62 ciekawostki o Los Angeles

Los Angeles ciekawostki atrakcje

Los Angeles ciekawostki

Los Angeles czyli Miasto Aniołów, miasto w słonecznej Kalifornii na zachodnim wybrzeżu USA. Jest tu Hollywood – stolica przemysłu filmowego i miejsce przyznawania Oscarów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – Sadurski.com zaprasza do lektury

Podstawowe informacje o Los Angeles

1) Los Angeles, to największe pod względem liczby mieszkańców miasto stanu Kalifornia (USA). Mieszka tu 4 miliony ludzi.

2) W skład aglomeracji oprócz Los Angeles wchodzą też: Long Beach i Santa Ana. W aglomeracji łącznie mieszka 13 mln. ludzi.

3) Los Angeles, to prężny ośrodek gospodarczy, jedno z najbogatszych miast świata. Do 2008 r. było trzecią potęgą miejską, po Tokio i Nowym Jorku.

4) Miasto zwane jest: L.A. (czytaj: Elej), City of Angels (Miasto Aniołów), La La Land i Big Orange.

5) W Los Angeles funkcjonuje metro. Ale podobno tylko 10% mieszkańców korzysta z transportu publicznego, wybierając jazdę swoim samochodem. Zdarza się, że jazda Uberem jest tańsza niż autobusem.

Los Angeles ciekawostki atrakcje
Na autostradzie. Los Angeles ciekawostki

Ciekawostki z historii Los Angeles

6) Tereny, na których obecnie jest Los Angeles, niegdyś zamieszkiwali Indianie z plemion Tongva i Chumash.

7) Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli na te tereny byli Hiszpanie, w 1781 roku.

8) Los Angeles założono 4 września 1781 roku.

9) Początkowo pełna nazwa puebla brzmiała: El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Ángeles de Porciúncula (Pueblo Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli).

10) W 1820 roku w osadzie mieszkało blisko 650 osób.

11) Los Angeles prawa miejskie otrzymało w 1850 roku.

12) Między 1821 a 1848 r. Los Angeles znajdowało się na terytorium Meksyku.

13) W latach 30. XX wieku populacja Los Angeles przekroczyła milion osób.

14) W 1932 i 1984 r. Los Angeles było gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich. Mimo poniesienia dużych wydatków przed 1984, miasto zarobiło na Igrzyskach ponad 200 milionów USD.

15) Gdy w 1994 r. w mieście była awaria prądu, mieszkańcy Los Angeles po raz pierwszy zobaczyli nad głowami niebo, na którym widać świecące gwiazdy.

Universal Studios Los Angeles ciekawostki atrakcje
Universal Studios – wielki park rozrywki w Los Angeles

Hollywood i przemysł filmowy

16) Los Angeles wielu ludziom na świecie znane jest głównie z Hollywood i z faktu, że co roku przyznawane są tu Oscary, nagrody przemysłu filmowego.

17) Pierwsze kino założono w Los Angeles w kwietniu 1902 roku. Nazywało się Tally’s Electric Theatre, a bilet kosztował 10 centów.

18) L.A. nazywane jest światową stolicą rozrywki głównie dzięki temu, że jest tu Hollywood, wielkie centrum przemysłu filmowego. Do roku 1921 80% światowego przemysłu filmowego skupiało się w Los Angeles.

Los Angeles ciekawostki atrakcje
Los Angeles, Kalifornia

19) Hollywood, to dzielnica Los Angeles. Zanim wybudowano tu pierwsze studia filmowe, w 1910 r. miejsce to zostało przyłączone do miasta.

20) Dlaczego zdecydowano się wybudować przemysł filmowy akurat w Los Angeles, na zachodnim wybrzeżu USA? Podobno głównie z powodu pozwów sądowych związanych z ochroną patentów Thomasa Edisona. Zdarzało się, że ekipy kręcące filmy na wschodzie USA musiały przerywać zdjęcia po otrzymaniu pozwu sądowego. Krępujące producentów filmowych prawo nie obowiązywało na zachodzie USA.

21) Pierwszy film nakręcono w Hollywood, w 1910 roku. Trwał tylko 17 minut.

22) W Hollywood powstaje ponad tysiąc filmów rocznie. Zdarza się, że jednego dnia w Los Angeles pracuje niemal sto ekip filmowych.

23) USC School of Cinematic Arts, to najstarsza szkoła filmowa w USA.

24) W Hollywood jest miejsce, w którym można spotkać filmowych celebrytów. Mają swoje ulubione restauracje oraz sklepy, które odwiedzają.

25) W Chinese Theatre Hollywood Boulevard odbywa się większość ważnych premier filmowych. Budynek przypomina chińską pagodę.
> Tu więcej – wkrótce

LAX lotnisko Los Angeles ciekawostki atrakcje
Los Angeles, lotnisko LAX

Los Angeles ciekawostki

26) Los Angeles, to jedno z 10. najbardziej zakorkowanych samochodami miast świata. Podobno samochodów jest tu więcej niż mieszkańców. Nic dziwnego, że parkingi samochodowe zajmują 14% powierzchni miasta.

