Straż pożarna – ciekawostki o strażakach
Straż pożarna ciekawostki o straży pożarnej. Czym gasi się pożary? Jak zostać strażakiem? Największe pożary, praca strażaka, wozy strażackie
Historia straży pożarnej
W XVIII w podjęto pierwsze próby zorganizowania obrony przeciwpożarowej. Jako pierwsza straż pożarna w takiej formie powstała w Wiedniu w 1685 roku, natomiast w Polsce uformowała się w roku 1836. Straż pożarna dawniej kojarzona była tylko z pożarami, w obecnych czasach zajmuje się wszystkimi zagrożeniami związanymi z prewencją i walką z zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego, ich dobytku a także środowiska naturalnego.
Dlaczego wozy strażackie są czerwone?
Jedna z teorii mówi, że w czasach ochotniczych straży pożarnych farba czerwona była najtańsza, w związku z czym tradycyjna czerwień, którą malowane były wozy przyjęła się i do dziś jest ukłonem w stronę strażaków. Czerwień jest wyraźna i przykuwa oko, co potwierdza teorię, że wozy strażackie powinny wyróżniać się na ulicy.
Woda do gaszenia pożarów
Do ugaszenia pożaru potrzeba wody i pianki, Ta druga jest dużo skuteczniejsza, ponieważ tłumi ogień znacznie lepiej niż woda. Na dodatek odcina źródło ognia od dalszego kontaktu z tlenem. Wąż wypełniony pianą jest lżejszy niż wąż z wodą, dzięki czemu dużo łatwiej nim operować.
Dalmatyńczyki i wozy strażackie
Co mają ze sobą wspólnego? Otóż te biało-czarne kropkowane psiaki były… pierwszymi syrenami strażackimi. W czasach kiedy jeszcze powozy strażackie były zaprzęgane konno, to właśnie psy biegły przed nimi i głośno szczekały, aby wszyscy zrobili miejsce przejazdu. Dziś to samo robią syreny umieszczone na dachu wozu strażackiego. A dalmatyńczyki można jeszcze spotkać w remizach strażackich, jednak jedynie przez wzgląd na tradycję.
Czym różni się wóz strażacki od samochodu pożarniczego?
Są to dwa różne pojazdy, choć często nieświadomie używamy tych nazw zamiennie. Wóz strażacki ma wbudowane pompy i szlaufy. Zwykle przyjeżdża do pożaru jako pierwszy ponieważ ma cysternę z wodą oraz odpowiednie środki chemiczne i sprzęt hydrauliczny niezbędny do ugaszenia ognia.
Samochody pożarnicze transportują strażaków na miejsce zdarzenia i wyposażone są w wszelki potrzebny sprzęt bezpieczeństwa a przede wszystkim drabiny, które przydają się na miejscu zdarzenia.
Ilu strażaków jest w Polsce?
Według danych Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce, należy do niej 700 tys. ludzi. Z tego 450 tys. to czynni strażacy, a 100 tys, to młodzieżowe drużyny pożarnicze. Według ogólnopolskich sondaży, strażacy to osoby cieszące się największym zaufaniem społecznym w całym kraju.
Straż pożarna w Polsce
Największe pożary w Polsce
W 1992 r. Polskę nawiedziła fala upałów. W wyniku nieszczęśliwego wypadku hamujący pociąg wywołał pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Był to największy pożar jaki miał miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Trwał od 22 do 26 sierpnia. Pochłonął 180 ha ziemi, w akcji gaszenia pożaru wzięło w sumie 12 tyś. osób, 1100 pojazdów gaśniczych, 4 śmigłowce, 26 samolotów gaśniczych, 50 cystern kolejowych, czołgi, pługi i spychacze. Koszt akcji oszacowana na 67 mld zł.
Pożar w Stoczni Gdańskiej
Pożar w Stoczni Gdańskiej wybuchł 24 listopada 1994 roku podczas koncertu Golden Life, na którym było 2 tysiące widzów. Około godz. 20:50 wybuchł pożar. Przyczyną było podpalenie, jednak sprawcy do dziś nie ustalono. Śmierć poniosło 7 osób. W hołdzie ofiarom tragedii zespół Golden Life nagrał utwór pt. 24.11.94, a w miejscu gdzie kiedyś stała hala, dziś znajduje się pomnik, na którym umieszczono fragment refrenu tego utworu: “Życie choć piękne, tak kruche jest”.
Polscy strażacy na ratunek poza granicami kraju
Polscy strażacy wielokrotnie brali udział w akcjach ratunkowych na całym świecie. Pomagali podczas wojny na Bałkanach, po trzęsieniu ziemi w Turcji, Indiach, Iranie, Pakistanie, Indonezji, na Haiti, w Nepalu, powódź na Węgrzech, w Niemczech, w Czechach, na Ukrainie, w Czarnogórze, w Bośni i Hercegowinie. Gasili pożary lasów w Federacji Rosyjskiej, Szwecji i Australii, po wybuchu saletry amonowej w Bejrucie. To tylko część miejsc, w których prowadzili akcje ratujące.
Najbardziej medialna akcja polskich strażaków
Jedna z najbardziej “medialnych” akcji ratowniczych polskich strażaków w ostatnim czasie miała miejsce w 2018 roku. Była to wyprawa do Szwecji, w której 140 polskich strażaków oraz 44 wozy ratowniczo-gaśnicze pomagały gasić pożary lasów w środkowej części Szwecji.
Strażacy – kolejne ciekawostki
Strażak się żeni
Ślub i wesele strażaka to barwne, wesołe i niezwykłe wydarzenie podczas. Nie może zabraknąć szpaleru reprezentacyjnego, wizyty w remizie i weselnej, strażackiej bramy. Miłym akcentem jest również oddanie honoru młodej parze przez salutowanie strażackimi toporkami, wykonując z nich “daszek” pod którym między szeregami szpaleru przechodzi para młoda. Tradycją stała się również asysta samochodów pożarniczych w drodze do kościoła i na salę weselną.
Jak zostać strażakiem?
Aby dostać się do Państwowej Straży Pożarnej, są trzy możliwości.
1) z naboru organizowanego przez komendę miejską lub powiatową.
2) Ukończenie Szkoły Aspiranów w Krakowie, Częstochowie lub Poznaniu.
3) Wzięcie udziału w rekrutacji do Szkoły Głównej Pożarniczej, która mieści się w Warszawie.
Filmy o strażakach lub ze strażakami w roli głównej
Większość dobrych filmów o strażakach, to dramaty, ale również thrillery, dokumenty i filmy akcji. Trzymają w napięciu i bardzo często przedstawiają prawdziwą pracę strażaków. Oto kilka tytułów: “Strażacy”, “Bezimienni bohaterowie”, “Próba ognia”, “Ocalić i zginąć”, “Płonąca pułapka”, “Tylko dla odważnych”, “Ognisty podmuch”, “9/11”.
Straż pożarna ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Policjanci
> Huragany
> Zorza polarna