42 ciekawostki o filmie Kevin sam w domu

Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone

Kevin sam w domu ciekawostki o kultowym dziś filmie Home alone, bez którego polskie święta nie istnieją!

Mija 30 lat odkąd świat poznał komedię familijną „Home alone”. Dzieciak grający słodkiego rezolutnego Kevina, dziś ma 40 lat. Poznaj kulisy powstawania filmu i ciekawostki o filmie Kevin sam w domu.

Home Alone – Kevin sam w domu

1) Film „Home Alone” (w Polsce: Kevin sam w domu) trwa 103 minuty. Reżyserem jest Chris Columbus (ur. 1958), a scenariusz napisał John Hughes (1950-2009).

2) Zdjęcia do filmu kręcono między 14. lutym a 16. maja 1990 roku. Kinowa premiera miała miejsce 10 listopada 1990 roku. Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, co w przypadku filmu którego akcja toczy się w okresie świątecznym przypadkiem nie było. Komercyjny sukces nie był jednak pewny.

3) Kilka miesięcy przed premierą ukazała się książka dla dzieci, w której pojawiły się elementy znane z późniejszego filmu. Włamywacze nie mieli tu imion.

4) Akcja filmu dzieje się od 21 do 25 grudnia. Rodzina McCallisterów na Święta Bożego Narodzenia wyjeżdża do Paryża. Po przybyciu okazuje się, że w domu pozostało jedno z dzieci – Kevin. Chłopiec święta musi spędzić sam. Do tego z przerażeniem odkrywa, że domem w którym przebywa zainteresowali się dwaj włamywacze. Tak zaczyna się fabuła filmu, który kręcono w Chicago, Paryżu oraz na lotniskach w Dallas i Scranton.

5) Pomysł na „Home alone” powstał podczas kręcenia zdjęć do filmu „Wujaszek Buck„, w którym zagrał Macaulay Culkin, przyszły Kevin. Już po nakręcaniu „Home alone” dotarto do francuskiego horroru z 1989 roku, którego scenariusz jest podobny.

Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
Macaulay Culkin – odtwórca tytułowej roli w filmie „Kevin sam w domu”. Foto: Matt Biddulph / cc by-sa 2.0

Kevin McCallister – Macaulay Culkin

6) Tytułowy 8-letni Kevin (Kevin McCallister) został zagramy przez 10-letniego wówczas Macaulaya Culkina (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku). Chłopiec za rolę dostał 100 tysięcy dolarów. Natychmiast stał się gwiazdą, wkrótce został obsypany nagrodami i trafił do show biznesu.

Ale „Home Alone” nie był bynajmniej pierwszym filmem, w którym zagrał. W 1985 r. jako 5-latek zadebiutował w telewizyjnym filmie The Midnight Hour, 3 lata później (1988) zagrał epizod w serialu The Equalizer. Potem były: Pogrzeb wikinga (1988), Do zobaczenia rano (1989) i wspomniany już Wujaszek Buck (1989).

7) Już jako gwiazda, po zagraniu w Kevin sam w domu, Macaulay Culkin poznał Michaela Jacksona, a wkrótce wystąpił w teledysku do piosenki „Black or White”. Culkin wystąpił w szalenie popularnym telewizyjnym programie Saturday Night Live, zagrał w filmie Moja dziewczyna (1991).

8) Za kontynuację „Home alone” czyli „Kevin sam w Nowym Jorku” (premiera 2 lata po Home Alone, w listopadzie 1992) Culkin dostał już 4,5 miliona dolarów (w innym źródle znaleźliśmy, że 8 milionów). Wkrótce były filmy „Potyczki z tatą” i „Richie milioner”. Dostał za nie 2 x 8 milionów USD, stając się najlepiej zarabiającym nastoletnim aktorem. W 1995 r. wycofał się z aktorstwa i w jego życiu pojawiło się mnóstwo problemów. W 1998 r. na krótko wziął ślub (pożycie zakończyło się w 2000 r.) . Już w XXI wieku zagrał w kilku filmach, potem założył zespół rockowy. W Kevina McCallistera ponownie wcielił się w 2018 r., grając w reklamie Google Assistant.

