parki rozrywki na świecie ciekawostki świat

Ciekawostki o parkach rozrywki

Czas czytania:2 minut/y, 23 sekund/y

Parki rozrywki na świecie i w Polsce. Najważniejsze informacje i ciekawostki o parkach rozrywki. Rodzaje parków rozrywki, rekordy

Parki rozrywki – ciekawostki

1) W obecnej chwili na świecie istnieje ponad 2 tysiące różnego rodzaju parków rozrywki. Wraz o z obiektami, które przestały już działać, istniało ich dotąd ponad 3100. Idea parków rozrywki pojawiła się w Europie, a później rozprzestrzeniła na cały świat. Większość z tego typu obiektów znajduję się w miastach.

2) Wśród najchętniej odwiedzanych rodzajów parków rozrywki wyróżniamy: parki dinozaurów, parki miniatur, parki wodne, parki tematyczne, parki świata bajek, wesołe miasteczka, parki linowe, parki wodne, miasteczka westernowe, parki owadów, parki z fauną mórz i oceanów, miasteczka strachu, itp.

parki rozrywki na świecie ciekawostki świat
Parki rozrywki powstają na całym świecie jako rozrywka rodzinna

Największe i najsłynniejsze parki rozrywki

3) Największym parkiem rozrywki na świecie jest Disney World położony na Florydzie. Składające się na obiekt parki tematyczne obejmują łącznie ponad 100 km2 powierzchni. W ciągu roku kompleks odwiedza ponad 50 milionów turystów. Na jego utrzymanie koncern Disney’a przeznacza około 100 milionów dolarów.

4) Jednym z najdziwniejszych parków rozrywki jest World Chocolate Wonderland położony w Beijing w Chinach. Obiekt słynie z obiektów wykonanych z czekolady. Możemy wśród nich znaleźć, między innymi czekoladowy Mur Chiński lub kolekcję ubrań z czekolady.

park miniatur parki rozrywki na świecie ciekawostki świat
Słynne budowle Europy w jednym miejscu? Tylko w parku miniatur

5) Za najstarszy lunapark na świecie uważany jest duński Dyrehavsbakken, położony na obrzeżach Kopenhagi. Drugie miejsce zajmuje także położony w Danii park Ogrody Tivoli założony w 1843 roku. Jest to obecnie najchętniej odwiedzany lunapark w Skandynawii oraz trzeci pod względem liczby odwiedzających park w Europie.

6) Six Flags Magic Mountains, to park rozrywki położony w mieście Valencia w stanie Kalifornia w USA. Obiekt ten posiada rekordową ilość czynnych rollercoasterów. Jest ich aż 19. Park ten został założony na peryferiach Los Angeles w 1971 roku.

7) Wśród najsłynniejszych sieci parków rozrywki jest Walt Disney Attractions. Obecnie koncern posiada 11 parków tematycznych, zlokalizowanych w 5. resortach (miasteczkach). Drugim bardzo znanym koncernem jest Merlin Entertaiments Group, posiadający 6 parków LEGOLAND, park rozrywki Alton Towers, Chessington World of Adventures, Thorpe Park, Gardaland i Haide Park.

8) Najwięcej lunaparków na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest ich tu ponad 300 i znajdują się w różnych częściach kraju.

rollercoaster parki rozrywki na świecie ciekawostki świat
Rollercoaster w parkach rozrywki, to atrakcja dla odważnych

Parki rozrywki – kolejne ciekawostki

9) Park rozrywki Republika Dzieci znajduje się w La Planta, w Argentynie. Najmłodsi odwiedzający mogą tu samodzielnie zagłosować w wyborach lub wziąć kredyt. Architektonicznie kompleks przypomina znany Disneyland.

10) Największym parkiem rozrywki w Polsce jest zlokalizowana w Zatorze (woj. małopolskie) Energylandia. Obiekt zajmuje około 35 ha powierzchni i znajduje się tu ok. 80 różnych atrakcji. Są to zarówno strefy przeznaczone dla dzieci, jak i ekstremalne atrakcje dla dorosłych. Park powstał w 2014 roku i jest podzielony jest na 5 stref tematycznych.

Parki rozrywki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Parki rozrywki w Polsce
> Legolandy
> Parki rozrywki w Europie

Kwidzyn województwo pomorskie ciekawostki atrakcja zabytki zamek katedra Poprzedni post Województwo pomorskie – atrakcje i ciekawostki
województwo małopolskie ciekawostki zabytki atrakcje Następny post Województwo małopolskie – ciekawostki