Największe wieżowce Hongkongu

Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

Od dawna ceny nieruchomości w Hongkongu są w ścisłej światowej czołówce, a w ostatnich latach Hongkong tym rankingu przewodzi. Ceny metra kwadratowego mieszkań są tu horrendalne. Wiele osób w Polsce może nie wierzyć, ale są wielokrotnie droższe niż u nas

Ceny nieruchomości i wynajmu

Ponieważ wielu ludzi nie stać na kupno lub wynajem mieszkań w Hongkongu, mieszkania dzielone są na kilka oddzielnych i dopiero wtedy są sprzedawane lub wynajmowane. Nikogo tu nie dziwi kawalerka mająca kilka (sześć – osiem) metrów kwadratowych, w której musi się zmieścić salon, sypialnia, kuchnia, łazienka i cały dobytek właściciela. Cena wynajmu takiego mini-mieszkanka, to w przeliczeniu na złotówki, kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Ceny mieszkań mają oczywiście wiele wspólnego z cenami gruntu. Są one tak kosmiczne, że z konieczności wieżowce mieszkalne mają po kilkadziesiąt pięter. Inaczej mieszkania kosztowałyby jeszcze drożej.

Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura ciekawostki budownictwo

Wieżowce Hongkongu o zmierzchu

Mieszkając w tak malutkich mieszkankach, wiele osób pragnie spędzać w nich jak najmniej czasu. Kwitnie życie towarzyskie na ulicy. Przechodniów nie dziwi, że w przejściach rozkładane są na betonie lub płytach chodnikowych płachty falistej tektury. Godzinami siedzą na nich ludzie, spędzając czas na różne sposoby. Od plotkowania i żartowania, przez przygotowywanie posiłków, po… spanie.

Biurowce firm

Wielki biznes i wielkie korporacje, to także wielkie budynki biurowe. Na stosunkowo niedużej powierzchni wybudowano tu niezliczoną ilość, często wąskich i bardzo wysokich wieżowców. Wiele z nich, to gigantyczne budynki mieszkalne. I wciąż powstają kolejne, a Hongkong sprawia wrażenie wielkiego placu budowy. Dlatego nie zdziwimy się, jeśli poniższe dane w każdej chwili staną się nieaktualne.

Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura ciekawostki budownictwo

Ulica w centrum Hongkongu. Budynki mieszkalne i wieżowce

Najwyższy wieżowiec Hongkongu ma aktualnie niemal pół kilometra wysokości, a pierwszą dziesiątkę najwyższych wieżowców zamykają budynki mające powyżej 270 metrów. Setka najwyższych wieżowców ma więcej niż 180 metrów. Dla porównania, obecnie w Warszawie są tylko 22 budynki, których wysokość przekracza 100 metrów. Polska stolica pod tym względem jest daleko za Hongkongiem.

International Commerce Centre

Najwyższy wieżowiec Hongkongu ma 484 metry wysokości i 118 kondygnacji. To biurowiec i równocześnie hotel. Został oddany do użytku w 2010 roku, a jego budowa trwała 8 lat. Jest w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków naszej planety. Na jego dachu znajduje się najwyżej położony basen świata.

International Commerce Centre Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

International Commerce Centre – najwyższy wieżowiec Hongkongu

Two International Finance Centre

Drugi na liście wieżowiec ma prawie 417 metrów wysokości i 89 kondygnacji. Choć różne źródła podają różne dane. Na pewno nie ma tu 14. piętra (ta liczba po chińsku przypomina określenie „definitywnie martwy”) i 24 („łatwo umrzeć”). Budowę Two International Finance Centre zakończono w 2003 roku. Na 22. piętrach znajdują się sklepy, pozostałe piętra przeznaczono na biura.

Two International Finance Centre Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

Two International Finance Centre – w środku. Nowoczesna architektura Hongkongu

Central Plaza

Trzeci na liście jest biurowiec Central Plaza. Ma „tylko” 374 metry wysokości i 78 kondygnacji (w tym 3 pod ziemią). Został zbudowany w latach 1992-92, w dzielnicy Wan Chai. Gdy go wybudowano, był najwyższą budowlą w Azji. Central Plaza ma powierzchnię biurową 172.798 metrów kwadratowych i 39 wind. Na szczycie jest zegar, którego wskazówki co kwadrans zmieniają kolor. W wieżowcu mieści się najwyżej położony kościół na świecie.

Central Plaza Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

Central Plaza Hong Kong – ten z lewej, z czubkiem na szczycie

Bank of China Tower

Czwarty na liście wieżowiec ma 367 metrów wysokości i 70 kondygnacji. To siedziba banku Bank of China, oddana do użytku w 1985 roku. Architektoniczna bryła gmachu autorstwa pracowni I.M. Pei & Partners jest tak oryginalna, że nie sposób pomylić go z żadnym innym wieżowcem. Jest tu 45 wind i podziemny parking na 37 samochodów. Z 43. piętra można podziwiać panoramę miasta, gdyż jest tu punkt obserwacyjny dla wszystkich chętnych.

Bank of China Tower Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

Oryginalny gmach Bank of China Tower (w środku) wśród innych wieżowców Hongkongu

Nina Tower

Szósty wieżowiec Hongkongu w rankingu został wybudowany w 2007 roku. Ma prawie 319 metrów wysokości i 80 kondygnacji. Jeśli podjedzie tu ciężarówka, nie musi zabierać żadnego z 258 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, gdyż przewidziano tu 39 miejsc parkingowych dla ciężarówek.

Nina Tower Hong Kong miasto Hongkong wieżowce architektura

Nina Tower z lewej z półokrągłym szczytem, nieco przesłonięta innym wieżowcem

W pierwszej dziesiątce najwyższych budynków Hongkongu są także: The Center (346 metrów, piąty na naszej liście), One Island East (298 metrów), Cheung Kong Center (283 metry), The Cullinan North Tower i The Cullinan South Tower (bliźniacze wieżowce mające po 270 metrów).

Jedenaście kolejnych (czyli druga dziesiątka z „hakiem”, to: The Masterpiece (261 m.), Sorrento 1 (256 m.), Langham Place Office Tower (255 m.), Highcliff (252 m.), The Harbourside (251 m.), Manulife Plaza (240 m.), Sorrento 2 (236 m.), LOHAS Park Le Prestige Tower 6, LOHAS Park Le Prestige Tower 7 i LOHAS Park Le Prestige Tower 8 oraz The Harbourfront Landmark (wszystkie po 233 m.).

Wieżowce Hongkongu – tekst i zdjęcia (c): Sadurski.com

Zobacz też:
> 10 atrakcji, które musisz zobaczyć w Hongkongu
> Zanim pojedziesz do Hongkongu
Kowloon Walled City, Hongkong