rynek Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki

Hradec Králové, Czechy. Ciekawostki i atrakcje

Czas czytania:4 minut/y, 0 sekund/y

Hradec Kralove ciekawostki i najważniejsze informacje i czeskim mieście. Historia, zabytki, co warto zobaczyć

Hradec Králové – informacje

1) Hradec Králové, to ponad 90-tysięczne miasto w północnej części Czech, nad rzeką Łabą. Jest stolicą kraju hradeckiego, okręgu terytorialnego kraj wschodnioczeski i powiatu Hradec Králové. To jedno z najstarszych miast w Czechach.

Ciekawostki z historii miasta

2) W X wieku powstała tu osada, leżąca na szlaku handlowym między Krakowem a Pragą. Król Czech, Przemysł Ottokar I, w 1225 roku utworzył miasto królewskie Hradec Králové. Na początku XIV w. wybudowano mury miejskie. W XIV wieku pozycja miasta szybko wzrastała, był wtedy drugim po Pradze miastem w Czechach.

kamienice rynek Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Hradec Kralove. Kamienice przy Velké náměstí

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto najeżdżały wojska szwedzkie, potem były kolejne wojny i zniszczenia. W 1762 roku w wyniku pożaru spłonęła połowa miasta. W 1866 r. w pobliżu miasta stoczono największą po lipskiej bitwa XIX wieku, zwana bitwa pod Hradcem Králové. Wojska Austrii przegrały z wojskami Prus. Po bitwie między Austrią i Prusami pod Sadową (3 lipca 1866 r.) zburzono mury obronne, co umożliwiło rozwój miasta.

W 1968 r. podczas operacji państw Układu Warszawskiego, Hradec Králové zajęło Wojsko Polskie.

kolumna maryjna Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kolumna maryjna na Velké náměstí, część dolna

Hradec Králové – zabytki

3) Wielki Plac (Velké náměstí), to duży plac w historycznym centrum miasta. Stoją przy nim m.in. Katedra św. Ducha z Białą Wieżą i Kaplicą św. Klimenta, a na jego środku stoi kolumna maryjna (Mariánský morový sloup). W pobliżu jest też Mały Rynek (Malé náměstí).

katedra Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Ściana katedry Świętego Ducha

4) Gotycką katedrę Świętego Ducha (Katedrála svatého Ducha) wzniesiono w XIV wieku, w miejscu wcześniejszego kościoła z XIII wieku. W XVIII w. uzyskała elementy barokowe, w XIX w. neogotyckie. Ma 56 m długości, 25 m szerokości i nawę wysokości 48 metrów.

kaplica św. Klemensa Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Hradec Kralove. Kaplica św. Klemensa – żółta, w środku

5) Barokowa kaplica św. Klemensa (Kaple svatého Klimenta) przylegająca do północnej strony katedry została wybudowana w latach 1714-1717.

Biała Wieża katedra Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Biała Wieża (z prawej) i jedna z wież katedry w Hradec Kralove

6) Do kaplicy przylega renesansowa dzwonnica – Biała Wieża (Bilá věž). Została wybudowana w latach w latach 1574-1589 i ma 71,5 metra wysokości. To punkt widokowy, a na jej szczyt prowadzi 226 ułożonych spiralnie schodów. W środku jest 8-tonowy dzwon, drugi co do wielkości dzwon w Czechach. Ma 169 cm wysokości oraz 2,06 metra średnicy. Na początku XXI wieku wieża przeszła gruntowną rekonstrukcję.

stary ratusz Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stary ratusz też stoi przy Velké náměstí

7) Stary Ratusz wybudowano w XV wieku, został przebudowany i powiększony w latach 1540 i 1588, w latach 1786-89 dobudowano dwie wieże, a w latach 1850-1852 przebudowano fasadę i dodano drugie piętro.

U Špuláků Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kamienica U Špuláků. Hradec Kralove ciekawostki

8) Najpiękniejszym barokowy domem w Hradec Králové jest dom “U Špuláků”, zbudowany w drugiej połowy XVI wieku jako budynek renesansowy.

9) Barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowali jezuici latach 1654-1666.

kościół Wniebowzięcia Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Wniebowzięcia NMP. Hradec Kralove ciekawostki

10) Cerkiew św. Mikołaja, to drewniana świątynia zbudowana w stylu łemkowskim. Znajduje się na terenie w Parku Jiráska (Jiráskovy sady). Pierwotnie została wybudowana na początku XVI wieku we wsi Habura. W Hradec Králové jest od 1935 roku. Wewnątrz znajdują się interesujące ikony.

11) W secesyjnym budynku Hučák z 1909-1912 r. znajduje się parowa elektrownia wodna na rzece Łabie (Elektrownia Łabska – Labská elektrárna). To jedno z najbardziej znanych miejsc miasta, które o zmierzchu jest pięknie podświetlone. Budynek można zwiedzać w godz. 9-16.

Hucak Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Parowa elektrownia wodna Hucak – front głównego budynku

Hradec Králové – ciekawostki, co zobaczyć

12) W mieście znajduje się Muzeum Czech Wschodnich (Muzeum východních Čech). Jest czynne z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 9-17. Adres: Eliščino nábř. 465/7.

13) W mieście są pozostałości dawnej twierdzy. Znajdują się przy ul. Komenského i Parku Jiráska.

14) Od półtora wieku w Hradec Králové produkowane są fortepiany. W mieście jest muzeum fortepianów Petrof (Muzeum Petrof), gdzie można poznać m.in. cykl produkcyjny tego instrumentu.

stadion Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stadion FC Hradec Kralove i jeden z “lizaków”

15) FC Hradec Králové, to klub piłkarski założony w 1905 roku. Największy sukces, to zdobicie tytułu mistrza Czechosłowacji (za sezon 1959-60) i zdobycie Pucharu ČMFS (1995 r.). Drużyna gra na wielofunkcyjnym obiekcie Všesportovní stadion, mającym 7100 miejsc. Stadion otwarto w 1966 roku. W 1975 r. zamontowano 55-metrowej wysokości kolumny z oświetleniem średnicy 10,5 metra, z uwagi na kształt nazywane lizakami.

Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Hradec Kralove. Jedna z efektownych kamienic obok Velké náměstí

16) Obři akvárium, to akwarium, w którym pływają różne gatunki egzotycznych ryb. Sprowadzono z Japonii specjalne szkło, dzięki czemu można przechodzić specjalnym tunelem, oglądając ze wszystkich stron pływające ryby.

Uniwersytet Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Wejście do Uniwersytetu Hradec Kralove

17) W Hradec Králové po Łabie kursują kilkuosobowe parostatki. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, można udać się na wycieczkę.

18) Na obrzeżach Hradec Králové jest Obserwatorium i planetarium (Hvězdárna a Planetárium).

Hradec Kralove ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
>
>
>

golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport Poprzedni post Golf – gra dla dżentelmenów. 23 ciekawostki
miasto Karlskrona Szwecja ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć Następny post Karlskrona, Szwecja – ciekawostki