Niesamowite ciekawostki o Nowym Jorku

nowy jork Ameryka Stany Zjednoczone Amerykanie Manhattan żółte taksówki wieżowce ulica

Nowy Jork ciekawostki i fakty

Nowy Jork, amerykańska metropolia budzi zainteresowanie na całym świecie. Poznaj najciekawsze informacje na temat Nowego Jorku

Nowy Jork. Czy wiesz, że…

Nowy Jork zwany jest „Miastem, które nigdy nie śpi” (The City That Never Sleeps), albo także „Wielkim Jabłkiem” (Big Apple).

• Na wyspie Manhattan najpierw osiedlili się Holendrzy, w 1611 roku. 11 lat później założono tu osiedle Nowy Amsterdam. Gdy w 1664 roku został on zdobyty przez Anglików, ci nadali mu nową nazwę Nowy Jork.

• Nowy Jork jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. 11 milionów mieszkańców mieszka na powierzchni 1214 kilometrów kwadratowych, a więc 10 tys. osób mieszka na jednym kilometrze kwadratowym.

• W latach 1785–1790 Nowy Jork był stolicą Stanów Zjednoczonych.

• Gdyby nowojorskie dzielnice Brooklyn, Queens, Manhattan i Bronx były oddzielnymi miastami, byłyby na liście najludniejszych miast w Stanach Zjednoczonych.

• Kolejna ciekawostka: 35,9% mieszkańców Nowego Jorku urodziło się poza USA.

statek pasażerski Statua Wolności Staten Island Ferry Manhattan

Statua Wolności. Nowy Jork ciekawostki

• Nowy Jork odwiedza ok. 40 milionów turystów rocznie.

• Wyspa Manhattan ma 21,6 km długości oraz 3,7 km szerokości (w najszerszym miejscu); jej powierzchnia wynosi ok. 58,8 km kwadratowych.

• Ważąca 229 ton Statua Wolności zbudowana w latach 1884-86, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku. Jednym z jej trzech projektantów jest Gustaw Eiffel, twórca Wieży Eiffla w Paryżu.

Metropolia Nowego Jorku jest największym skupiskiem społeczności żydowskiej poza Izraelem.

Nowy Jork ciekawostki

W Nowym Jorku jeździ około 13 tys. taksówek, z czego blisko 90% to Fordy Crown Victoria. W 2014 r. zostały zmienione na samochody Nissan NV200.

• W podziemnym skarbcu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku przechowywanych jest 7 tys. ton czystego złota (ok. 540 tys. sztabek, o rynkowej wartości 346 miliardów dolarów). To więcej niż jest złota w słynnym Forcie Knox.

• Wyspa Ellis Island położona obok Nowego Jorku, między 1892 a 1954 r. przyjęła ok. 12 milionów emigrantów, którzy przybyli tu, aby zamieszkać w USA.

• Co roku w Nowym Jorku kręconych jest ok. ćwierć tysiąca filmów fabularnych.

• Naukowcy: spaliny, stres, zawrotne tempo życia – powodują, że skóra mieszkańców Nowego Jorku narażona jest na szybsze starzenie.

Na nowojorskim Manhattanie trwa budowa najcieńszego wieżowca świata. 111 W. 57th St. będzie miał 433 metry wysokości oraz zaledwie 13 metrów szerokości. Dlatego taki wąski, bo musiał wcisnąć się pomiędzy istniejące już, sąsiednie budynki. (wrzesień 2018)

Nowy Jork ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Central Park w Nowym Jorku wieżowce zieleń ludzie siedzą skały woda

Central Park w Nowym Jorku

Central Park ciekawostki

Central Park jest zadbanym miejscem wypoczynku Nowojorczyków. Znajdują się place zabaw dla dzieci, można pograć w gry zespołowe, są rzeźby (wśród nich ustawiony w 1845 r. monument polskiego króla Władysława Jagiełły) i oczywiście alejki do spacerów oraz jazdy rowerem (ich łączna długość, to 93 kilometry).