Chris Columbus Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
2013, Chris Columbus, reżyser „Kevin sam w domu”. Foto: Luigi Novi / cc by-sa 3.0

Home Alone – trudne początki

9) Film miał zostać wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros. Wkrótce okazało się, że nie ma szans aby zmieścić się w zaplanowanym budżecie 10 mln USD, który zwiększył się aż do 14 mln USD. Po nerwowych chwilach, gdy produkcja miała zostać przerwana i pracujący przy niej ludzie mieli zakończyć pracę, projekt przejęła wytwórnia 20th Century Fox, zwiększając budżet do 17-18 milionów. Byłoby więcej, ale zrezygnowano z większości efektów specjalnych. Wkrótce okazało się, że film stał się dla nowego producenta prawdziwą żyłą złota.

Gdzie kręcono film

10) Większość scen „Home Alone” nakręcono w Chicago i jego okolicach.
Sceny (z wyjątkiem dziejących się w kuchni) były kręcone w studio filmowym. Dodajmy, drewniany domek obok domu (o którym piszemy niżej) zbudowano specjalnie i potem go rozebrano.

11) Część scen (np. zalana piwnica domu) kręcono w basenie szkoły New Trier High School. Wnętrze samolotu – na szkolnym boisku do koszykówki w powyższej szkole. Sceny z Paryża kręcono na lotnisku Paryż-Orly. Pozostałe zdjęcia z Paryża, to filmowe triki. Lotnisko w Chicago, to port lotniczy Chicago-O’Hare.

Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
Dom z filmu „Kevin sam w domu” (Home alone), Foto: anarchosyn / cc by-sa 2.0

Filmowy dom Kevina

12) Słynny dwupiętrowy dom McCallisterów z filmu, zbudowano w 1921 roku. Stoi 30 km od Chicago, w miejscowości Winnetka (hrabstwo Cook, stan Illinois) przy 671 Lincoln Avenue. Ma ponad 400 metrów kwadratowych, 4 sypialnie i garaż. W maju 2011 r. wystawiono go na sprzedaż za 2,4 mln USD, ostatecznie sprzedano w marcu 2012 za 1,585 tys. USD.

Home alone – komercyjny sukces

13) Już w pierwszy weekend wyświetlania w kinach zwróciło się 17 milionów USD zainwestowanych w film, a potem było coraz lepiej. Choć minęło Boże Narodzenie, publiczność w Stanach nadal szturmowała kina. Przez wiele tygodni „Home alone” był najbardziej kasowym filmem lub jednym z najbardziej kasowych filmów w kinach. Na całym świecie zarobił 477 milionów USD, z czego w samych Stanach 285 mln.

14) Komercyjny sukces był ogromny, jednak u krytyków „Kevin sam w domu” nie wzbudził zachwytu.

Munch Krzyk Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
Edward Munch „Krzyk”, fragment. Kevin z plakatu filmu też tak krzyczy

Kevin sam w domu – Polacy i Polska

15) Chyba w Polsce „Kevin sam w domu” ma najwierniejszych fanów. Jego oglądanie w okresie świąt Bożego Narodzenia, to część świątecznej tradycji, obok dzielenia się opłatkiem, wręczenia prezentów i strojenia choinki. Gdy w 2010 r. Polsat po latach emisji w święta nie umieścił „Home alone” w świątecznej ramówce, na profilu „Polsat zabił święta – w tym roku Kevina nie będzie” na Facebooku wpisało się 90 tys. wielbicieli z Polski. Polsat się ugiął i nic nie wskazuje na to, aby Polacy i Polsat chcieli zrezygnować z tej „tradycji” w kolejnych latach.

16) Spośród kolejnych (świątecznych) dorocznych emisji, najwyższą oglądalność (4,44 mln widzów) „Kevin sam w domu” miał w 2016 roku.

17) Tyle o emisji filmu w Polsce, ale to jeszcze nie wszystko. Na okładce Playboya (numer z lipca 1989), którą Kevin przegląda w filmie, jest Erika Eleniak, aktorka polskiego pochodzenia, znana z serialu „Słoneczny patrol”.

18) Mamę Kevina podwozi ciężarówką do Chicago zespół grający polkę (rytmy tańca ludowego znanego m.in. w Polsce). W tym czasie działał w USA pochodzący z Bydgoszczy Jan Lewan (ur. 1941), absolwent średniej szkoły muzycznej, popularyzujący polkę. Jego historia jest w ciekawym amerykańskim filmie fabularnym „The Polka King” z 2017 roku. Także film dokumentalny „Człowiek, który miał być królem polki” (2009).

