Kobiety dyskryminowane u fryzjera

kobiety kobieta fryzjer fryzura ciekawostki

Fryzjer, papież i banknoty – ciekawostki

Kobiety dyskryminowane 

Fryzjer damski droższy niż męski? Duński sąd: To dyskryminacja!

W Danii panowie płacą za fryzjera mniej niż kobiety. Zresztą, czy tylko w Danii? Ale na razie tylko w Danii ten temat trafił do sądu. Było tak: jednej z klientek salonu fryzjerskiego nie spodobało się, że cena za usługę strzyżenia kobiet wynosi 528 koron, a mężczyźni płacą mniej, bo 428 koron.

Sprawą zainteresowała Radę do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn. Tu stwierdzono, że różne ceny dla kobiet i mężczyzn w zakładach fryzjerskich, to jaskrawa dyskryminacja kobiet. Sprawa trafiła do duńskiego sądu, a ten przyznał rację „poszkodowanej”. Salon fryzjerski ma jej zapłacić 2,5 tys. koron odszkodowania.

Wyrok skomentowała organizacja duńskich fryzjerów. Stwierdzono, że strzyżenie i ułożenie kobiecej fryzury wymaga więcej czasu niż fryzury męskiej, więc musi kosztować drożej. Czyżby nie mieli racji?

Inne ciekawostki

Kto nowym papieżem?

Kto nowym papieżem Gwiazdy rocka, sportu, telewizji, a może Zdzisław Kręcina?

Po ogłoszeniu sensacyjnej abdykacji papieża Benedykta XVI ze stanowiska papieża, trwają spekulacje kto zostanie jego następcą. Na internetowych serwisach bukmacherskich można obstawiać swoich kandydatów, aby potem być może zgarnąć niezłą sumę pieniędzy.

Obok kardynałów, którzy faktycznie mają szansę na zostanie nowym papieżem, są też dziwni, wręcz absurdalni kandydaci. Na przykład gwiazda muzyki pop Madonna (jeśli zostanie papieżem, za 1 dolara można zarobić 2001 dolarów). Taką samą stawkę można zarobić, jeśli papieżem zostanie znany włoski piłkarz Mario Balotelli albo Oprah Winfrey – prowadząca słynny talk show Opraw Winfrey Show, nadawany przez jedną z amerykańskich stacji telewizyjnych.

1001 dolarów za jednego można dostać, jeśli postawi się na Bono z zespołu U2, Boba Geldofa albo trenera Realu Madryt Jose Muourinho. Rekordowa wygrana czeka na tych, którzy postawią na byłego kolarza Lance Armstronga (10 001 dolarów za jednego postawionego dolara).

Podobne zakłady przyjmowane są w innym serwisie bukmacherskim. I tu niespodzianka, bo pojawia się polskie nazwisko. Gdyby papieżem został Zdzisław Kręcina (były działacz PZPN) za 1 dolara można dostać 1000 dolarów. Tyle samo można zarobić, stawiając na byłego włoskiego premiera Silvio Berlusconiego.

Kanadyjskie banknoty z błędem

Wpadka Bank of Canada. Botanicy mnie mają wątpliwości, że…

Co jest symbolem Kanady? Liść klonu kanadyjskiego. Widzą to nie tylko Kanadyjczycy, ale i miliony ludzi na całym świecie. Ale nie Bank of Canada, emitent banknotów którymi na co dzień posługują się Kanadyjczycy.

Od listopada 2012 r. Kanadyjczycy posługują się nowymi banknotami o nominałach: 20, 50 i 100 dolarów kanadyjskich. Są na nich liście klonu. Ale na 20-dolarówce nie tego klonu, co trzeba.

Profesor Julian Starr z uniwersytetu w Ottawie twierdzi, że na 20+dolarówce są liście klonu zwyczajnego. To inna odmiana niż klon kanadyjski, a kształty liści obu drzew różnią się. Dla botanika różnica jest oczywista, podobnie jak kibic umie odróżnić piłkę futbolową od piłki do koszykówki.

Fryzjer i inne informacje na: (c) Sadurski.com od 2013 r.