nowoczesny budynek architektura Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Czas czytania:1 minut/y, 48 sekund/y

10 ciekawostek o jednym z najsłynniejszych muzeów Nowego Jorku, Muzeum Guggenheima

1) Muzeum Guggenheima (Solomon R. Guggenheim Museum), to muzeum w Nowym Jorku, w dzielnicy Upper East Side na Manhattanie, obok Central Parku.

2) Jest to muzeum sztuki współczesnej, impresjonizmu, postimpresjonizmu i modernizmu. To jedno z najpopularniejszych muzeów Nowego Jorku.

3) Muzeum Guggenheima początkowo było prywatną kolekcją Solomona Guggenheima (1861-1949), który od 1929 r. kolekcjonował sztukę abstrakcyjną. Gdy kolekcja rozrosła się, w 1937 r. założył Fundację Solomona R. Guggenheima. Dwa lata później, przy 24 East Fifty-Fourth Street w Nowym Jorku, fundacja założyła Muzeum Malarstwa Nieprzedstawiającego (The Museum of Non-Objective Painting). Kolekcja powiększała się o obrazy kolejnych artystów.

Solomon Guggenheim Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki
Solomon Guggenheim, twórca Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, foto: Dounce17 /cc-by-sa 4.0

4) W 1944 r. zwrócono się z prośbą do architekta Franka Lloyda Wrighta, aby zaprojektował nową siedzibę muzeum. Prace trwały 15 lat, a w tym czasie szukano najlepszego miejsca, gdzie stanie gmach muzeum.

5) Nowy gmach otwarto jesienią 1959, na rogu 89th Street i Fifth Avenue w Nowym Jorku. Od 10. lat nie żył już Guggenheim, a od pół roku architekt Lloyd Wright.

6) Budynek muzeum ma oryginalny wygląd i różni się od zabudowy Manhattanu. Lloyd Wright chciał, aby jego ostatnie dzieło bardzo różniło się od znajdującego się w pobliżu muzeum Metropolitan Museum of Art (MoMA).

7) W 1992 r. do budynku dobudowano wieżę w kształcie prostopadłościanu. W latach 2005-2008 odremontowano zewnętrzną elewację muzeum.

atrium Muzeum Guggenheima Nowy Jork ciekawostki
Atrium wewnątrz Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

8) Jedynym dotychczas polskim artystą, który miał wystawę w Muzeum Guggenheima był Wojciech Fangor. W 1970 r. pokazano tu 37 jego obrazów.

9) Budynek Muzeum Guggenheima pokazano w szeregu filmów fabularnych, pojawiał się na okładkach czasopism, w komiksach i na amerykańskim znaczku pocztowym z 1966 r.

10) Muzeum Guggenheima znajduje się też w hiszpańskim Bilbao. W budynku zaprojektowanym przez słynnego Franka O. Gehry’ego przestrzeń ekspozycyjna wynosi ok. 11 tys. metrów kwadratowych (cały budynek ma 24 tys m kwadr.). Idea muzeum powstała w 1991 roku, a zostało ono otworzone w 1997 r.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Central Park
> Muzeum Historii Naturalnej
> Battery Park

konsolidacja zadłużenia długi Poprzedni post 5 mitów na temat konsolidacji zadłużenia
zespół ABBA ciekawostki kukły muzeum przeboje ABBY albumy Szwecja Następny post ABBA ciekawostki o słynnym zespole