27) John Lennon powiedział kiedyś o Los Angeles: „To taki duży parking, gdzie możesz kupić hamburgera w drodze do San Francisco”.

28) Mieszkańców Los Angeles posługujących się językiem hiszpańskim jest więcej niż tych, którzy mówią na co dzień po angielsku.

29) Los Angeles przez dużą część roku jest dobra pogoda. Podobno co najmniej przez 284 dni w roku jest słonecznie.

30) W 1992 r. Los Angeles zyskało miano światowej stolicy złodziei. W tym roku zdarzało się, że jednego dnia aż 28 razy napadano na banki. Zdarza się, ze aby zrobić zdjęcie przy wymarzonej gwieździe z nazwiskiem swego idola, trzeba odczekać w kolejce.

31) W 1943 r. smog nad Los Angeles był tak duży, że niektórzy mieszkańcy telefonowali na policję skarżąc się, że Japończycy użyli tu broni chemicznej.

32) W Los Angeles są wysokie koszty życia. Można też spotkać wielu bezdomnych.

33) Zaniedbany budynek stacji kolejowej Union Station w Los Angeles w filmie „Łowca androidów” był komisariatem policji.

34) Niektórzy żartują, że gdy masz 35 lat oznacza to, że jesteś młodszy od większości budynków w Los Angeles.

Los Angeles ciekawostki atrakcje
Miasto Los Angeles, Kalifornia

Przemysł rozrywkowy i celebryci

35) Niektórzy sądzą, że to dzielnica L.A., lecz jest to oddzielne miasto, w dodatku ze wszystkich stron otoczone miastem Los Angeles. Chodzi o słynne Beverly Hills, gdzie są rezydencje wielu gwiazd, ludzi show biznesu i bogaczy. Kilkadziesiąt lat wcześniej była tu nikomu nieznana farma.
> Tu więcej

36) Los Angeles Capitol Records, to amerykańska wytwórnia płytowa. Została założona w 1942 r. przez tekściarza Johnny’ego Mercera, producenta filmowego Buddy’ego DeSylva i Glenna Wallichsa – właściciela Music City, największego sklepu z płytami w Los Angeles.

37) W Bel Air, dzielnicy rezydencji gwiazd, zlikwidowano chodniki, aby nie chodzili tu pieszo ciekawscy przechodnie, chcący na własne oczy zobaczyć celebrytów.

38) W starych budynkach Los Angeles są bary ze scenami muzycznymi (np. DNO czy The Smell). Grali tu na żywo w początkach swojej kariery m.in. Guns N’ Roses, Beach Boys , Red Hot Chili Peppers, Bad Religion, Offspring.

39) Podobno jeden na sześciu mieszkańców L.A. pracuje w branży „kreatywnej”, w tym przy produkcji filmowej i telewizyjnej.

40) YouTuberzy mający ponad 10 tys. subskrybentów mogą w Los Angeles bezpłatnie skorzystać ze studia filmowego, aby coś nagrać.

Hollywood Los Angeles ciekawostki atrakcje
Hollywood, dzielnica Los Angeles

Atrakcje Los Angeles

Hollywood Walk of Fame

41) Na pasażu Hollywood Walk of Fame w Hollywood (słynna Aleja Gwiazd), wśród płyt chodnikowych, obecnie wmontowanych jest ponad 2600 imiennych gwiazd showbiznesu, głównie piosenkarzy, aktorów i reżyserów. Pierwszych 8 gwiazd zamontowano tu 8 lutego 1960 roku.

42) O tym, kogo należy uhonorować gwiazdą na Alei Gwiazd, decyduje Izba Handlu Hollywood. Gwiazdy są w pięciu kategoriach: Film kinowy, Telewizja, Nagranie Muzyczne, Wystąpienie na żywo, Radio. Zgłoszeń może dokonywać każdy, np. poprzez wypełnienie formularza na stronie www. Gwiazdy rozumiane są jako pojedyncze osoby, zespoły muzyczne i inne. Np. swoja gwiazdę ma Myszka Miki oraz pies Lessie (znany z filmu).

43) Każdego roku w czerwcu odsłanianych jest ok. 20 kolejnych gwiazd, w tym jedna pośmiertnie (musi upłynąć co najmniej 5 lat od śmierci). Osoba uhonorowana gwiazdą, w ciągu najbliższych 5 lat musi zorganizować ceremonię jej wmurowania i pokryć koszt, w wysokości 25 tys. USD.

44) Aleja Gwiazd jest wpisana na listę zabytków Los Angeles pod numerem 194.

