Funchal, stolica Madery. Informacje i ciekawostki

Joao Goncalves Zarco pomnik Madera

Z czego słynie miasto Funchal ciekawostki i fakty o stolicy wyspy Madera. Atrakcje, zabytki i miejsca, które warto odwiedzić

1) Miasto w 1421 r. założył Portugalczyk Joao Goncalves Zarco. Obecnie mieszka tu połowa mieszkańców Madery czyli ponad 120 tysięcy ludzi.

Z czego słynie Funchal

2) Historyczna zabudowa centrum miasta, to wybrukowane, wąskie uliczki. Jest tu wiele restauracji, które turyści zapełniają wieczorami. Główną taką ulicą – deptakiem jest rua de Santa Maria.

3) Od początku XX wieku w Funchal produkowane są tradycyjne miodowe ciasteczka maderyjskie. Powstają w Fabrica de Santo Antonio.

Zabytki w Funchal

4) Wśród zabytków Funchal jest gotycka katedra, zbudowana w 1514 roku. Wewnątrz niej znajduje się Muzeum Sakralne.

katedra Funchal ciekawostki atrakcje Madera Madeira
Funchal ciekawostki: katedra w centrum miasta, z prawej pomnik papieża Jana Pawła II

5) Fortaleza de São João Baptista do Pico, to zamek wzniesiony w XVI-XVII wieku na szczycie wzgórza. Uchodził za twierdzę nie do zdobycia. Wraz z murami obronnymi wznoszonymi aż do początków XVIII wieku, chronił miasto przed częstymi atakami korsarzy. Podejście jest strome i dosyć męczące, za to widok na miasto i zatokę jest piękny.

6) Fortaleza de Sao Tiago (Forteca św. Jana Chrzciciela), to forteca mająca mury kolory żółtego. Od XVI wieku chroniła miasto przed atakami piratów. Obecnie jest w niej Muzeum Sztuki Współczesnej.

7) W centrum miasta stoi Palácio de S. Lourenço. To pierwsza forteca miasta, wzniesiona w XVI wieku i później rozbudowywana. Budowla pełniła nie tylko funkcje obronne, ale też była wykwintny pałacem. Wewnątrz znajduje się muzeum.

8) Manierystyczny, XVII-wieczny kościół Jezuitów – Sao Joao Evangelista Church, stoi na Placa do Municipio. Obok niego znajduje się budynek ratusza – Pacos do Concelho, który zbudowano w połowie XVIII wieku.

9) W XVII wieku wzniesiono Porta da Citade czyli bramę do miasta, wchodzącą w skład obronnych murów miejskich.

zamek Funchal ciekawostki atrakcje Madera Madeira
Zamek Sao Jao do Pico góruje nad miastem. Funchal ciekawostki

Co zobaczyć w Funchal

10) Na nabrzeżu, w okolicach przystani i portu, stoi czterogwiazdkowy hotel Pestana CR7, W budynku znajduje się muzeum poświęcone piłkarzowi Cristiano Ronaldo. To obowiązkowe miejsce turystów odwiedzających Funchal. Do wizyty zachęca też cena – tylko 5 euro.

11) Blady’s Wine Lodge, to muzeum wina zlokalizowane w barokowych budynkach. Była tu jedna z najstarszych winiarni na Maderze. Wino jest na wyspie produkowane od ponad trzech wieków. Jest ważnym towarem eksportowym wyspy, a wśród jego wielbicieli byli trzej prezydenci USA.

Krzysztof Kolumb pomnik Funchal ciekawostki atrakcje Madera
Funchal ciekawostki. Krzysztof Kolumb z pomnika spogląda w stronę oceanu

12) W jednym z parków w Funchal stoi pomnik Krzysztofa Kolumba. Mieszkał tu przez kilka lat, a jego żoną była Felipa Perestrello de Moniz, córka Porto Santo, właściciela wyspy położonej obok Madery.

13) Od 1934 r. w mieście stoi pomnik odkrywcy Madery, Joao Goncalesa Zarco, stojący przed budynkiem banku. Także pomnik Henryka Żeglarza położony blisko Kaplicy św. Katarzyny, którą wzniesiono 4 wieki temu. Jest też pomnik Elżbiety Bawarskiej (Sissi). Słynąca z urody królowa Austrii i Węgier była tu dwukrotnie, w 1860 i 1893 roku.

Seilbahn Funchal kolejka linowa Funchal atrakcje
Kolejka linowa, to jedna z oryginalnych atrakcji miasta Funchal

Atrakcje miasta Funchal ciekawostki

14) Na zboczu góry w dzielnicy Monte, kursuje linowa kolejka górska Seilbahn Funchal. Pokonanie trasy zajmuje ponad kwadrans. Drogę powrotną można przebyć na oryginalnych wiklinowych sankach z drewnianymi płozami, którymi kierują powożący. Takie sanki są tu używane od XIX wieku. Na szczycie góry znajduje się Monte Palace Tropical Garden, o powierzchni 70 tys. m². Rosną tu tropikalne rośliny. Wstęp: kilkanaście euro.

15) W Funchal jest największy ogród botaniczny Madery – Jardim Botanico da Madeira. Powstał w 1960 roku, ma 8 ha powierzchni i rośnie tu 2 tys. gatunków egzotycznych roślin. Zostały tu sprowadzone m.in. z Afryki i Himalajów. Ogród otwarty jest w godzinach 9-18.

16) Blisko portu jest też park miejski św. Katarzyny – Parque de Santa Catarina. Jest tu m.in. zabytkowy kościół, pomnik Kolumba oraz jeziorko. Obok stoi Rotunda do Infante, charakterystyczny łuk z rzeźbą.

17) W centrum Funchal jest także kasyno. To w jego pobliżu stoi wspomniany już pomnik Sissi.

Funchal ciekawostki, atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: pomnik Joao Goncalves Zarco, założyciela miasta Funchal

Zobacz też:
> Co kupić na Madarze – pamiątki