województwo zachodniopomorskie ciekawostki atrakcje

Województwo zachodniopomorskie – ciekawostki, atrakcje

Czas czytania:7 minut/y, 6 sekund/y

Województwo zachodniopomorskie ciekawostki, miasta, wybrane atrakcje. Co zobaczyć w zachodniopomorskim i z czego słynie to województwo?

Zachodniopomorskie informacje

1) Województwo zachodniopomorskie znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Na zachodzie graniczy z Niemcami, a jego północny kraniec ciągnie się wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Powierzchnia województwa wynosi 22 892,48 km2. Mieszka tu 1,7 mln ludzi. Siedzibą wojewody i sejmiku jest Szczecin, trzecie miasto w Polsce pod względem powierzchni.

2) Zachodniopomorskie największe miasta ciekawostki

> Szczecin
> Koszalin
> Stargard Szczeciński
> Kołobrzeg
> Police
> Goleniów
> Gryfice
> Gryfino
> Kamień Pomorski
> Szczecinek
> Myślibórz
> Świnoujście
> Sławno
> Drawsko Pomorskie
> Pyrzyce
> Wałcz
> Świdwin
> Białogard
> Choszczno
> Łobez

Inne miasta i miejscowości: Darłowo, Dziwnów, Mielno, Międzyzdroje.

Wały Chrobrego Szczecin ciekawostki
Wały Chrobrego w Szczecinie

Zachodniopomorskie – parki narodowe, przyroda

Woliński Park Narodowy

3) Jest położony jest na wyspie Wolin. Powstał w 1960 r. Jest tu najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce, które w kulminacyjnym punkcie, zwanym Gosań, osiąga 93 m n.p.m. Warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, gdzie można m. in. podziwiać dioramy z samcami batalionów w szatach godowych, jedną z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Parku są odwiedziny w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Ciekawostką na terenie Parku jest bezzałogowa latarnia morska Kikut.

Drawieński Park Narodowy

4) Niemal połowa jego obszaru znajduje się w granicach województwa zachodniopomorskiego (pozostała część na terenie województw: lubuskiego i wielkopolskiego). Poza rzadkimi gatunkami flory i fauny warto również zobaczyć ogromne głazy narzutowe, jak choćby głaz Solarzy czy głaz położony na terenie rezerwatu Grabowy Jar. Urokliwym miejscem jest Tragankowe Urwisko w dolinie rzeki Drawy. W rezerwacie Głodne Jeziorka znajduje się pięć ciekawych jeziorek, wokół których rozciągają się torfowiska.

Krzywy las Gryfino atrakcje
Krzywy Las. Województwo-zachodniopomorskie ciekawostki

Krzywy Las w Nowym Czarnowie

5) Osobliwość przyrodnicza, której próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu. Tworzą je zdeformowane sosny, których pień przy podstawie zakręca o około 90 stopni, po czym ponownie odbija, by piąć się już prosto w górę.

Jezioro Dąbie

6) Jest położone w całości w granicach administracyjnych Szczecina. Pod względem powierzchni stanowi największe jezioro w województwie zachodniopomorskim i czwarte w kraju. Jego szczególną cechą jest to, iż jako jedyne jezioro w Polsce dostępne jest dla statków pełnomorskich. Pasjonaci sportów wodnych mogą wybrać się w pobliże słynnego wraku betonowca „Ulrich Finsterwalder”, znajdującego się na mieliźnie w pobliżu wsi Inoujście.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej

7) Powstał w 1823 r. jako prywatna szkółka drzew występujących na terenie Polski. Obecnie na jego terenie rosną drzewa i krzewy będące unikatem na skalę krajową, np. największy w Polsce cyprysik żywotnikowaty (14,5 m wysokości), najstarszy okaz kielichowca chińskiego uprawiany w Europie, jedna z największych kuningamii chińskich w Polsce (14 m wysokości, 32 cm pierśnica), największy okaz jodły olbrzymiej w Polsce (42m wysokości, 450 cm obwód).