45) Jedyną gwiazdą, która nie jest wmurowana w chodnik, ale wisi na jednej ze ścian Dolby Theatre, jest gwiazda słynnego boksera Muhammada Ali (1942-2016).
> Tu więcej

Griffith Observatory

46) Griffith Observatory (Obserwatorium Griffitha) otwarto w 1935 roku. To popularny punkt widokowy na miasto. Można tu zobaczyć wystawę, są tu również inne atrakcje.
> Tu więcej

Walt Disney Concert Hall

47) Walt Disney Concert Hall, to sala koncertowa w centrum Los Angeles. Sala mieści 2265 osób, w budynku jest siedziba orkiestry filharmonii w Los Angeles i Los Angeles Master Chorale. Gmach został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta, słynnego Franka Gehry’ego.
> Tu więcej

Hollywood Sign znak ciekawostki zdjęcia historia litery
Hollywood Sign – słynny napis na wzgórzu. Los Angeles ciekawostki

Hollywood Sign

48) Wszyscy znamy wielkie białe litery z napisem HOLLYWOOD, od 1923 r. znajdujące się na wzgórzu Lee. Miejsce jest ogrodzone i można je oglądać tylko z odległości. Jeśli chcesz podejść jak najbliżej i zrobić zdjęcia, możesz dotrzeć na Beachwood Drive lub Mulholland Hwy.
> Tu więcej

Beverly Hills Los Angeles ciekawostki atrakcje
Beverly Hills koło Los Angeles

Beverly Hills

49) Beverly Hills, to wbrew temu co sądzą niektórzy, nie dzielnica Los Angeles, lecz od 1914 r. oddzielne miasto. Zresztą otoczone ze wszystkich stron przez Los Angeles. Jego główną ulicą jest Rodeo Drive, przy której są ekskluzywne sklepy, hotele i budynki z apartamentami. To ulica znana z wielu filmów (np. Pretty Woman), dlatego co chwila przyjeżdżają tu wycieczki, co mieszkańcom utrudnia życie.
> Tu więcej

Beverly Hills Los Angeles ciekawostki atrakcje
Beverly Hills koło Los Angeles

Filmy i Oskary

50) Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć budynek, w którym którym co roku przyznawane są Oskary, słynny Dolby Theatre znajduje się przy głównej ulicy Hollywood.

51) Movie Stars Homes Tour, to autobusowa wycieczka. Autobus krąży ulicami w pobliżu miejsc, w których są rezydencje gwiazd.

52) Chętni mogą odwiedzić Culver City w L.A., gdzie znajduje się Sony Pictures. Wraz z przewodnikiem można zwiedzić studia filmowe.

> Ciekawostki o Oscarach

Muzea w Los Angeles

53) W L.A. znajduje się Angeles County Museum of Art, największe muzeum sztuki na zachodnim wybrzeżu USA.

54) Przy Hollywood Boulevard znajdują się także muzea, np. Muzeum Hollywood, Madame Tussaud, Muzeum Rekordów Guinnessa, a nawet… Muzeum Śmierci.

55) W muzeum California Science Center znajduje się prom kosmiczny Endeavour.

Plaże w Los Angeles

56) W Los Angeles można odwiedzić jedną z wielu publicznych plaż. Nie są one jednak tak efektowne, jak np. w Santa Monica czy innych mniejszych miastach. Słynną plażą w L.A. jest Venice Beach. Jest tu długa promenada. Z kolei Malibu Beach w L.A., to ciągnąca się przez 30 kilometrów plaża nad Pacyfikiem.

Inne atrakcje Los Angeles ciekawostki

57) The Great Wall of Los Angeles, to najdłuższy mural świata. Ma 840 metrów, tworzyło go ponad 400 artystów. Jego treścią jest historia Los Angeles. W mieście jest ponad 1,5 tys. murali.

58) Melrose Avenue, to ulica z duża liczbą sklepów i sklepików. Także z tanią odzieżą. Są tu również restauracje, a na ścianach domów piękne murale.

Los Angeles ciekawostki atrakcje
Wieżowce w centrum Los Angeles

59) W downtown Los Angeles stoją wieżowce i są tu siedziby wielu firm oraz galerie artystów. Podobno największe wrażenie robi wizyta po zmroku. Tymczasem jeszcze w latach 30. XX wieku mało kto chciał tu mieszkać, choć nieruchomości były tanie, a wybudowane tu wieżowce świeciły pustkami.

60) Niektórzy twierdzą, że zwiedzanie Los Angeles (podobnie jak Nowego Jorku) jest łatwe, gdyż wszystkie najciekawsze miejsca każdy z nas widział już w filmach i w telewizji.

61) Wśród dzielnic Los Angeles są m.in. Chinatown, Koreatown, Little Ethiopia, Little Armenia, Little Tokyo i Little Bangladesh.

62) W każdy drugi czwartek miesiąca w Los Angeles ma miejsce coś w rodzaju Nocy Muzeów. Można bezpłatnie zwiedzać muzea.

Los Angeles ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Nowym Jorku
> Dowcipy o Hollywood
> Filadelfia