Chiny wielki mur chiński ciekawostki dowcipy o Chińczykach

Chiny – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 30 sekund/y

Chiny ciekawostki i niezwykłe fakty o Chińczykach i Chinach

Ciekawostki o Chińczykach

1) Wang, najpopularniejsze nazwisko w Chinach. Nosi je prawie 95 milionów Chińczyków.

2) Rocznie Chińczycy zużywają 80 miliardów pałeczek do jedzenia.

3) Władze chińskie po trzech latach od otwarcia Muzeum Lucheng w prowincji Liaoning, zdecydowały o jego zamknięciu. Powód: dwie trzecie rzekomych eksponatów okazało się… współczesnymi podróbami, nie mającymi żadnej wartości.

4) Między marcem 2014 a wrześniem 2016 roku, co najmniej 127 osób straciło życie podczas robienia sobie selfie. 76 z nich zmarło w Chinach.

5) W Chinach jest 758 tysięcy milionerów (osób mających majątek wart co najmniej milion USD). Więcej milionerów jest tylko w Japonii i Kuwejcie. (2014)

Chiny ciekawostki

6) Chiny. Elektrownia w mieście Luoyang wykorzystuje wycofane z obiegu banknoty do produkcji energii. Z 1 tony spalonych banknotów powstaje 600 kWh energii elektrycznej. Jest taniej oraz bardziej ekologicznie, niż spalenie 1 tony węgla.

7) W Pekinie otwarto… supermarket, w którym można kupić samoloty i helikoptery, w cenie do 50 milionów juanów (25 milionów złotych).

8) Za 45 procent światowego zanieczyszczania powietrza odpowiadają dwa kraje: USA i Chiny.

9) Pomimo specjalnych oznaczeń pięciu grobowców mających 2200-3000 lat, znajdujących się na zboczach góry Da Gong, zostały one zniszczone przez robotników budujących szóstą linię metra w 13-milionowym mieście Guangzhou. W ciągu pięciu miesięcy zniszczono tu 12 grobowców, ku rozpaczy archeologów. (czerwiec 2013)

10) Chińczyk mieszkający w dystrykcie Qijiang (metropolii Chongqing) wynajął grupę wspinaczy wysokogórskich, aby zamalowali na zielono 2 tys. metrów kwadratowych zbocza góry, które widać z okien jego domu. Dotychczasowy jasnoszary kolor skał zaburzał feng shui.

Chińskie ciekawostki

11) Na wyspie Shengshan (Chiny) istnieje porzucona osada, którą niemal całości porasta bluszcz, co daje temu miejscu bardzo oryginalny wygląd. Dlatego to miejsce odwiedzane jest przez turystów.

12) Spośród 100 najwyższych mostów świata (połowa 2017 r.) aż 81 znajduje się w Chinach.

13) W 2002 r. Chiny zamówiły w USA samolot Boeing, którym będzie latał przywódca CHRL Jiang Zemin. Gdy samolot dotarł, został sprawdzony przez chińskie służby. Wykryto 27 urządzeń podsłuchowych.

14) Najstarszy makaron, jaki odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych, znaleziono w północnych Chinach. Miał on blisko 4 tysiące lat i mierzył prawie 50 centymetrów.

15) 2013. Pierwszym żyjącym nie-Chińczykiem na chińskim znaczku pocztowym został pingpongista ze Szwecji, Jan-Ove Waldner.

16) Chiny. Dwie osoby zginęło i cztery kolejne osoby omal nie przypłaciły swoim życiem, ponieważ próbowały wyciągnąć z głębokiego szamba telefon komórkowy wartości 300 USD.

Ciekawostki na temat Chin

17) Studentce z prowincji Shaanxi w środkowych Chinach odmówiono przyznania certyfikatu uprawniającego do nauczania w szkołach. Powód? Jest o 10 centymetrów niższa od przyjętych standardów w tym kraju. Ma 140 cm wzrostu.

18) W Szanghaju powstaje największy na świecie kryty ośrodek narciarski. Będzie miał 90 tys. metrów kwadratowych czyli o 10 tys. więcej niż obecny rekordzista w mieście Harbin (również Chiny). (wrzesień 2018)

19) Na KUSM (Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych) w mieście Kanton na południu Chin, otwarto instytut polonistyki. To już trzecia uczelnia wyższa w Chinach oferująca język polski jako kierunek studiów.

20) Mimo spowolnienia gospodarczego w Chinach, w ciągu roku liczba miliarderów zwiększyła się tam z 242 aż do 596 (ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej). Jest to już wyższa liczba niż w USA, gdzie jest obecnie 537 miliarderów.

Chiny ciekawostki

21) Chiński wielbiciel panierowanych kurczaków z fast foodów, dorobił się… kobiecych piersi. Lekarze podejrzewają, że jest to wina hormonów, którymi faszerowane są kurczaki z trakcie hodowli.

22) Analitycy: w nadchodzących kilku latach Chińczycy wydadzą ok. 200 mld dolarów na zakup nieruchomości w innych krajach.

23) Władze Chin chcą, aby spopielać ciała zmarłych. Dlatego zakazały w kilku prowincjach chowania zmarłych w ziemi, a posiadanie i zakup trumien uznano tam za nielegalne. Drewno z gotowych już trumien posłuży do produkcji mebli.

24) W maju 2002 r. oddano do użytku trzykabinową, dwupoziomową windę zewnętrzną w Parku Narodowym Zhangjiajie National Forest Park w Chinach. Podróż tą windą na szczyt klifu zajmuje 92 sekundy. Każda z sześciu kabin tej szklanej windy może zabrać na pokład 50. pasażerów.

25) Karpia udomowili Chińczycy 5 wieków przed naszą erą.

26) W Chinach obowiązuje podatek nakładany na pary żyjące na „kocią łapę” czyli bez ślubu.

Chiny ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Japończykach
> Ciekawostki o Amerykanach
> Ciekawostki o Włochach

Oslo Norwegia ciekawostki podróże Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Oslo
pielgrzymka Mekka pielgrzymki Częstochowa religia wierni Następny post Pielgrzymkowy biznes. Nie tylko Polska