Cape Canaveral na Florydzie statki kosmiczne Apollo XII

Wesoły Wieżowiec na Florydzie

Czas czytania:2 minut/y, 56 sekund/y

Floryda ciekawostki i najważniejsze informacje o Florydzie

Podróżujący po świecie papierowy globtroter wciąż odwiedza kolejne miejsca. Co zobaczył na Florydzie (USA)? Zapraszamy na krótką wycieczkę po Florydzie. Poznaj Florydę

Floryda, to jeden ze stanów USA. Znajduje się na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Floryda graniczy na północy z Alabamą i Georgią. Na Florydzie mieszka ponad 21 milionów ludzi.

Floryda ciekawostki z historii

W 1513 r. dotarł tu pierwszy statek z Hiszpanii.
W 1819 r. Stany Zjednoczone kupiły Florydę od Hiszpanii.
3 marca 1845 Floryda została przyjęta do Unii, jako 27. stan.

Miasta Florydy

Największe miasta Florydy, to (w kolejności, o największej liczby mieszkańców)

1) Jacksonville
2) Miami
3) Tampa
4) Orlando
5) Saint Petersburg
6) Hialeah
7) Tallahassee
8) Port St. Lucie
9) Cape Coral
10) Fort Lauderdale

Na terenie Florydy znajdują się 3 parki narodowe:
1) Park Narodowy Biscayne
2) Park Narodowy Dry Tortugas
3) Park Narodowy Everglades

Floryda ciekawostki Daytona Beach
Wejście na tory Daytona Beach. Floryda ciekawostki 

Daytona Beach ciekawostki

Daytona Beach, to 60-tysięczne miasto na Florydzie. Jest ono oddalone o prawie 140 kilometrów na północny wschód od Orlando. To popularne miejsce turystyczne, do którego rocznie zjeżdża ponad 8 milionów turystów. Co roku odbywa się tu kilka dużych imprez motoryzacyjnych – motocyklowych i samochodowych.

W Daytona Beach znajduje się Daytona International Speedway. Jest to tor wyścigowy oddany do użytku w 1959 roku. Jest tu organizowanych szereg wyścigów, które może oglądać równocześnie aż 147 tysięcy widzów. Przed wejściem został sfotografowany podróżnik z Polski – Wesoły Wieżowiec (foto powyżej).

Floryda ciekawostki Key West
Key West, najdalej na południe wysunięta część USA. Floryda ciekawostki 

Key West ciekawostki

Turystyczna miejscowość Key West w amerykańskim stanie Floryda, liczy 25 tysięcy mieszkańców. To także nazwa wyspy o powierzchni kilkunastu kilometrów kwadratowych, na której jest położone to miasto. Key West oddalone jest od wybrzeża Kuby o ok. 150 kilometrów. Bliżej stąd na Kubę niż do Miami na Florydzie.

Z historii: W 1815 roku gubernator Kuby przekazał wyspę oficerowi Armada Espanola (Marynarka Wojenna Hiszpanii), Juanowi Pablo Salasowi. Sześć lat później Salas sprzedał ją generałowi Johnowi Geddesowi za 575 dolarów. Po roku kolejny nabywca kupił wyspę za 2 tysiące dolarów i jej cena nadal rosła. Z innych ciekawostek: w roku 1929 na wyspie swoją powieść “Pożegnanie z bronią” napisał Ernest Hemingway.

Uśmiechnięty podróżnik został sfotografowany w miejscu szczególnym – w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Stanów Zjednoczonych, zwanym Southernmost Point (patrz foto powyżej).

Floryda ciekawostki Cape Canaveral
Cape Canaveral, kapsuła Orion. Na samej górze Apollo II. Floryda ciekawostki 

Cape Canaveral ciekawostki

Przylądek Canaveral (Cape Canaveral) znajduje się we wschodniej części półwyspu Floryda, a jego początki sięgają roku 1949. Jest tu ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego, z którego od lat startują amerykańskie statki kosmiczne NASA. Teren, na którym znajduje się kosmodrom ma powierzchnię 567 kilometrów kwadratowych i pracuje tu 17 tysięcy osób. To także duża atrakcja turystyczna, gdyż na terenie Centrum Kosmicznego można oglądać historyczne już obiekty, które były w kosmosie.

Papierowa siedziba najbardziej wesołej organizacji świata została sfotografowana m.in. obok rakiety Apollo XII i kapsuły Orion (patrz: zdjęcie powyżej).

Floryda ciekawostki: (c) Sadurski.com. Wesołego Wieżowca na Florydzie fotografował Bartek Stolarczyk, członek Partii Dobrego Humoru.

Inne stany USA – ciekawostki:
> Nevada
> Connecticut
> Utah

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

taxi dowcipy o taksówkarzach humor taksówkarze kawały Poprzedni post Najlepsze dowcipy o taksówkarzach
Audi e-tron 55 quattro Endurance test Następny post Audi e-tron – 10 państw w 24 godziny