W Glinnej warto ponadto zobaczyć Niemiecki Cmentarz Wojenny, gdzie znajdują się szczątki ok. 30 tys. osób pochodzenia niemieckiego, głównie żołnierzy, którzy polegli w trakcie II wojny światowej. W pobliżu wsi zlokalizowane jest cmentarzysko kurhanowe, a nad Jeziorem Glinna znajdują się pozostałości średniowiecznego grodziska.

Mielno ciekawostki atrakcje informacje co warto zobaczyć
Mielno w woj. zachodniopomorskim. Foto: Aw58 / cc by-sa 4.0

Sztuczna plaża w Jarosławcu

8) Jest największą tego typu plażą w Europie i jedną z dwóch sztucznych plaż europejskich, które potrafią przetrwać sztorm (druga z nich znajduje się w Holandii). Nazywana jest „polskim Dubajem”. Zajmuje ponad 5 ha powierzchni. Nad plażą góruje wspaniały klif.

Rezerwat „Kamienne Kręgi” w Odrach

9) Ten rezerwat chroni wyjątkową na obszarze Niżu Środkowoeuropejskiego kolonię porostów, liczącą ok. 85 gatunków. Osobliwością w skali europejskiej jest również znajdujące się na tym terenie cmentarzysko Gotów z początków naszej ery. Składa się na nie 29 kurhanów i 10 kręgów, największych w Polsce i drugich pod względem wielkości w Europie.

ratusz rynek Szczecinek ciekawostki
Ratusz na rynku w Szczecinku. Zachodniopomorskie ciekawostki

Warto odwiedzić ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą w Odrach, prezentującą eksponaty pochodzące z prac wykopaliskowych w rezerwacie oraz dokumentującą jego walory przyrodnicze. Wystawa dotycząca Gotów przedstawiana jest również w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach. Pozostałości po kulturze wielbarskiej zobaczyć można również w ramach cmentarzyska w Grzybnicy.

Trygław w Tychowie

10) Największy głaz narzutowy w Polsce i jeden z największych w Europie. Jego obwód wynosi 50 metrów, a łączna wysokość to ok. 8 m, z czego 4 m ukryte jest pod ziemią. Ma 13,7 m długości i 9,3 m szerokości a waży ok. 2000 ton. Zobaczyć go można na tychowskim cmentarzu.

Zachodniopomorskie – miejsca warte odwiedzenia

Świnoujście

11) Jedyne miasto w Polsce, które położone jest w całości na wyspach. Trzy największe nazywają się Wolin, Uznam i Karsibór. Ponadto w granicach administracyjnych Świnoujścia znajduje się jeszcze ponad 40 wysp i wysepek. Zobaczyć tu można najwyższą czynną latarnię morską w Polsce, jak również na całym wybrzeżu Bałtyku. Zajmuje ona pierwsze miejsce w świecie jako najwyższa latarnia morska zbudowana z cegieł. Wysokość wieży wynosi 67,7 m i uruchomiono ją w 1857 r. Jest udostępniona dla turystów, a z jej tarasu widokowego można podziwiać panoramę okolicy. Ciekawym miejscem jest również Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, trasa turystyczna łącząca dawne schrony z lat 30. XX w.

Świnoujście ciekawostki atrakcje Stawa Młyny
Świnoujście w woj. zachodniopomorskim

Wioska fryzjerów – Osinów Dolny

12) „Wioska fryzjerów” – takie określenie nadano wsi Osinów Dolny, która ponadto jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Polski. Miejscowość liczy ok. 30 domów, a zakładów fryzjerskich funkcjonuje ok. 40. Korzysta z nich głównie klientela niemiecka.

Pozostałości po komandoriach templariuszy

13) Można je głównie w województwie zachodniopomorskim. Warto tu wymienić przede wszystkim gotycką kaplicę w Chwarszczanach, obecnie kościół pw. św. Stanisława. Jest to budowla jednonawowa, wsparta po bokach przez dwie wieże. W Rurce znajduje się kolejna kaplica, jednonawowa z czworokątnym prezbiterium. W miejscach tych odnaleźć można również ślad po joannitach, gdyż przejęli oni komandorie po zakonie templariuszy.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

