ratusz w Chełmnie rynek Chełmno ciekawostki atrakcje zabytki

Niezwykłe ciekawostki o Chełmnie

Czas czytania:1 minut/y, 49 sekund/y

Chełmno ciekawostki i fakty, które warto poznać. Historia i zabytki Chełmna. Z czego słynie to miasto, co warto zobaczyć w Chełmnie

Chełmno – fakty

1) Chełmno, to 20-tysięczne miasto w woj. kujawsko-pomorskim, leżące nad Wisłą. Jest siedzibą powiatu chełmińskiego. Stąd do Torunia jest 40 km.

2) Historyczne centrum Chełmna leży na skarpie, ok. 1,5 km od Wisły. Miasto jest bogate w średniowieczne zabytki.

3) Nazwa miasta pochodzi od słowa chełm. Kiedyś oznaczało ono wzgórze, osadę na wzgórzu.

4) Chełmno prawa miejskie otrzymało w 1233 r. (równocześnie w Toruniem). Kilka lat wcześniej, gdy w 1228 r. zakon krzyżacki zajął te ziemie, uznano że Chełmno będzie stolicą okolic, które wkrótce nazwano ziemią chełmińską.

kościół św. Jakuba i św. Mikołaja Chełmno ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Jakuba i św. Mikołaja. Foto: Margoz / cc by-sa 3.0. Chełmno ciekawostki

Chełmno zabytki, co warto zobaczyć

5) Ratusz w Chełmnie, to jeden z najcenniejszych zabytków renesansu w Polsce. XIII-wieczny gotycki budynek ratusz przebudowano w XVI wieku i otrzymał wówczas wygląd renesansowy.

6) Zachowały się do dziś niemal w całości średniowieczne mury miejskie mające 2,3 km długości. W ich skład wchodzą: Brama Grudziądzka i Merseburska, Wieża Mestwina oraz baszty: Prochowa, Dominikańska i Panieńska.

7) Wśród zabytkowych kościołów Chełmna warto wymienić: kościół Piotra i Pawła, św. Jakuba i św. Mikołaja, kościół Wniebowzięcia NMP, kościół św. Jana i kościół Świętego Ducha.

8) Kamienica Cywińskich (ul. Rycerska 2), obecnie klasycystyczna, początkowo była budowlą gotycką, którą zbudowano w XIII wieku.

9) Przy ul. Podmurnej 7 stoi spichlerz szachulcowy, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.

10) Twierdza Chełmno (Festung Kulm) zbudowały władze pruskie na początku XX wieku. Jej pozostałości znajdują się obok miasta.

Wieża Mestwina Chełmno ciekawostki atrakcje zabytki
Wieża Mestwina. Foto: Kozak1410 / cc by-sa 3.0. Chełmno ciekawostki

Chełmno ciekawostki

11) W chełmińskiej farze od kilku wieków, w srebrnej puszce przechowywana jest relikwia św. Walentego. Chodzi o biskupa – tego od Święta Zakochanych (Walentynek). To dlatego w ostatnich latach Chełmno nazywane jest Miastem Zakochanych.

12) Diecezję chełmińską założono w 1243 roku. Między XIII a XIV wiekiem siedzibą biskupów chełmińskich był zamek w Lubawie.

13) Akademię Chełmińską założono w 1386 roku i działała do 1818 roku. Początkowo była szkoła katolicką, a od XVIII w. uczelnią wyższą.

Chełmno ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kruszwica
> Mogilno

darmowe bonusy w kasynie online ciekawostki Poprzedni post Dlaczego bonusy bez depozytu są kluczem do sukcesu w hazardzie
wawelskie wzgórze historia Wawelu Kraków Następny post Niesamowite ciekawostki o Wawelu w Krakowie