antyki stare aparaty fotograficzne fotografia historia

Ciekawostki o historii fotografii

Czas czytania:4 minut/y, 31 sekund/y

Ciekawostki o historii fotografii i aparatach fotograficznych – zapraszamy do lektury!

Na dobry początek

1) Słowo fotografia wywodzi się z języka greckiego. Photos znaczy światło, a graphe – rysowanie, łącznie: rysowanie światłem. Określenia tego jako pierwszy użył francuski malarz Hercules Florence (1804-1879).

2) Obecnie w ciągu niecałych 2 minut, na świecie powstaje więcej zdjęć niż w całym XIX wieku.

3) Pierwowzorem aparatu fotograficznego była tzw. camera obscura.

4) Przysłona obiektywu aparatu fotograficznego działa identycznie, jak źrenica oka ludzkiego.

Fotografia i fotografowanie – inne ciekawostki

5) Ludzie intuicyjnie uważają, że ich lewa część twarzy jest bardziej atrakcyjna, więc chętniej eksponują ją podczas robienia zdjęć.

6) Na pewno wiesz, co to efekt czerwonych oczu na zdjęciach. Najczęściej jest on widoczny u osób mających niebieskie oczy. Poza tym osoby z heterochromią (oba oczy mają inny kolor, w tym jedno niebieskie), na takich zdjęciach mają jedno czerwone oko.

ciekawostki o historii fotografii aparaty fotograficzne ciekawostki fotografia zdjęcia
Obecnie każdy fotografuje komórką, ale kiedyś… Przeczytaj ciekawostki o historii fotografii

7) Podczas II wojny światowej w USA skonstruowano aparat fotograficzny fotografujący wybuch bomby atomowej w kilka nanosekund po eksplozji (1 ns= 0,000000001 sekundy). Jeden aparat mógł zrobić jedno zdjęcie, więc do fotografowania eksplozji z różnych stron używano kilku takich aparatów.

8) Dlaczego wiele dawnych fotografii jest w barwach sepii? Zdjęcia z upływem czasu płowiały, więc nawet jeśli początkowo na papierze były szare, później miały odcień sepii.

9) Czy wiesz, że według prawa na użytek własny możesz wykorzystać każde zdjęcie? Jeśli jednak chcesz je w jakikolwiek sposób wykorzystać i upublicznić – tego już nie możesz zrobić. Chyba, że uzyskasz zgodę autora.

Rekordy fotograficzne

10) Największe zdjęcie: panorama góry Mont Blanc zrobiona w rozdzielczości 365 gigapikseli. Zdjęcie można by wydrukować w rozmiarze boiska piłkarskiego i miałoby świetną jakość.

11) W USA za 170 mln. dolarów powstaje ogromny aparat, który będzie ważył 650 ton. Ma sfotografować ciemną materię kosmosu, czyli coś co nie ma pewności czy istnieje, bo nie odbija i nie emituje światła.

12) Największy skonstruowany obiektyw ważył 264 kilogramów i miał ogniskową 1700 mm. Był to Carl Zeiss Apo Sonnar T.

13) Pale Blue Dot (Błękitna kropka) – tak nazywa się zdjęcie Ziemi z odległości 6 miliardów kilometrów, zrobione przez kosmiczną sondę Voyager.

14) Codziennie na Instagrama trafia 70 mln zdjęć, a na Facebooka 200 tys. zdjęć w ciągu minuty. Podane liczby są już prawdopodobnie nieaktualne, gdyż są większe.

ciekawostki o historii fotografii aparaty fotograficzne ciekawostki fotografia zdjęcia
Zabytkowe aparaty fotograficzne z zoomem. Ciekawostki o historii fotografii 

Historia fotografii 

15) Prawdopodobnie pierwszą fotografię wykonał w 1822 roku francuski fizyk i wynalazca Joseph Nicéphore Niépce (1765-1833).

16) Prawdopodobnie najstarszy zachowany aparat fotograficzny, to urządzenie braci Susse z 1839 roku. W 2007 roku na aukcji w Wiedniu sprzedano go za 588 tys. euro.

