20 najważniejszych faktów o lodówkach, które powinnaś znać

lodówki ciekawostki o lodówkach lodówka

Ciekawostki o lodówkach, które należy znać. Historia wynalazku – kiedy powstały pierwsze lodówki i kto jest autorem słowa refrigerator. Budowa lodówki, temperatura przechowywania żywności, po co rozmnażamy lodówki. Chłodzenie, zamrażanie i nowoczesne lodówki

Lodówka – podstawowe informacje

1) Lodówka, to urządzenie obniżające temperaturę żywności. Dzięki niej można przechowywać żywność, gdy jest ciepło. Niska temperatura zabija bakterie, więc żywność się nie psuje.

2) Lodówki, to sprzęt domowy, którego sprzedaż rośnie w Polsce najszybciej. Ocenia się, że w 1917 r. Polacy kupili niemal milion lodówek.

3) Pierwsze lodówki trafiły do sprzedaży w 1862 roku, a sprzedaż lodówek do użytku domowego zaczęto w 1913 roku. Pierwszą lodówka, jaką można było wtedy kupić, to Domelre.

4) Słowa refrigerator (lodówka) po raz pierwszy użył Thomas Moore, inżynier z Maryland w USA. Było to w 1800 roku, a wynalezione przez niego urządzenie służyło do transportu masła ze stanu Maryland do Waszyngton, D.C.

magnesy lodówki ciekawostki o lodówkach lodówka
Magnesy przywożone z podróży często zdobią nasze lodówki. Ciekawostki o lodówkach

Co powinieneś wiedzieć o lodówce

5) Temperatura w lodówce powinna nieznacznie przekraczać 0 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 5 stopni C. powoduje, że mnożą się bakterie.

6) Rozmnażanie lodówki wpływa na jej dłuższą żywotność. Zgromadzony lód obciąża mechanizm chłodzenia i powoduje większe zużycie prądu. Obecnie są też lodówki no frost, nie wymagające rozmrażania.

7) Najważniejsze w lodówce jest chłodziwo. To schłodzona ciecz, która krąży wewnątrz ścian lodówki i schładza produkty spożywcze.

8) Jednym z najważniejszych elementów lodówki jest termostat. Urządzenie reguluje temperaturę wewnątrz lodówki, aby była najbardziej odpowiednia.

9) Najzimniejszą częścią lodówki jest jej dolna część. Dlatego należy tu przechowywać produkty, które psują się najłatwiej, np. mięso i ryby.

sklep lodówki ciekawostki o lodówkach lodówka
Obecnie lodówki są chyba w każdym sklepie spożywczym. Ciekawostki o lodówkach

10) Najbardziej oszczędne lodówki mają klasę A+++. Generalnie lodówki z klasą A są bardziej oszczędne niż pozostałe.

11) Żywność po wyjęciu z lodówki powinna zostać spożyta do ok. 4 godzin, a po wyjęciu z zamrażarki do 48 godzin.

Lodówki ciekawostki z historii chłodzenia

12) W 1851 r. Australijczyk James Harrison stworzył maszynę do produkcji kostek lodu z wody.

13) Urządzenie do chłodzenia piwa powstało w 1871 roku, w browarze Spaten, w niemieckim mieście Monachium. Dzięki temu można było produkować piwo nawet wtedy, gdy na zewnątrz browaru był upał.

14) Od 1920 r. w lodówkach do chłodzenia zaczęto używać freonu.

15) Szybki rozwój produkcji nastąpił w latach 40. XX wieku. Wtedy też zaczęto w lodówkach montować dodatkowe komory – zamrażarki.

jajka w lodówce jaja
Każdy wie, że jajka należy trzymać w lodówce. Ciekawostki o lodówkach

Lodówki ciekawostki

16) Najmniejsza lodówka ma pojemność 4 litry i może pomieścić 6 puszek piwa. Jest 100 razy mniejsza, niż największe lodówki.

17) Od 1927 r. produkowano lodówkę Monitor-Top. Nazwa nawiązywała do amerykańskiego okrętu wojennego USS Monitor. Wyprodukowano ponad milion egzemplarzy.

18) W Genewie (Szwajcaria) wybudowano tzw. Wielki Zderzacz Hadronów. Jego częścią jest urządzenie chłodzące, mająca łączną długość 27 kilometrów.

19) Żywotność współczesnej lodówki ocenia się na 7 do 10. lat.

20) Nowoczesność wkracza także do świata lodówek. Obecnie w drzwi są wmontowywane telewizory i inne elektroniczne urządzenia domowe. Niektóre lodówki są tak zaprogramowane, że same zamawiają Internetem produkty gdy stwierdzą, że wkrótce zabraknie ich w lodówce.

Ciekawostki o lodówkach, historia lodówki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o pralkach
> Dowcip o lodówce