Konkursy piękności. 22 niezwykłe fakty o Miss Polonia i nie tylko

konkursy piękności Miss Polonia ciekawostki historia

Historia konkursów piękności. Miss Polonia ciekawostki i fakty warte odnotowania. Konkursy piękności w Polsce i na świecie, najpiękniejsze Polki i Polacy. Trochę dziwne konkursy oraz skandale

Światowe konkursy piękności

1) Międzynarodowe konkursy piękności organizowane są w wielu miejscach świata. Może ich być nawet około 30. Do najbardziej prestiżowych należą: Miss Universe (od 1952 r.), Miss World (od 1951 r.), Miss International, Miss Earth i Miss Grand International (od 1960 r.). Uczestniczą w nich piękne panie, wyłonione wcześniej w konkursach organizowanych w poszczególnych krajach.

Konkursy piękności w Polsce

2) Pierwsza edycja konkursu na najpiękniejszą Polkę odbyła się w hotelu Polonia w Warszawie. Było to 27 stycznia 1929 roku. Finałowa dziesiątka pań została wybrana na podstawie przesłanych pocztą fotografii.

konkursy piękności Miss Polonia ciekawostki
Miss Polonia ciekawostki: Władysława Kostakówna (Miss Polonia 1929) i Zofia Batycka (Miss Polonia 1930)

3) Choć od pierwszej edycji konkursu Miss Polonia minęło niemal 100 lat, były okresy, gdy konkursu nie organizowano. Nie odbył się w roku 1931, w latach 1935–36, 1938–56 (aż 18 lat przerwy, spowodowanej nie tylko wojną), 1959–82, a także 2013-2015.

4) Konkursy piękności dla Polek organizowane są także w innych krajach, wśród Polonii. Chyba najbardziej znamy konkurs amerykańskiej Miss Polonia. Polonijne miss biorą potem udział w Miss Polonia International.

5) Są też organizowane dla rozrywki konkursy dla określonych grup zawodowych, na najpiękniejszą studentkę (Studencka Miss Polski, od 2006 r.), czytelniczkę gazety albo słuchaczkę rozgłośni radiowej (Miss Lata z Radiem). Wybierana jest Miss Warmii i Mazur. Są też konkursy dla pań zamężnych. W sanatoriach organizowane są Miss Turnusu.

Karolina Bielawska Miss World 2021
Karolina Bielawska, Miss World 2021. Foto: Marcin Libera / cc by-sa 2.0

6) Organizowane są też Miss Polski Nastolatek i Dziewczyna Roku – konkursy dla dziewcząt niepełnoletnich, także Miss Świata Parowozów. Organizowano Miss Polski na wózku i Miss Niesłyszących.

7) Najsłynniejszą Polką, która wygrała konkurs Miss Polonia, jest Aneta Kręglicka. Była to edycja z roku 1989. Wkrótce zwyciężyła w konkursie Miss World (Miss Świata), Queen of Europe, a także otrzymała tytuł I Wicemiss na konkursie Miss International.

8) Od 1990 r. w Polsce istnieją równolegle dwa konkursy piękności: Miss Polonia i Miss Polski. Czyli co roku mamy dwie najpiękniejsze Polki. Jest to niekomfortowa sytuacja, bo w międzynarodowych konkursach piękności może występować tylko jedna Polka. W 2015 r. oba konkursy miały zostać połączone i miała powstać nowa nazwa konkursu, jednak przedstawiciele obu konkursów nie dogadali się.

Miss Baltic Sea 1991 Tallin konkurs piękności
Miss Baltic Sea 1991 w Tallinie. Polka i kandydatki z 8 innych krajów. Foto: Jaan Künnap / cc by-sa 4.0

Konkursy piękności – nie tylko panie

9) W 1990 r. zorganizowano w Polsce konkurs Mister Polski, a od 1996 r. organizowany jest Mister Poland. Zatem w konkursach piękności uczestniczą także panowie.

10) Zwycięzcy konkursów piękności dla mężczyzn w poszczególnych krajach biorą potem udział w międzynarodowym konkursie Mister Supranational.