Przy Central Park znajdują się trzy nowojorskie muzea: Guggenheim Museum, Muzeum Historii Naturalnej oraz Metropolitan Museum. Chętnie odwiedzanym fragmentem Central Parku są Strawberry Fields (Pola Truskawkowe), miejsce upamiętniające tragicznie zmarłego Johna Lennona (The Beatles), który mieszkał w pobliżu parku.

Tu więcej: > Central Park w Nowym Jorku

Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork

Muzeum Historii Naturalnej ciekawostki

Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of Natural History) znajduje się na Manhattanie, obok Central Parku, przy Central Park West at 79th Street. Nawet jeśli nie widziałeś wspomnianego filmu (jego popularność sprawiła, że nakręcono też część drugą) i nie wiesz co takiego  zainteresowało widzów, że chcą odwiedzić to miejsce, warto tu przybyć. Niektórzy mieszkańcy Nowego Jorku twierdzą, że to muzeum spodoba się głównie dzieciom i młodym ludziom, ale to nieprawda. Ten, kto interesuje się przeszłością naszych przodków, interesuje go coś więcej niż życie celebrytów albo polityka, będzie zachwycony.

Tu więcej: > Muzeum Historii Naturalnej

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Statua Wolności ciekawostki

W 1884 roku 350 części pomnika zapakowano do 214 skrzyń i wysłano statkiem do Ameryki. Trafiły na wyspę Bedloe’s Island (obecna nazwa: Liberty Island) i w kilka miesięcy wszystko zmontowano. Statua, która miała stanąć w setną rocznicę uchwalenia deklaracji Niepodległości, stanęła z 10-letnim opóźnieniem. 28 października 1886 roku nowojorczycy ujrzeli wreszcie 93-metrowej wysokości Statuę Wolności, będącą wówczas największą konstrukcją na świecie.

Tu więcej: > Statua Wolności

Empire State Chrysler Building ciekawostki Nowy Jork Manhattan

Chrysler Building ciekawostki

Słynny nowojorski wieżowiec ma 319 metrów wysokości i 77 kondygnacji. W chwili oddania do użytku Chrysler Building był najwyższym budyniem świata.

Tu więcej: > Chrysler Building

Battery Park Nowy Jork ciekawostki NYC

Battery (Battery Park) ciekawostki

Nazwa Battery Park pochodzi od baterii dział, które w 1683 r. rozlokowali tu Holendrzy wkrótce po tym, gdy dotarli do Nowego Amsterdamu (pierwsza nazwa Nowego Jorku). Potem zbudowali też w bliskich okolicach znacznie większy Fort Amsterdam, późniejszy Fort George. Zespół tych fortyfikacji zburzono w 1776 r. podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a potem ostatecznie zburzono w 1790 roku.

Tu więcej: > Battery

Carnegie Hall ciekawostki Nowy Jork

Carnegie Hall ciekawostki

Znajdująca się na nowojorskim Manhattanie Carnegie Hall, to sala koncertowa. Jedno z najbardziej prestiżowych tego typu miejsc na świecie.  Nazwa Carnegie Hall wywodzi się od nazwiska Andrew Carnegie (1835-1919) – przemysłowca, wówczas jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Zainicjował jej powstanie i sfinansował jej wybudowanie.

Tu więcej: > Carnegie Hall

Empire State Building ciekawostki Nowy Jork Manhattan

Empire State Building ciekawostki

Empire State Building osiągnął wysokość 381 metrów (443 metry z wieżą), tym samym zdobywając tytuł najwyższego budynku w Nowym Jorku. Stracił laur pierwszeństwa ponad 4 dekady później, dopiero w 1973 roku, na rzecz World Trade Center.

