Wszystko o wampirach – ciekawostki

wampir wampiry ciekawostki o wampirach horrory

Wampiry ciekawostki

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie wie, co to wampir. I chyba nie ma też osoby która potwierdzi, że wampiry faktycznie istnieją. Czyżby te wszystkie wierzenia na przestrzeni tysięcy lat, powinniśmy włożyć między bajki? Zapraszamy do lektury ciekawostek o wampirach

Straszne ciekawostki na temat wampirów

1) Jak zostać wampirem? Istnieje szereg odpowiedzi na to pytanie. Wśród nich są: ugryzienie przez innego wampira, choroba. Nie ma też jednej odpowiedzi na pytanie: jak wygląda wampir i jakie ma wyjątkowe właściwości. Jego wygląd zależy od fantazji twórcy (filmu, gry, powieści).

2) W części przekazów osoba która stała się wampirem, już się nie starzeje. Stąd postacie dzieci lub młodzieńców – wampirów.

3) Wampiry w kinematografii, literaturze, Internecie i grach komputerowych zwykle występują w grupach. Tak łatwiej dopaść ofiarę i wyssać z niej krew.

4) Za najsłynniejszego wampira uważa się hrabiego Draculę czyli rumuńskiego władcę Wlada Palownika (1413-1476). Był to bezlitosny władca z Transylwanii, który pozbywał innych życia na różne sadystyczne sposoby. Podobno jadł też chleb, maczany w krwi zabitych wrogów.

czosnek wampir wampiry ciekawostki o wampirach
Goni cię wampir? Rozrzuć garść ryżu, to zaciekawiony zacznie liczyć ziarna

Historia wampirów na świecie

4) Sumeryjski i babiloński mit sprzed 4 tys. lat mówi o edimmu. Był to duch osoby niewłaściwie pogrzebanej, który wrócił do świata żywych, aby pić ich krew.

6) Chiiang-shih, to chińskie wampiry. Miały białe włosy, umiały latać i zamieniać się w wilki. Miały też czerwone oczy i długie zakrzywione pazury.

7) Starożytni Grecy uważali, że w wampiry przeobrażali się po śmierci ludzie mający rude włosy.

czosnek wampir wampiry ciekawostki o wampirach
Podobno wampiry nie starzeją się. Jeśli wampirem zostało dziecko, zostanie nim na zawsze

Sposoby na wampiry ciekawostki

8) Jak skutecznie unieszkodliwić wampira? Do najczęstszych sposobów należą: przebicie jego serca naostrzonym kołkiem (najlepiej z topoli osiki), rozczłonkowanie i spalenie, wystawienie na światło słoneczne.

9) W czasach przedchrześcijańskich do unieszkodliwiania wampirów używano czosnku, gałęzi jarzębiny i głogu. Rozpalano ogień, rozsypywano ziarno i rozczłonkowywano ciało zmarłego łopatą. Dodatkowo grzebano go twarzą w dół, aby zamiast wygrzebać się, wkopał się głębiej. Potem na wampiry używano wody święconej, krzyży (najlepiej zrobionych z drzewa głogu) i opłatków eucharystycznych.

10) W niektórych kulturach uważano, że wampiry uwielbiają liczyć. To dlatego rozsypywano garść ryżu w stronę goniącego wampira. Wtedy zatrzymywał się, aby te ziarnka policzyć.

czosnek wampir wampiry ciekawostki o wampirach
Wampiry nie lubią czosnku i promieni słońca. Także krzyże, najlepiej z drzewa głogu

Krwiożercze wampiry przed wiekami

11) Kilkaset lat temu w północno-zachodniej Europie na grobach stawiano wielkie pomniki kamienne – dolmeny. Archeolodzy twierdzą, że miały powstrzymać pogrzebanego przed wyjściem spod ziemi.

12) Największa histeria związana z wampirami miała miejsce w XVIII wieku. Powstawały nawet akty prawne zakazujące wykopywania zwłok ludzkich.

13) W XVII i XVIII wieku w Polsce grzebano niektórych, kładąc na gardle ostry sierp. Bo gdyby umarlak chciał wydostać się na powierzchnię, wówczas ostrze ucięłoby mu głowę.

Wampiry ciekawostki

14) Choroba o nazwie portofiria objawia się dużą wrażliwością na światło słoneczne i alergią na czosnek. Hematopsja, to odczuwanie podniecającego pragnienia krwi.

15) Wampir energetyczny, to określenie osoby przy której w krótkim czasie czujemy się osłabieni, smutni i pesymistyczni. Takie osoby wysysają energię od innych, podobnie jak wampiry wysysają od innych krew.

16) Istnieją nietoperze, odżywiające się krwią zwierząt, więc nieprzypadkowo nazywane są Desmodus (wampir). Żyją w strefie tropikalnej (głównie w Ameryce Środkowej i Południowej), są nieduże – mają wagę 30 gram i rozpiętość skrzydeł do 40 centymetrów. Przecinają zębami skórę zaatakowanych zwierząt i spijają spływającą krew. Mają 20 do 26 ostrych zębów.

Wampiry ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Frankensteinie
> Zamek hrabiego Draculi
> Przepowiednie Nostradamusa