Long Island ciekawostki Nowy Jork sarna budynki port

Long Island, wyspa obok Nowego Jorku

Czas czytania:5 minut/y, 18 sekund/y

Wyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork. Ciekawe miejsca, Long Island ciekawostki. Sadurski.com zaprasza na wycieczkę po wyspie Long Island

Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób (to jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie). Wyspa ma podłużny kształt; jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma 37 kilometrów. Zachodnia część wyspy znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork; są to dzielnice: Brooklyn i Queens (które są równocześnie dwoma hrabstwami Long Island. Dwa pozostałe hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Robert Moses National Park NY marina
Latarnia morska na Fire Island

Ze względu na piękne, mierzejowe plaże nad Oceanem Atlantyckim oraz bliskość Nowego Jorku, w okresie letnim na Long Island przejeżdża duża liczba turystów.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Robert Moses National Park NY marina
Jeden z mostów łączących Long Island i Fire Island

Long Island ciekawostki

• Niegdyś wyspa nazywała się Paumonauk, co w jednym z języków Indian oznaczało: Rybokształtna wyspa. Obecnie na Long Island, w hrabstwie Suffolk, znajdują się dwa rezerwaty Indian Poospatuck oraz Shinnecock.
• Na Long Island znajdują się dwa nowojorskie porty lotnicze: LaGuardia Airport i JFK International Airport.
• Long Island, ze względu na położenie geograficzne, co jakiś czas nawiedzane jest przez huragany idące od Atlantyku.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Robert Moses National Park NY marina
Małe statki na nabrzeżu Long Island

Fire Island

Fire Island w hrabstwie Suffolk, w stanie Nowy Jork, to 42-kilometrowej długości wyspa oddzielająca wyspę Long Island od Oceanu Atlantyckiego. Jej powierzchnia wynosi 22,5 kilometra kwadratowego. Drogą lądową można się tu dostać przez 2 mosty: od zachodniej strony przez William Floyd Parkway, a od wschodu przez Suffolk Country Road 46. Mieszka tu na stałe ok. 300 osób, a w okresie letnim przejeżdżają tu turyści, w liczbie kilkuset tysięcy. U nabrzeża wyspy pływają łodzie i kursują małe promy.

Ciekawostka
• Nazwa Fire Island (Płonąca Wyspa) po raz pierwszy pojawiła się w 1789 roku. Istnieje kilka hipotez związanych z pochodzeniem nazwy wyspy, jednak żadna nie jest pewna.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Robert Moses National Park NY
National Park na Fire Island, NY. Long Island ciekawostki 
Longi Island ciekawostki Nowy Jork Robert Moses National Park NY
Wycieczka po Long Island. Na jednym zdjęciu mamy nawet 4 sarny. Nie uciekają na widok ludzi i samochodów

Fire Island Light – latarnia morska

Została zbudowana z kamienia i zaświeciła po raz pierwszy w 1858 roku. Ma 55 metrów wysokości i znajduje się niedaleko na wschód od Robert Moses State Park. Jest symbolem plaży Great South Bay, znajdującej się w południowej części hrabstwa Suffolk. W budynku znajdującym się obok latarni jest muzeum.

Ciekawostki o latarni
• Latarnię możemy oglądać w komedii science-fiction Men in Black II (Faceci w czerni II).
• W latach 1974-1986 latarnia była wyłączona.
• W roku 1981 została wpisana do krajowego rejestru zabytków (National Register of Historic Places).

> Latarnie morskie ciekawostki

Robert Moses State Park

Na zachodnim krańcu wyspy Fire Island, znajduje się Robert Moses State Park (Stanowy Park Roberta Mosesa). Ten liczący 3,5 kilometra kwadratowego park, jest najstarszym parkiem stanowym Long Island i jest otwarty przez cały rok. Rocznie odwiedza go 3,5 miliona osób. W okresie letnim na pięknych plażach można zażywać kąpieli, pływać na deskach surfingowych i wędkować (z plaży i molo). Może tu zacumować 40 jachtów.

