brzuchomówcy ciekawostki o brzuchomówcach

Niesamowite ciekawostki o brzuchomówcach

Czas czytania:3 minut/y, 32 sekund/y

Zaskakujące ciekawostki o brzuchomówcach. Na czym polega umiejętność brzuchomówstwa, znani brzuchomówcy kiedyś i obecnie. Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat brzuchomówców

Kim jest brzuchomówca

1) Brzuchomówstwo to umiejętność mówienia bez konieczności poruszania ustami. Tak naprawdę usta brzuchomówcy są minimalnie rozchylone i odwraca od widowni głowę tak, aby nie zostało to dostrzeżone. Brzuchomówcy często występują wraz z lalką (czasem dwiema) i wspólnie prowadzą dowcipny dialog. Podobno brzuchomówcą może zostać każdy, jeśli będzie dużo ćwiczyć.

2) Dawne greckie określenie brzuchomówstwa, to engastrimythos (gaster = brzuch, mythos = słowo).

3) Brzuchomówstwo największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Po angielsku brzuchomówca, to ventriloquist.

brzuchomówcy ciekawostki o brzuchomówcach Edgar Bergen
Ciekawostki o brzuchomówcach: Edgar Bergen z lalką, kadr z filmu

Brzuchomówcy przed wiekami

4) W VI w p.n.e. w Delfach żyła kapłanka Pytia (zwana wyrocznią delficką lub wyrocznią Boga Apollina. Bez ruchu ust przekazywała ludziom “wolę bogów”. Brzuchomówcami byli też starożytni kapłani greccy, zwani euklidenami. Tajemnica umiejętności brzuchomówstwa była wtedy pilnie strzeżona, co miało przekonywać wszystkich, że to wyjątkowy dar od bogów.

5) O brzuchomówstwie pisali Cyceron i Hipokrates.

6) Do XVII wieku sztukę brzuchomówstwa uznawano za działanie sił nadprzyrodzonych.

7) W 1772 r. ukazała się książka Abbe de la Chapelle “Brzuchomówca czyli engastrimythos”. Autor opisał w niej sposób, w jaki brzuchomówca wydobywa z siebie dźwięki bez konieczności otwierania ust. W tych czasach brzuchomówcy występowali na jarmarkach, budząc podziw i zainteresowanie widzów.

brzuchomówcy ciekawostki o brzuchomówcach Harry Lester 1904
Ciekawostki o brzuchomówcach: Harry Lester i jego lalka Frank Byron, rok 1904

Brzuchomówca i jego lalka w sądzie

8) W 1924 r. przed sądem w Detroit (USA) postawiono brzuchomówcę i jego lalkę – Franka Byrona. Powód? Podczas występu brzuchomówcy z lalką, zmarły ze śmiechu trzy kobiety. Brzuchomówcą był Wielki Lester, tak naprawę urodzony w 1878 r. Polsce Marian Czajkowski. Podczas rozprawy sądowej wszyscy świadkowie twierdzili, że brzuchomówca nie ruszał ustami, tylko lalka. Dlatego nie można go było uznać za winnego spowodowania śmierci pań, które umarły ze śmiechu podczas występu. Obecnie ta właśnie lalka znajduje się w Vent Haven Museum, w Fort Mitchell (Kentucky, USA).

Wojciech Glanc brzuchomówca Eustachy Big Brother
Ciekawostki o brzuchomówcach: Wojciech Glanc i jego lalka Eustachy

Polscy brzuchomówcy – Gałązka i Glanc

9) Jan Gałązka (1923-1981) był aktorem, parodystą i brzuchomówcą. Zagrał m.in. Antoniego Walendziaka w serialu “Czterdziestolatek” i w “Motylem jestem czyli romans 40-latka” (tu zagrał brzuchomówcę). Miał 22 lata, gdy zakończyła się wojna i mieszkał w Warszawie. Jako brzuchomówca zaraz po wyzwoleniu udawał głosy ludzi rzekomo zasypanych pod gruzami budynków stolicy i wzywających na ratunek, co oczywiście wielu ludziom się nie podobało. W 1951 r. ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną Teatru Lalek w Warszawie. Przez wiele lat występował z drewnianą lalką, Bartkiem. Był z nim tak związany, że chciał aby włożono Bartka do jego trumny. Po śmierci przyjaciele spełnili jego wolę.

10) Na początku XXI wieku za jedynego polskiego brzuchomówcę uchodził Wojciech Glanc mieszkający w Sopocie, z wykształcenia aktor. Początkowo występował z lalką – szczurkiem Ignacym, potem z Eustachym. W 2003 r. wziął udział w festiwalu brzuchomówców w Las Vegas. Zasłynął z udziału w reality show Big Brother-2. Obecnie mieszka w Berlinie, zajmuje się głównie jasnowidzeniem, tarotem, ale czasem też występuje na scenie.

brzuchomówcy ciekawostki o brzuchomówcach Jeff Dunham
Brzuchomówcach Jeff Dunham i jedna z jego lalek. Foto: Richard Mclaren / cc by-sa 3.0

Kolejne ciekawostki o brzuchomówcach

11) Jak wieść niesie, brzuchomówca Charles Mathews “ożywił” zmarłego przed wiekami zakonnika, który nieoczekiwanie przemówił. Zakonnik wzywał ludzi, aby nawrócili się na wiarę katolicką.

12) Jednym z najpopularniejszych brzuchomówców jest Jeff Dunham. Często występował w programach telewizyjnych, miał nawet swój cykliczny program “The Jeff Dunham Show”. Występuje z plejadą lalek, mających różne charaktery i barwę głosu.

13) Brzuchomówca, to tytuł dowcipnego skeczu kabaretu Ani Mru Mru, który był popularny ponad 20 lat temu. Brzuchomówca Stanisław Dziąsło (Marcin Wójcik) występował z lalką imieniem Romek (Michał Wójcik). Było to w czasach, zanim do duetu komików dołączył Waldemar Wilkołek.

14) Dummy (przetłumaczony jako: Brzuchomówca), to tytuł filmu fabularnego z 2002 r., kręconego głównie w Nowym Jorku. Inny film, Triloquist, nakręcono w 2008 r. w Los Angeles. Był horrorem.

Ciekawostki o brzuchomówcach + foto (1): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Frankensteinie
> Kevin sam w domu – ciekawostki o filmie

paragony grozy rachunki paragon ceny ciekawostki Poprzedni post Paragony grozy – jest się czego bać?
hazard mobilny Następny post Plusy i minusy mobilnego hazardu