11) Od 2016 r. organizowany jest konkurs dla gejów – Mr Gay Poland. Oprócz urody oceniana też jest wiedza na temat środowisk LGBT. Zwycięzcy konkursów narodowych uczestniczą potem w Mr Gay Europe.

konkursy piękności Miss Polonia ciekawostki
Jennifer Hawkins – Miss Universe 2004 oraz Paulina Vega – Miss Universe 2014. Foto: Charlie Brewer / cc by-sa 2.0, CharNieto87 / cc by-sa 4.0

Miss Polonia ciekawostki o konkursach piękności

12) Zwyciężczyni każdego konkursu piękności jest koronowana specjalną koroną. Najsłynniejszą koroną jest ta, którą od 1969 r. koronowane są zwyciężczynie konkursu Miss United Kingdom (Miss Wielkiej Brytanii). Wykonawcą korony był jubiler David Morris, a swoim dziele umieścił diamenty, lapis oraz turkusy. Od 1979 r. korona jest własnością Miss World i jest nakładana na głowę każdej kolejnej zwyciężczyni tego konkursu.

13) Określenie Miss Polonia wymyślił znany literat Tadeusz Boy-Żeleński, juror pierwszego konkursu Miss Polonia w 2029 roku.

14) Z liczby zdobytych (do 2022 r. włącznie) trofeów możemy wywnioskować, że najpiękniejsze kobiety świata pochodzą z Wenezueli. Dotychczas zdobyły 222 tytułów (w tym:7x Miss Universe, 7x Miss International i 6x Miss World). Drugie miejsce w tej „klasyfikacji” zajmują Amerykanki, które zdobyły 14 tytułów. Polki zdobyły ich 5.

15) Skandalem zakończyła się druga edycja konkursu Miss Polonia, zorganizowana w 1930 roku. Zwyciężczyni Zofia Batycka (foto wyżej) wcześniej zagrała prostytutkę w filmie „Na szlaku hańby”. Niedługo potem wyjechała do USA. Zabrała ze sobą koronę i nie chciała jej oddać.

16) Nagrodą dla najpiękniejszej Polki w konkursie Miss Polonia 1956, był rejs statkiem Batory do Kopenhagi.

17) W Polsce od 2019 r. organizowany jest konkurs Miss Egzotica International. Uczestniczą w nich kobiety nie będące Polkami, mające egzotyczną urodę. W konkursie zwyciężały panie m.in. z Zimbabwe, Wenezueli i Ghany.

18) Środowiska feministek protestują przeciwko konkursom piękności dla pań, oskarzając organizatorów o seksizm. Twierdzą, że kobiety oceniane są pod kątem piękna zewnętrznego i seksualności. Muszą się rozbierać i eksponować ciała, aby zadowolić oglądających je mężczyzn.

Miss Polonia ciekawostki konkursy piękności uroda
Megan Young z Filipin – Miss World 2013 oraz Norma Cappagl z Argentyny – Miss World 1960. Miss Polonia ciekawostki o konkursach piękności

Oryginalne konkursy piękności

19) Wśród najdziwniejszych konkursów piękności, wymieńmy następujące: Miss Tłuszczu (dla kobiet otyłych, ważących minimum 100 kg), Miss Operacji Plastycznych (pierwsza edycja odbyła się w 2004 r.), Miss Trzeciej Młodości (dla pań emerytek), Miss Transwestytów, Miss Reef (konkurs na najpiękniejsze pośladki), Miss kobiet ciężarnych. W zakładach karnych (m.in w Rosji i Brazylii) organizowano konkursy na Miss Więzienia.

20) Od 2014 r. dla osób związanych z branżą mleczarską organizowany jest ogólnopolski konkurs Królowa Mleka, w którym mogą uczestniczyć panie w wieku 18-30 lat. Konkurs jest skromny, miss jest wybierana spośród kilku finalistek.

21) Konkurs Miss Mokrego Podkoszulka polega na wyborze właścicielki najpiękniejszych piersi. T-shirty, które założyły uczestniczki konkursu, polewane są zimną wodą. Organizowano też Miss Naturystów, w którym kobiety prezentowały się nago.

22) Jak już wiemy, organizowane są konkursy piękności dla pań i panów. Ale są też wybierane np. najpiękniejsze psy konkretnej rasy, itp.

Z uwagi na pandemię i upływ czasu, niektóre wspomniane wyżej konkursy mogą już nie być organizowane.

Miss Polonia ciekawostki o konkursach piękności: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o szpilkach
> Zawód swatki
> Ciekawostki o pin-up girls