Województwo kujawsko-pomorskie
Województwo kujawsko-pomorskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Największe miasta, najciekawsze miejsca i zabytki. Z czego słyną Kujawy
Województwo kujawsko-pomorskie ciekawostki
1) Województwo leży w północno-centralnej części kraju. Graniczy z województwem łódzkim na południowym wschodzie, z mazowieckim na wschodzie, pomorskim na północy, z warmińsko-mazurskim na północnym wschodzie i z wielkopolskim na południu i zachodzie.
2) Siedziba wojewody oraz znaczna część urzędów administracji swoje siedziby ma w Bydgoszczy. Sejmik województwa oraz organy administracji samorządowej zlokalizowane są w Toruniu.
3) Choć dla obcokrajowców wydaje się to dziwne, nazwa może sugerować, że województwo położone jest nad morzem.
4) Od 2008 roku dzień 7 czerwca jest świętem tego województwa.
5) Kujawsko-pomorskie – największe miasta
> Bydgoszcz – 350 tys. mieszkańców
> Toruń – ponad 200 tys.
> Włocławek – ponad 110 tys.
> Grudziądz – 95 tys.
> Inowrocław – 73 tys.
> Brodnica – ok. 29 tys.
> Świecie – ok. 26 tys.
> Chełmno – 20 tys.
> Nakło nad Notecią – ponad 18 tys.
> Rypin – ponad 16 tys.
6) Województwo kujawsko-pomorskie zabytki i atrakcje
1) Żywe Muzeum Piernika – mieszczące się w Toruniu, od 2006 roku zachęca turystów do wstąpienia w swoje progi. To pierwsza interaktywna placówka tego typu w Europie. Zajmujące dwa piętra, oferuje zwiedzającym możliwość zapoznania się z tradycją wypieku toruńskich pierników, historią miasta, średniowieczną kulturą i z językiem. Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku.
2) Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się w południowo-wschodnim narożniku staromiejskiego rynku od 1853 roku. Liczyć jednak trzeba się z tym, że wokół będzie wiele osób, nie tylko turystów. Dla Torunian jest to częste miejsce spotkań.
3) Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – znany także jako kościół Klarysek, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowy, zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku w stylu gotycko-renesansowym, niewiele zachował ze swojego oryginalnego wyposażenia. Warto jednak zajrzeć do środka i na własne oczy zobaczyć XVII-wieczny strop kasetonowy z namalowanymi na nim 112 rozetami. Kościół posiada smukłą wieżę zwieńczoną barokowym hełmem – trzy razy dziennie rozlega się z niej hejnał bydgoski.
4) Wyspa Młyńska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Bydgoszczy. Położona jest w sercu miasta, kilka kroków od Starego Rynku. Dawne centrum przemysłowe, to na niej ulokowana była została mennica królewska. Obecnie to ozdoba miasta, zielona oaza, gdzie można zażyć świeżego powietrza i rekreacji. Większość znajdujących się na niej budynków pochodzi z XIX wieku.
5) Biskupin to jeden z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Europie Środkowej. Gród obronny ludności łużyckiej liczy sobie 2 700 lat. Jego pozostałości przetrwały dzięki konserwującym właściwością wody i torfu. Na terenie Biskupina znajdują się eksponaty do epoki kamienia do czasów średniowiecza. Poza zwiedzeniem grodu odwiedzający mogą udać się także w rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim.
6) Zamek Krzyżacki w Świeciu znajduje się 43 kilometry na północny wschód od Bydgoszczy. Zbudowano go w XIV wieku. Budowla miała kształt kwadratu o boku długości 51 metrów, otrzymała dwa równoległe skrzydła z bramą wjazdową w kurtynie zachodniej. Warownia jest bez wątpienia ozdobą miasta, regularnie na zamku odbywają się festyny i koncerty.
7) Wieża Mazurska w Brodnicy ma 30 metrów wysokości. Zbudowana w stylu gotyckim powstała na początku XIV wieku, była częścią murów miejskich. Obecnie jest siedzibą PTTK Oddział w Brodnicy. Poza funkcją obronną pełniła w późniejszym rolę więzienia miejskiego, a następnie dawała schronienie bezdomnym.
8) Akwedukt w Fojutowie to unikatowy zabytek architektury hydrologicznej. Wzorowany na antycznych rzymskich budowlach akwedukt znajduje się na skrzyżowaniu rzek Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Wzniesiony w XIX wieku w celu doprowadzenia wody do z Brdy w rejony Czerska, ma długość 75 metrów. Pod sklepieniem kanału umieszczono kładkę, którą można się przespacerować.
9) Drewniana chatka mennonicka w Chrystkowie to świadectwo współistnienia polskiej szlachty wraz z Mennonitami – holenderskimi osadnikami odłamu protestanckiego anababtystów. Chatka stanowi pozostałość po ich osiedleniu się, kryta była słomą – obecnie jest to trzcina – zdobiona przez ręcznie wykonane detale. Co roku w czerwcu organizuje się przy niej „Weekend Mennonicki”.
10) Rotunda św. Prokopa w Strzelnie to największa romańska świątynia na terenie Polski. Została zbudowana najprawdopodobniej na przełomie XII i XIII wieku. Po zniszczeniu w 1945 roku, została odbudowana w latach 1948-1952 i zachowuje swój pierwotny, romański charakter. Złożona jest z nawy na planie koła z doklejonymi od strony północnej dwiema apsydkami, kwadratowym prezbiterium oraz okrągłą wieżą mieszczącą emporę. Zwiedzenie jej da wyobrażenie o tym, jak wyglądały romańskie założenia centralne.
7) Parki krajobrazowe
Województwo kujawsko-pomorskie nie ma na swoim terenie żadnego parku narodowego. Jest tu osiem parków krajobrazowych, które zachęcają do tego, by pobyć bliżej natury. Są to: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Brodnicki PK, Tucholski PK, Wdecki PK, Górznieńsko-Lidzbarski PK, Nadgolański PK, Krajeński PK, Gotynińsko-Włocławski PK.
Województwo kujawsko-pomorskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dolnośląskie
> Świętokrzyskie
> Podlaskie