Ciekawostka
• Wcześniej Robert Moses State Park nazywał się: Fire Island State Park.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Port Jefferson NY
Marina w Port Jefferson, NY. Long Island ciekawostki

Port Jefferson

Na północnym brzegu wyspy Long Island, w hrabstwie Suffolk, znajduje się liczące 8 tysięcy mieszkańców miasteczko Port Jefferson (nazywane potocznie: Port Jeff). Obecna nazwa miasta wywodzi się od nazwiska prezydenta USA, Thomasa Jeffersona i funkcjonuje od 1880 roku. Z Port Jefferson w kierunku północnym kursują promy do blisko 150-tysięcznego miasta Bridgeport, w stanie Connecticut.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Copiague NY
Copiague, restauracja na plaży. Long Island ciekawostki

Copiague

Copiague w hrabstwie Suffolk, w stanie Nowy Jork, znajduje się w środkowej części wyspy Long Island, kilkadziesiąt kilometrów od New York City. Mieszka tu 23 tysiące osób. Wielu z nich, to Polacy. W Polskiej Szkole Dokształcającej im. Z.Herberta w Copiague uczy się 500 uczniów (dane z 2012 r.). W Copiague i okolicach (m.in. w sąsiednim Lindenhurst) są przedsiębiorstwa, których właścicielami są Polacy. Są polskie sklepy, restauracje i co chwilę słychać język polski.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Copiague NY
Copiague, budynek straży pożarnej. Long Island ciekawostki

West Babylon

Miasto West Babylon w hrabstwie Suffolk, znajduje się na wyspie Long Island, kilkadziesiąt kilometrów od New York City. Mieszka tu ok. 45 tysięcy ludzi.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork West Babylon Town Hall
West Babylon Town Hall czyli gmach władz miasta. Long Island ciekawostki

Long Island Rail Road (LIRR)

Long Island Rail Road (w skrócie LIRR lub LI) to system kolei podmiejskich od Manhattanu w Nowym Jorku po wschodni kraniec wyspy Long Island. Korzystają z niej w dużej mierze osoby dojeżdżające do pracy w Nowym Jorku i z powrotem. Działa nieprzerwanie od 1834 roku i obecnie przewozi ponad 80 milionów pasażerów rocznie. Właścicielem jest spółka publiczna Metropolitan Transportation Authority (MTA), obsługująca także Metro-North Railroad.

Sadurski.com radzi
• Kupując bilety w automacie pamiętaj o jakiej porze dnia zamierzasz jechać i sprawdź rozkład jazdy. Droższe są bilety “peak” (podróż w godzinach szczytu), a tańsze “off peak” czyli poza szczytem.

Longi Island ciekawostki Nowy Jork Copiague NY
Long Island Railroad. Stacja w Copiague, skąd można dojechać do Manhattanu

Drink Long Island

Long Island Iced Tea, to koktajl alkoholowy przygotowywany z wódki, ginu, tequili i rumu z dodatkiem triple sec i soku cytrynowego, zmieszanych z colą. Najpopularniejszy wariant koktajlu składa się z równej ilości wódki, ginu, tequili, rumu oraz triple sec. Koktajl jest najczęściej podawany w szklankach o pojemności 240-350 ml, udekorowanych plasterkiem cytryny. W niektórych barach tequila występująca w koktajlu jest zastępowana przez brandy. Jest też wersja “extra long”, z podwójną zawartością alkoholu.

Long Island Iced Tea po raz pierwszy podał Robert Butts z miasta Babilon na Long Island, pod koniec lat 70. XX wieku.

Long Island ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Podróże Sadurski.com – zobacz też:
> Park Narodowy Yosemite, Arizona
> Briksdal – największy lodowiec Europy
> Singapur. 100 informacji, które musisz wiedzieć przed podróżą
> Hong Kong – z lotniska do city
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura
> Central Park w Nowym Jorku

oczy ciekawostki dotyczące wzroku oko wzrok kolor oczu fakty o oczach Poprzedni post Wzrok – oczy ciekawostki
opakowania kartonowe żywność recycling Następny post Opakowania kartonowe i recykling