mury miejskie Baszta Mennicza Prochowa Goleniów ciekawostki atrakcje zabytki

Niezwykłe ciekawostki o Goleniowie

Czas czytania:2 minut/y, 10 sekund/y

Goleniów ciekawostki i najważniejsze fakty o Goleniowie. Z czego słynie miasto, co warto zobaczyć. Zabytki i atrakcje Goleniowa

Goleniów

1) Goleniów, to 22-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim, nad rzeką Iną. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów. Stąd do Szczecina jest 35 kilometrów.

2) Miejscowość istniała w X wieku, a w 1268 r. uzyskała prawa miejskie.

Goleniów zabytki, atrakcje

3) Gotycki Kościół św. Katarzyny zbudowano w XV wieku, na fundamentach wcześniejszego kościoła romańskiego. W XIX w. otrzymał dużo neogotyckich detali architektonicznych. Do 1895 r. przy kościele istniał cmentarz.

4) Fragmenty XIV-XV-wiecznych murów obronnych Goleniowa zachowały się m.in. nad rzeką Iną. Zachowała się też Brama Wolińska. To najcenniejszy zabytek miasta, wzniesiony w XV wieku. Wcześniej, w II połowie XIII wieku była strażnicą obronną. Ma 26 metrów wysokości i 5 kondygnacji. Jej obecny wygląd test taki sam, jak w XV wieku.

5) Zachowała się też ośmioboczna Baszta Mennicza, (niegdyś bito w niej monetę miejską, zwaną groszem goleniowskim) i sąsiadująca z nią Baszta Prochowa (Strażnicza). Obie wchodziły w skład murów obronnych.

Kościół św. Katarzyny Goleniów ciekawostki atrakcje zabytki
Goleniów ciekawostki: Kościół św. Katarzyny. Foto: Remigiusz Józefowicz / cc by-sa 2.5

6) W Goleniowie znajdują się ruiny kaplicy św. Jerzego, z XIII-XIV wieku oraz XVIII-wiecznego kościoła św. Jerzego, zniszczonego po II wojnie światowej. Jego ruiny odnaleziono w 2004 roku, a w kolejnym roku zagospodarowano teren, na którym się znajdują.

7) Trzykondygnacyjny, szachulcowy spichlerz nad Iną powstał w XVIII wieku, na terenie dawnego portu rzecznego.

Goleniów ciekawostki

8) Największym parkiem Goleniowa jest Park 750-lecia. Wcześniej był tu cmentarz żydowski, który podczas II wojny światowej zniszczyli Niemcy oraz cmentarz protestancki.

9) Na promenadzie wzdłuż murów miejskich od 2013 r. stawiane są granitowe rzeźby, przedstawiające postacie z goleniowskich legend. Dodamy, że w Goleniowie organizowane są plenery rzeźbiarskie.

10) Puszcza Goleniowska, to kompleks leśny o powierzchni ok. 630 km², leżący głównie w powiecie goleniowskim. Na jego terenie wydzielono kilkanaście rezerwatów przyrody. Przepływa tu kilka rzek i znajduje się kilka jezior. Jest tu również kilka szlaków turystycznych, w tym rowerowych.

11) Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność, to międzynarodowe lotnisko we wsi Glewice, 5 kilometrów od Goleniowa. Powstało w latach 1953-1956, jako lotnisko wojskowe, a obecnie obsługuje loty pasażerskie.

12) Ina Goleniów, to założony w 1946 r. klub piłkarski. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, mającym 948 miejsc siedzących.

13) W Goleniowie przy ul. Grenadierów 66 jest Zakład Karny. Został zbudowany około 1800 roku.

14) Goleniowska Mila Niepodległości, to organizowana od 1989 r. impreza biegowa.

Goleniów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: mury obronne, baszta Mennicza i Prochowa. Foto: Wieslaw Krause / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Białogard
> Drawsko Pomorskie

czerwony piaskowiec atrakcje świętokrzyskie jezioro co zobaczyć Poprzedni post Kopulak – czerwone jezioro w Suchedniowie
atrakcje na event Łódź atrakcja imprezy województwo łódzkie Następny post Atrakcje na firmowy event Łódź i woj. łódzkie