Fakty i ciekawostki o Goleniowie
Goleniów ciekawostki i najważniejsze fakty o Goleniowie. Z czego słynie miasto, co warto zobaczyć. Zabytki i atrakcje Goleniowa
Goleniów – fakty
Goleniów leży w województwie zachodniopomorskim, około 35 kilometrów na północny wschód od Szczecina. Miasto jest stolicą powiatu goleniowskiego i mieszka tu ok. 23 tys. ludzi. Miasto znajduje się w centrum Puszczy Goleniowskiej, blisko dróg krajowych nr 3 i 6.
Osada istniała już w X wieku. W 1264 roku Barnim I nadał Goleniowowi prawa miejskie. W XIX wieku Goleniów rozwinął się jako ośrodek przemysłowy, m.in. dzięki zakładom meblarskim, browarom i młynom wodnym. W czasach pruskich, od 1815 do 1945 roku był ważnym węzłem kolejowym. Połączenia kolejowe z miastami takimi jak Nowogard, Kamień Pomorski czy Wolin powstały w latach 1882-1903.
Obecnie miasto jest ważnym punktem komunikacyjnym dzięki bliskości międzynarodowego lotniska Szczecin-Goleniów.
2. Z czego słynie Goleniów
Goleniów jest znany przede wszystkim z położenia w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego Szczecin-Goleniów “Solidarność”, który znajduje się kilka kilometrów na wschód od miasta. Lotnisko obsługuje loty krajowe i międzynarodowe, co czyni Goleniów wygodnym miejscem dla podróżnych.
Współcześnie Goleniów słynie z organizacji Biegu Goleniowskiej Mili Niepodległości, który odbywa się co roku, dla uczczenia Dnia Niepodległości Polski. To jeden z najstarszych tego typu biegów w kraju.
3. Brama Wolińska
W centrum miasta stoi Brama Wolińska – średniowieczna brama miejska, jeden z najstarszych zabytków Goleniowa. Pochodzi z XIV wieku i wchodziła w skład dawnych murów obronnych miasta. Jest budowana z cegły, ma wysokość około 15 metrów.
Obecnie brama stoi przy ulicy Konstytucji 3 Maja i jest dobrze zachowana. Nad nią znajduje się charakterystyczna wieżyczka z blankami. Obok bramy zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich.
4. Spichlerz Zbożowy
Spichlerz Zbożowy to XVIII-wieczny budynek magazynowy stojący przy ulicy Pocztowej. Został zbudowany z muru pruskiego, czyli konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą. Służył do przechowywania zboża w czasach, gdy Goleniów był ważnym ośrodkiem handlu. Ma trzy kondygnacje i charakterystyczny dach dwuspadowy. To zabytek, który w latach 90. XX wieku został odrestaurowany i obecnie jest własnością prywatną i nie pełni funkcji publicznych.
5. Zabytki Goleniowa: Kościół św. Katarzyny
Kościół św. Katarzyny to gotycka świątynia z XIV wieku, położona w centrum Goleniowa. Zbudowany z czerwonej cegły, jest typowym przykładem architektury sakralnej Pomorza. Wieża kościoła ma 48 metrów wysokości i dominuje nad okolicą.
6. Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska to rozległy kompleks leśny otaczający Goleniów od północy i wschodu. Zajmuje tysiące hektarów i jest jednym z największych lasów regionu. Dominują tu sosny, dęby i buki, a teren jest lekko pagórkowaty. W lesie żyją dziki, sarny, lisy i różne gatunki ptaków.
Puszcza obecnie jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek. Przez las przebiegają szlaki piesze i rowerowe. Warto zabrać ze sobą mapę, bo sieć ścieżek bywa skomplikowana.
7. Rzeka Ina
Rzeka Ina przepływa przez Goleniów, dzieląc miasto na dwie części. Jest dopływem Odry i ma długość około 126 kilometrów. W średniowieczu Ina była używana do transportu towarów, np. zboża. Obecnie nie ma tu żeglugi, ale rzeka jest ważnym elementem krajobrazu. W centrum miasta nad Iną można spacerować, wzdłuż nabrzeża.
Wędkarze łowią tu okonie, płocie i szczupaki. Dodamy, że przy moście na ulicy Szczecińskiej jest punkt widokowy.
8. Pomnik Niepodległości
Najbardziej znanym pomnikiem w mieście jest Pomnik Niepodległości, stojący przy Placu Lotników. Został odsłonięty w 1989 roku dla uczczenia odzyskania niepodległości Polski. Ma formę obelisku z orłem na szczycie. Stoi w centralnym punkcie miasta, otoczony zielenią.
9. Rekreacja w Goleniowie
Goleniów oferuje mieszkańcom kilka miejsc do wypoczynku i aktywności. W centrum znajduje się nieduży Park 750-lecia z alejkami, ławkami i placem zabaw. Wspomniana już Puszcza Goleniowska zapewnia trasy rowerowe i piesze, dostępne także z miasta. Jedna z tras rowerowych prowadzi wzdłuż ulicy Nowogardzkiej do lasu. Dodamy, że w mieście działa Goleniowski Dom Sportu z halą sportową i boiskami.
Goleniów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: mury obronne, baszta Mennicza i Prochowa. Foto: Wieslaw Krause / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Białogard
> Drawsko Pomorskie