Kalisz ciekawostki katedra św. Mikołaja Biskupa

Niezwykłe ciekawostki o Kaliszu

Czas czytania:1 minut/y, 59 sekund/y

Z czego słynie miasto Kalisz ciekawostki, informacje o Kaliszu. Historia, zabytki Kalisza

Miasto Kalisz – fakty

1) Kalisz, to 100-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. To ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny Wielkopolski.

2) Wiadomo, że osada istniała już w 850 roku, a w 1268 r. uzyskała prawa miejskie.

Kalisz ciekawostki z historii

3) W kaliskiej dzielnicy Zawodzie ok. 850 r. wzniesiono drewniany gród. Obecnie w tym miejscu (przy ul. Bolesława Pobożnego) jest Rezerwat Archeologiczny Zawodzie. Jest tu częściowo zrekonstruowany gród, otoczony wałami obronnymi.

4) O mieście Kalis pisał kronikarz Gall Anonim w Kronice Polskiej, napisanej w latach 1112-1116. Inny kronikarz, Jan Długosz nazywał Kalisz (Calisia) najstarszym miastem Polski, choć to opinia na pewno przesadzona. Jedno jest pewne, Kalisz już w czasach Mieszka I i Bolesława I Chrobrego był jednym z ważnych ośrodków ich królestwa. Gdy w 1181 r. Księstwo Kaliskie objął Mieszko III Stary, polecił wybudowanie murowanej wieży. W drugiej połowie XIII w. Kalisz był stolicą wschodniej Wielkopolski.

ratusz Kalisz ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz na rynku w Kaliszu, foto: Peżot / cc-by sa 4.0

5) Gotycki Zamek Królewski w Kaliszu został wzniesiony w XIII wieku przez Bolesława Pobożnego. Dwukrotnie płonął i był odbudowywany. Był największym zamkiem Wielkopolski, gdy został rozebrany w latach 1803-1804.

6) W 1914 r. wojska niemieckie wkroczyły do Kalisza bez walki, po czym zniszczyły 95% zabudowy miejskiej tego bezbronnego miasta. Spośród 70 tys. mieszkańców, 65 tys. opuściło miasto. Niemcy ocenili potem, że straty wyniosły 25 mln rubli w złocie. Było to prawdopodobnie najbardziej zniszczone polskie miasto podczas I wojny światowej.

7) W związku z powyższym, w Kaliszu zachowały się pojedyncze zabytki sprzed 1914 roku. Obecny ratusz odbudowano w 1924 roku. Wokół Starego Miasta zachowały się fragmenty murów obronnych oraz baszta “Dorotka”.

Arena Kalisz ciekawostki
Kalisz Arena – obiekt sportowy. Kalisz ciekawostki

Kalisz ciekawostki

8) I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu jest najstarszą szkołą Wielkopolski. Powstało w 1773 r. Absolwentem tej szkoły był znany poeta Adam Asnyk (1838-1897).

9) W Kaliszu jest najstarszy publiczny park miejski w Polsce. Został założony w 1789 roku.

10) Najdłuższą ulicą Kalisza jest ulica Wrocławska. Ma 5,6 km długości. Przy tej ulica działa pierwsze w Polsce tzw. inteligentne oświetlenie. To jedno z kilku pierwszych miast Europy, w którym działa takie rozwiązanie.

11) W 1974 r. założono Filharmonię Kaliską. To jedna z dwóch filharmonii w województwie wielkopolskim.

Kalisz ciekawostki + zdjęcie (1): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Supraśl
> Olkusz
> Świdnica

Polybahn Zurych Szwajcaria ciekawostki atrakcje Poprzedni post Polybahn – kolejka w Zurychu
Mitsubishi Outlander PHEV Następny post Mitsubishi lekiem na katastrofy