14) Doskonały przykład działalności erozyjnej morza. Po dawnym gotyckim kościele pw. św. Mikołaja pozostała do dziś tylko południowa ściana, która znajduje się na krawędzi klifu. W XV w. od tego miejsca świątynię dzieliło ok. 2 km. Jest to jedyna tego typu atrakcja w Europie. W pobliżu zbudowano platformę, którą można zejść na plażę, ale która też pozwala na podziwianie ruin z ciekawej perspektywy. Wznosi się ona na ponad 10 m.

ulica Zwycięstwa katedra Koszalin ciekawostki
Ulica Zwycięstwa w Koszalinie. Foto: Aw58 / cc by-sa 4.0

Kolegiata NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim

15) Piękna, gotycka budowla, która posiada najwyższe sklepienie wśród kościołów w Polsce. Wysokość nawy wynosi 32,5 m. Świątynię budowano etapami od XII do XV w. Pomimo późniejszych ingerencji zachowała w znacznej mierze swój pierwotny kształt. Dla zwiedzających udostępniony jest również taras widokowy.

Brama Młyńska w Stargardzie Szczecińskim

16) Brama Młyńska, to pozostałość po średniowiecznych obwarowaniach miejskich. Ze względu na swoją architekturę i pełnioną funkcję (komora celna) stanowi unikat w skali kraju a nawet Europy. Brama ta określana bywa również jako Portowa lub Wodna. Umieszczona została nad korytem kanału Młyńskiego. Z dawnych wjazdowych bram w Stargardzie Szczecińskim zachowały się również Brama Pyrzycka i Brama Wałowa.

Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta Wolin

17) To miejsce, to rekonstrukcja tutejszej wczesnośredniowiecznej osady. Skansen prezentuje dawne zabudowania mieszkalne i rzemieślnicze. Odbywają się tu również warsztaty dotyczące rzemiosł dawnych. Wielką atrakcją jest Festiwal Słowian i Wikingów, który odwiedzają ludzie z całej Europy a nawet spoza naszego kontynentu.

latarnia morska Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Latarnia morska, Kołobrzeg. Województwo zachodniopomorskie ciekawostki

Muzeum „Patria Colbergiensis” w Kołobrzegu

18) Jest prywatnym muzeum mieszczącym się w piwnicach ratusza. Prezentuje wystawy dotyczące historii i rozwoju miasta Kołobrzeg i jego okolic. Posiada w swoich zbiorach unikatowe eksponaty, w tym jedną z największych światowych kolekcji tajnej broni rosyjskiej.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku

19) Jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Prezentuje jedyne zachowane w Polsce miejsce po tajnej bazie atomowej wojsk radzieckich na terenie PRL. Na wystawie zlokalizowanej w dawnym magazynie amunicji atomowej zobaczyć można różnorodne urządzenia i instalacje, które były wykorzystywane przez radzieckich żołnierzy.

Kino Pionier 1907 w Szczecinie

20) Jedno z najstarszych działających bez przerwy w tym samym miejscu kin na świecie. Według oficjalnych danych funkcjonuje od 1909 r., choć odnaleziono dokumenty wskazujące jakoby działało już w 1907 r. Kino posiada dwie sale – główną oraz tzw. Kiniarnię, gdzie filmy ogląda się siedząc przy stoliku i popijając napoje jak w początkach XX w. Kino prezentuje głównie niszowe produkcje.

rozsuwany most Darłowo Darłówko atrakcje
Darłówko. Rozsuwany most

Most rozsuwany w Darłówku

21) Medyna tego typu konstrukcja w kraju. Przerzucony jest nad korytem rzeki Wieprzy. Zastąpił poprzedni most zwodzony. Przeznaczony jest dla ruchu pieszego oraz dla pojazdów ratowniczych. Ciekawostką jest usytuowana przy moście wieża sterownicza, która ma kształt przez wielu określany jako podobny do UFO. W wieży znajduje się operator mostu, który uruchamia go o pełnych godzinach przez całą dobę.

Województwo zachodniopomorskie ciekawostki i zdjęcia (3): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pomorskie
> Świętokrzyskie
> Kujawsko-pomorskie

Śrem ciekawostki informacje zabytki Poprzedni post Ciekawostki o Śremie
weselny tort weselny atrakcje na wesele Poznań Wielkopolska atrakcje weselne Następny post Atrakcja na wesele Poznań, Wielkopolska