Tu więcej: > Empire State Building

Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki

Muzeum Guggenheima ciekawostki

Muzeum Guggenheima początkowo było prywatną kolekcją Solomona Guggenheima (1861-1949), który od 1929 r. kolekcjonował sztukę abstrakcyjną. Budynek muzeum ma oryginalny wygląd i różni się od zabudowy Manhattanu. Lloyd Wright chciał, aby jego ostatnie dzieło bardzo różniło się od znajdującego się w pobliżu muzeum Metropolitan Museum of Art (MoMA).

Tu więcej: > Muzeum Guggenheima

budowa Flatiron Building Nowy Jork ciekawostki

Flatiron Building ciekawostki

Ten wieżowiec na Manhattanie od samego początku nazywany jest Żelazkiem, gdyż związana jest z kształtem budynku. Ma podstawę trójkąta, z wydłużonym „dziobem”. Jest to związane z kształtem kupionej działki, na której został wybudowany. Na świecie zbudowano tylko kilka budynków na planie trójkąta.

Tu więcej: > Flatiron Building

stadion Yankee Stadium ciekawostki Nowy Jork NYC

Nowy Jork ciekawostki: Yankee Stadium

Yankee Stadium (Stadion Jankesów) znajduje się na nowojorskim Bronksie. Jest to domowy obiekt drużyny New York Yankees (najsłynniejsza drużyna baseballowa w USA, istnieje od 1901 r.) oraz drużyny piłkarskiej New York City FC.

Tu więcej: > Yankee Stadium

Staten Island nowojorski Manhattan wieżowce woda zatoka flaga USA

Nowojorski Manhattan widziany ze Staten Island

Staten Island ciekawostki

Staten Island, to dzielnica cicha, zielona (największa powierzchnia terenów zielonych ze wszystkich dzielnic Nowego Jorku) i bez wieżowców. Przeważają tu domy jednorodzinne, a ceny nieruchomości są niższe niż w innych dzielnicach Nowego Jorku. W przeciwieństwie do Manhattanu, nie ma tu problemów z parkowaniem samochodów.

Tu więcej: > Staten Island

Coney Island Brooklyn Nowy Jork ciekawostki

Conney Island ciekawostki

Coney Island, to południowa część nowojorskiego Okręgu Brooklyn, o charakterze rozrywkowym i wypoczynkowym. Jest tu szeroka, piaszczysta plaża (ciągnie się 4 km wzdłuż Atlantyku), od West 37th Street do Sea Garte. Jest ona ogólnodostępna i bezpłatna. Jest też 4-kilometrowy, szeroki drewniany deptak (Riegelman Boardwalk), wzdłuż którego rozlokowano punkty gastronomiczne. Są też dwa parki rozrywki (lunaparki) z licznymi atrakcjami oraz molo (Streeplechase Pier).

Tu więcej: > Conney Island

Long Island ciekawostki Nowy Jork

Long Island ciekawostki

Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób (to jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie). Wyspa ma podłużny kształt; jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma 37 kilometrów. Jej zachodnia część znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork; są to dzielnice: Brooklyn i Queens (które są równocześnie dwoma hrabstwami Long Island. Dwa pozostałe hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.

Tu więcej: > Long Island

Manhattan w Nowym Jorku NYC wesoły wieżowiec Happy Skyscraper Metropolitain Opera

Najmniejszy wieżowiec w NYC

Najmniejszy wieżowiec na Manhattanie

Na Manhattanie w Nowym Jorku od dziesięcioleci co chwilę powstają kolejne wieżowce bijące rekordy wysokości. Obecnie te coraz wyższe budynki nie wzbudzają już wielkiego zainteresowania. Dlatego Partia Dobrego Humoru postanowiła zrobić coś oryginalnego: postawić NAJMNIEJSZY wieżowiec na Manhattanie. Budynek na miarę skromnej partii powstałej nad Wisłą, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie.

Tu więcej: > Wesoły Wieżowiec w NYC

Nowy Jork ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com