19) Na ekrany polskich kin „Home Alone” czyli „Kevin sam w domu” wszedł pierwszego dnia świąt 1992 roku czyli nieco ponad 2 lata po premierze w kinach w USA.

Kevin sam w domu i Boże Narodzenie

20) Aby spotęgować świąteczny nastrój, większość dekoracji domu Kevina (nawet kolory ścian) była w kolorach: czerwonym i zielonym, kojarzącym się z Bożym Narodzeniem. W tych kolorach były też fragmenty strojów, żywności, itp.

21) Ozdoby choinkowe, po których bosymi stopami chodzi włamywacz Marv, wcale nie były rozbitymi, ostrymi bombkami, lecz chrupiącymi cukierkami.

22) Piosenki z „Home alone” ukazały się na płycie Sony Music Entertainment (1990). Większość została skomponowana przez Johna Williamsa, pozostałe utwory to inne utwory świąteczne, w tym We Wish You a Merry Christmas.

ile zarabia święty Mikołaj przysłowia na Boże Narodzenie
„Kevin sam w domu” – to już polska, świąteczna tradycja

Kevin sam w domu – kolejne ciekawostki

23) John Heard grający filmowego ojca Kevina podczas kręcenia filmu twierdził, że na pewno będzie on klapą.

24) Ponieważ zdjęcia do filmu kręcono od 14 lutego do 16 maja 1990 roku, nie było szans na prawdziwy śnieg na planie filmowym. Skorzystano ze sztucznego śniegu (białego puchu). Po zakończeniu zdjęć puch trafił do opery w Chicago, gdzie był wykorzystywany w przedstawieniach.

25) Aktor Joe Pesci grający jednego z włamywaczów często zapominał, że gra w filmie familijnym. Jak zwykle co chwilę przeklinał, wiec trzeba było kręcić duble. Wtedy reżyser wymyślił, żeby zamiast „fuck” używał słowa „fridge” (lodówka).

26) Znane z plakatu filmu zdjęcie Kevina który krzycząc przestawia sobie obie dłonie, nieprzypadkowo nawiązuje do słynnego obrazu Edvarda Muncha “Krzyk” (Scream).

27) Podczas filmu widzimy, jak Kevin puszcza na video czarno-biały film, kończący się serią z karabinu maszynowego i głośnym śmiechem strzelającego. Nie jest to żaden archiwalny film, ale specjalnie nagrana scenka. To parodia filmu gangsterskiego – czarnej komedii, zainspirowana klasykiem gatunku, filmem „Aniołowie o brudnych twarzach” (Angels with Filthy Souls) z 1938 roku, który był nominowany do Oscara.

Daniel Stern 2014 Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
Daniel Stern, rok 2014. Zagrał rabusia w filmie „Kevin sam w domu”. Foto: Mingle Media TV / cc by-sa 2.0

28) W jednej ze scen na twarzy Marva (Daniel Stern) chodzi wielki, prawdziwy pająk tarantula. Dla aktora nie była to scena przyjemna, więc zgodził się ją zagrać tylko raz, bez dubli. Jego przeraźliwy krzyk dodano w postprodukcji. Nie mógł głośno krzyknąć, gdyż obawiano się nerwowej reakcji jadowitego pająka. Tę informacje zdementował aktor 24 grudnia 2015 r. na Facebooku, jednak są wątpliwości jak było naprawdę.

29) W 2012 r. film pokazano pewnemu lekarzowi, aby przeanalizował kontuzje złodziei Harryego i Marva. Stwierdził, że po takich podpaleniu głowy człowiek niechybnie musiałby przejść transplantację, a uderzenie żelazkiem w głowę z takiej wysokości jak w filmie, musiałoby zniekształcić przednią część twarzy.

30) Podobno w oryginalnym scenariuszu filmu złodzieje po obrabowaniu mieszkania mieli zamordować małego Kevina.

31) Reżyser filmu Chris Columbus w dzieciństwie bał się włamywaczy. Zatrudnił na filmowym planie niemal całą rodzinę. Teściowa i córka były pasażerkami samolotu, żona była stewardessą, a jego teść zagrał policjanta.