17) W pierwszych latach istnienia fotografii naświetlanie zdjęcia trwało cały dzień.

18) Pierwszą polską reklamę prasową aparatów do dagerotypii (czyli fotograficznych) opublikował Kurier Warszawski w 1839 roku.

19) Pierwsza fotografia w kolorze? Rok 1861, autor: szkocki fizyk James Clerk Maxwell (1831-1879). W pełni kolorową płytę (autoChrom) wprowadzono na rynek po 1907 roku.

20) Dzięki wynalazkowi George Estmana z 1884 roku (na papier nanoszono suchy żel) fotografowie nie musieli już dźwigać ze sobą ciężkich płyt i chemikaliów.

ciekawostki o historii fotografii aparaty fotograficzne ciekawostki fotografia zdjęcia
Kiedyś fotografowano nie tylko na kliszy fotograficznej. Ciekawostki o historii fotografii

21) Fotograficzna błona zwojowa istnieje od 1887 roku.

22) W roku 1901 fotografia była już na tyle popularna i nieskomplikowana, że zaczęła być dostępna dla fotoamatorów.

23) W pełni kolorową płytkę (auto chrom) wprowadzono na rynek po 1907 roku.

24) W 1939 roku Luis Daguerre wynalazł dagerotypię czyli uwiecznianie fotografii na miedzianych płytkach pokrytych jodkiem srebra. Naświetlanie fotografii trwało rekordowo krótko: od 15 do 30 minut, a zdjęcie mogło istnieć tylko w jednym egzemplarzu.

25) Już kilka tygodni później Anglik William Henry Pox Talbot pochwalił się fotografią pozytywowo-negatywową, która na wiele lat zdominowała sposób fotografowania.

26) Proces fotografowania podobny do dagerotypii, stosuje się obecnie w aparatach Polaroid.

ciekawostki o historii fotografii aparaty fotograficzne ciekawostki fotografia zdjęcia
Obecnie w fotografowaniu pomagają drony. Ciekawostki o historii fotografii 

Najnowsza historia fotografii

27) Pierwsza kamera cyfrowa została opatentowana w 1972 roku.

28) Pierwszy aparat cyfrowy powstał w 1975 roku. To dzieło Steve’a Sassona, wyprodukowane przez firmę Kodak. To oficjalnie, bo takie aparaty od jakiegoś czasu zainstalowano na satelitach szpiegowskich i z powodzeniem robiły zdjęcia. Zdjęcie można było zobaczyć na telewizorze z systemem NTSC, po dodaniu specjalnego mechanizmu. Zdjęcia na tym pierwszym aparacie były zapisywanie na kasecie magnetycznej przy pomocy magnetofonu i każdorazowo trwało to 23 sekundy.

29) Aparaty z automatycznym ustawieniem ostrości istnieją od 1977 roku.

30) W 1998 r. 31% światowego wydobycia srebra pochłaniał przemysł fotograficzny. Potem ilość ta spadła do 7% w 2010.

31) Pierwszy telefon komórkowy z aparatem fotograficznym? Sharp J-SH04. Do sprzedaży trafił w 2000 roku.

32) Obecnie każdy może wydrukować dowolne zdjęcie w dużym formacje i użyć go jako fototapeta albo w inny sposób udekorować nim swoje mieszkanie. Na przykład w GaleriaDruku.pl.

33) Naukowcy z New Delhi (Indie): w ostatnich 6. latach zginęło 250 osób, które właśnie robiły sobie zdjęcie selfie. Najczęstsze powody: upadek z wysokości, utonięcie oraz potrącenie przez samochód. W ponad 85% przypadków były to osoby poniżej 35. roku życia. Właściciele miejsc, w których dochodzi do tragedii z powodu selfie, planują specjalne oznakowanie i zakaz robienie selfie, pod karą grzywny.

Ciekawostki o historii fotografii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rower ciekawostki
> Pieniądz, banknoty – ciekawostki
> Piwo ciekawostki

Valetta Malta ciekawostki Poprzedni post Valetta, Malta
Boże Narodzenie historia tradycje Bożego Narodzenia Następny post Krótka historia Bożego Narodzenia