszenia, kosztującego kilkaset złotych. – To niewyobrażalna kwota dla rencisty. Nie będę robił z siebie idioty i ogłaszał, że szukam swojej 114-letniej babci – denerwuje się pan Adam. Ale nie ma wyjścia. Jeśli chce załatwić w sądzie sprawę spadkową, a nie ma aktu zgonu babci, musi wydać pieniądze na ogłoszenie. Polskie prawo jest nieubłagane, nawet jeśli babci pana Adama nikt nie widział od czasów II wojny światowej.

Formalności muszą być

Prezes Sądu Rejonowego w Zawierciu musi jednak stać na straży prawa: – Takie są przepisy postępowania i ogłoszenie trzeba byłoby dać nawet, gdyby kobieta miała mieć lat dwieście – mówi dziennikarzowi.

Prawo spadkowe: (c) Sadurski.com od marca 2013 > Fin

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe – gałąź prawa cywilnego regulująca przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Majątkowe prawa i obowiązki zmarłego z reguły przechodzą na inny podmiot (w szczególności na spadkobierców), a nie wygasają (przykładem uprawnienia wygasającego najpóźniej w chwili śmierci osoby fizycznej jest zgodnie z art. 299 kodeksu cywilnego służebność osobista). Ze względu na przedmiot regulacji przepisy prawa spadkowego mają charakter bezwzględnie obowiązujący (ius cogens).

najdziwniejsze podatki ciekawostki fiskus śmieszne Poprzedni post Najdziwniejsze podatki świata
straż pożarna ciekawostki strażacy pożar ogień Następny post Straż pożarna – ciekawostki o strażakach