32) Uważny widz dostrzeże, że w scenie w której włamywacz następuje bosą stopą na wielkiego gwoździa, ta stopa jest nienaturalnie „dziwna”. Tak naprawdę była to gumowa stopa, którą aktor zakładał na swoją stopę.

33) W niebezpiecznych scenach filmu Kevina zastępował kaskader. Był to… 30 letni profesjonalny kaskader, Larry Nicholas – niski, o drobnej posturze. W jednej ze scen (Kevin zjeżdżający na sankach ze schodów na zewnątrz domu, widać że postać ma inną twarz (wystarczy włączyć stopklatkę).

34) Jednego z filmowych braci Kevina zagrał jego brat rodzony, Kieran Kyle Culkin (ur. 1982).

Kevin sam w domu – następne ciekawostki

35) Do roli filmowych złodziejaszków brano pod uwagę innych aktorów. Niewykluczone, że w roli Harry’ego zobaczylibyśmy Roberta De Niro lub Danny’ego DeVito. Podobno wśród kandydatów byli też Rowan Atkinson i… Phil Collins. Niewykluczone, że głośne nazwiska miały jedynie zwiększyć zainteresowanie filmem.

36) Podobnie obsada innych filmowych postaci. Niewykluczone, że jako mamę Kevina (zagrała ją Katherine O’Hara) zobaczylibyśmy Sigourney Weaver (ta od filmu „Obcy”), Diane Keaton, Holly Hunter, Jodie Foster, Glenn Close, Geena Davis, Jamie Lee Curtis, Laura Dern, Anjelica Huston, Sharon Stone, Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, Daryl Hannah. Nazwiska bardzo znane, więc jesteśmy niemal pewni, że sporo z nich, a może nawet wszystkie, dodano do tej listy raczej dla żartu. Podobnie jak rola taty Kevina, do której podobno byli brani pod uwagę: Michael Douglas, Kevin Costner, Martin Sheen, John Travolta, Tom Skerritt, Bill Murray, Chevy Chase, Harrison Ford, Tom Hanks, Sean Penn, Mel Gibson, Sylvester Stallone.

37) Jeden z włamywaczy napadających dom McCallisterów (w tej roli Joe Pesci) nazywa się Harry Lime. Tak samo nazywała się postać z filmu Orsona Wellesa „Trzeci człowiek” z 1949 roku.

Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone
Berlin, 2010. Macaulay Culkin na scenie, jako wokalista zespołu rockowego. Foto: Matt Biddulph / cc by-sa 2.0

38) W „Kevin sam w domu” miało być kilka dowcipnych scen rodem z fantasy (np. Kevina miał w piwnicy gonić piec). Z powodów dodatkowych kosztów zrezygnowano jednak z wielu efektów specjalnych.

39) Część początkowych ujęć filmu kręcono z wysokości oczu Kevina, aby pokazać z jakiej perspektywy patrzy na świat.

40) Podczas całego kręcenia filmu aktor Joe Pesci celowo unikał Culkina. Miało to spowodować bardziej realistyczne sceny, gdyż wówczas chłopiec bardziej obawiał się osoby nieznajomej.

41) Nazwa filmowej pizzy marki Little Nero’s Pizza, to dowcipne zniekształcenie rzeczywistej nazwy pizzy Little Caesar’s Pizza. Zarówno Neron (Nero) i Cezar (Caesar), to historyczne postacie starożytnego Rzymu.

42) Filmowa mama Kevina Catherine O’Hara w 2014 roku przyznała, że Macaulay Culkin nadal mówi do niej: Mamo.

Kevin sam w domu – wybrane cytaty

Pobłogosław pożywny makaron z mikrofalówki i ludzi, którzy go sprzedali. Amen.

Wcinam puste kalorie i oglądam filmy dla dorosłych! Spróbujcie mi zabronić!

Żałosne, tylko mięczaki chowają się pod łóżkiem. Nie mogę być mięczakiem. Jestem panem domu!

Kochany Święty Mikołaju, w zeszłym roku dostałem siostrę. W tym proszę o plastelinę.

Skandal! Wlepić mandat Świętemu Mikołajowi w Wigilię! Niedługo zaczną strzelać do królików wielkanocnych!

Kevin sam w domu ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kevin sam w Nowym Jorku
> Stawka większa niż życie – Hans Kloss
> Spaghetti westerny
> Bollywood ciekawostki