Piłka nożna ciekawostki

mecze piłkarskie piłka nożna ciekawostki mecz futbol humor sport

Piłka nożna ciekawostki i historia, znani piłkarze, reprezentacja Polski, piłkarskie mundiale. Zaskakujące fakty na temat piłki nożnej w Polsce i na świecie

Piłka nożna ciekawostki z historii

1) Gra w piłkę nożną wywodzi się prawdopodobnie z angielskiej wsi. Podczas uboju krów, jedynym niewykorzystanym elementem były pęcherze moczowe zwierząt. Po napełnieniu ich wodą, powstawała piłka i urządzano różne zawody. Przy takich zabawach dochodziło do zranień i górę brały emocje, ponieważ zwyciężał ten, który dokopał piłkę do umówionego miejsca.

2) Najstarszy klub piłkarski powstał w 1857 roku. Nosił nazwę Sheffield Football Club. Ustanowił on zasady gry w footballu, zabraniając łapania piłki rękoma, oczywiście z wyjątkiem bramkarza.

3) W 1863 roku z inicjatywy trzynastu klubów powstał The football Association, w skrócie FA, Angielski Związek Piłkarski. W pierwszym sezonie do gry przystąpiło piętnaście klubów.

4) Pierwszy mundial odbył się w Urugwaju, w 1930 roku. Od tej pory odbywają się co cztery lata. Wyjątek stanowiły lata przypadające na II wojnę światową.

muzeum FIFA Zurych Szwajcaria ciekawostki piłka nożna sport
Sadurski.com odwiedził muzeum FIFA w Zurychu (Szwajcaria)

Słynni piłkarze ciekawostki

5) Brazylijczyk Pele jest jedynym piłkarzem, który ze swoją reprezentacją sięgnął trzykrotnie po Mistrzostwo Świata. W jednym meczu strzelił aż 8 bramek i jak dotąd nikt nie pobił tego rekordu.

6) Cristiano Ronaldo, to już historia futbolu. W ciągu roku na grze w piłkę i udziale w reklamach zarabia około 21.600 milionów euro na czysto. Portugalczyk na co dzień gra we włoskim klubie Juventus F.C. Jest też kapitanem drużyny narodowej.

7) Dziś najbardziej hołubionym piłkarzem w Polsce jest Robert Lewandowski. Chociaż na co dzień gra dla Bayernu Monachium i mieszka w Niemczech, jest kapitanem naszej kadry narodowej. O kolejnych tytułach jakie zdobywa ten piłkarz nie napiszemy, bo wciąż ich liczba się powiększa.

MŚ U-20 piłka nożna mundial Polska mecze miasta bilety terminarz
Sadurski.com był na losowaniu mundialu U-20 Poland 2019 – tu tekst

Piłkarska reprezentacja Polski ciekawostki

8) Reprezentacja Polski ma na swoim koncie wygraną z Argentyną w 1974 roku na Mistrzostwach świata. Fenomenalny Grzegorz Lato zdobył wówczas tytuł króla strzelców z siedmioma bramkami na koncie. Polska w Mistrzostwach Świata w 1974 roku zajęła ostatecznie trzecie miejsce.

9) W 2012 roku Polacy sromotnie przegrali z Czechami. Po remisie z Rosją, była to jedyna nadzieja na przejście do następnego etapu rozgrywek. Niestety nie pomogło nawet to, że Euro 2012 odbywało się częściowo w Polsce oraz specjalnie ułożona na te okazję piosenka, pt. „Koko Koko Euro Spoko”, którą pamiętamy do dziś. Memy z udziałem polskich graczy w tym turnieju obiegły internet z prędkością światła.

> Ciekawostki o historii polskiej piłki nożnej – TOP 10

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Sadurski.com odwiedził też stadion piłkarskiego klubu Termalica we wsi Nieciecza.

Kolejne ciekawostki piłkarskie

10) Nazwa drybling pochodzi ze szkoły Charterhouse w Anglii, a raczej zasad, jakimi kierowano się podczas gry w wykonaniu uczniów. Ze względu na niewielką przestrzeń, zawodnicy musieli prowadzić piłkę przy nodze, omijając drzewa i ludzi.

11) Brazylia jest niekwestionowanym mistrzem, jeśli chodzi o ilość medali zdobytych na mundialach. Do chwili obecnej zdobyli 11 medali. Na szarym końcu tego zestawienia wśród uczestników mundiali, jest Korea Południowa.

12) W Polsce istnieje 2600 Orlików, czyli boisk piłkarskich przeznaczonych dla dzieci. Najwięcej takich obiektów znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Na Orliku można zagrać nie tylko w piłkę nożną, ale też w siatkówkę oraz koszykówkę.

Piłka nożna ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też inne ciekawostki piłkarskie:
> Mało znane ciekawostki o piłce nożnej
> Piłka nożna kobiet
> Największe stadiony świata