Supraśl – 10 ciekawostek

Supraśl ciekawostki atrakcje monaster cerkiew

Supraśl ciekawostki i najważniejsze informacje. Co warto zobaczyć w Supraślu, mieście na Podlasiu. Atrakcje Supraśla, zabytki

Supraśl

1) Supraśl, to ok. 5-tysieczne miasto w woj. podlaskim. Leży nad rzeką Supraślą. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl.

2) W 1999 r. Supraśl uzyskał status uzdrowiska. Jest tu wyjątkowy mikroklimat, a w pobliżu miasta są bogate złoża borowin.

3) W skład Supraśla wchodzą: Dębownik, Podsupraśl i Pstragownia.

Supraśl zabytki, ciekawe miejsca

4) Na początku XVI wieku w Supraślu zbudowano prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Znajduje się przy ul. Klasztornej 1 i jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Został zamknięty w 1915 r., zburzony w 1944 r. a odbudowano go w 1984 roku. Na terenie zabudowań monasteru jest Muzeum Ikon, w którym zgromadzono ok. 1,2 tys ikon i innych eksponatów. Na stałej ekspozycji można oglądać część zbiorów. Najstarsze ikony pochodzą z XVIII wieku.

Supraśl ciekawostki atrakcje monaster cerkiew
Cerkiew i zabudowania klasztorne w Supraślu

5) Neobarokowy rzymskokatolicki kościół świętej Trójcy w Supraślu zbudowano w latach 1861-1865, a neogotycki ewangelicko-augsburski (obecnie rzymskokatolicki kościół pw. NMP Królowej Polski) istnieje od 1885 roku.

6) W secesyjnym pałacu Buchholzów (rodzina tutejszych fabrykantów) zbudowanym w latach 1892-1903 obecnie mieści się liceum plastyczne.

7) Drewniany Dom Ogrodnika (ul. S.Konarskiego w Supraślu) zbudowano w II połowie XVIII wieku. Potem była tu karczma i poczta. Obecnie to budynek mieszkalny.

Supraśl ciekawostki atrakcje monaster cerkiew
Brama prowadząca na teren klasztoru w Supraślu i (z lewej) Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy

Supraśl ciekawostki

8) W Supraślu jest siedziba Parku Krajoznawczego Puszczy Knyszyńskiej. Park został utworzony w 1988 roku i ma 728,6 km kwadratowych powierzchni.

9) W 1915 r. z Supraśla mnisi wywieźli cudowną ikonę Matki Boskiej Supraskiej. Jej los jest nieznany.

10) W Supraślu co roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki ziemniaczanej.

Supraśl ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Biała Podlaska
> Suwałki
> Augustów