Wesoły Wieżowiec w Austrii

ratusz Wiedeń Austria ciekawostki

Prezentujemy wybrane zdjęcia z sześciu dotychczasowych miejsc, jakie dotychczas odwiedził w Austrii podróżujący po całym świecie najmniejszy wieżowiec świata. Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol powstałej w Polsce, wesołej międzynarodowej organizacji – Partii Dobrego Humoru

1. Wesoły Wieżowiec w Wiedniu

Stolicy Austrii nie trzeba nikomu przedstawiać. Blisko 2-milionowy Wiedeń zachwyca zabytkami. Jest tu romański kościół św. Ruprechta, gotycka katedra św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament. Jest piękny, neogotycki ratusz (Wiener Rathaus) – zbudowany w latach 1872–1883, barokowy kościół św. Karola Boromeusza (niem. Karlskirche), pałac Shonbrunn, że wymienimy tylko kilka zabytków Wiednia.

Zdecydowaną większość z wiedeńskich zabytków odwiedził Wesoły Wieżowiec, na co od mamy stosowną dokumentację fotograficzną (na górze jedno zdjęcie z ratuszem). I jeśli nadarzy się okazja, pokażemy znacznie więcej zdjęć Wesołego Wieżowca z Wiednia. WW trafił tu dwukrotnie ze Szczepanem Sadurskim, do tego z Angeliką Gulyas z Węgier.

Tyrol Wildermieming Austria ciekawostki
Wioska Wildermieming w austriackim Tyrolu

2. Wildermieming (północny Tyrol)

Siedziba Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) tym razem trafiła do regionu Tyrol, w Alpach Wschodnich. Dokładniej do wioski Wildermieming. Jest tam piękny domek, w którym pod koniec lat 90. kręcono popularny (emitowany też w Polsce w TVP2) niemiecko-austriacki serial „Doktor z Alpejskiej wioski” („Der Bergdoktor”). Teraz trafia tu wielu turystów, aby budynek obejrzeć na własne oczy. Na zdjęciach została też uwieczniona dolina rzeki Inn ze szczytami alpejskich Sztubajów. Wesoły Wieżowiec patrząc na takie widoki z radości zaśpiewał, a dokładniej zajodłował: „Jolo -lo-i-i!!!” Bo jodłowanie, to charakterystyczna cecha muzyki ludowej Tyrolu.

Papierową siedzibę Partii Dobrego Humoru zaprosili do Tyrolu mieszkający tu Elżbieta Fazel i Wojciech (Adi) Gatz, od tej pory (2013 r.) członkowie najbardziej wesołej organizacji świata.

Hochgurgl Tyrol Austria ciekawostki
Zaśnieżone zbocza Tyrolu, miejscowość Hochgurgl

3. Hochgurgl

USA teraz zasypane, Japonia walczy ze śniegiem, nic więc dziwnego że Tyrol w Austrii jest również zasypany. To dobra wiadomość dla narciarzy, którzy tu przyjeżdżają o tej porze roku oraz dla miejscowej ludności, która w dużej mierze żyje z turystów.

O miejscowości Hochgurgl w Internecie dowiemy się niewiele; za to więcej jest informacji o położonej nieco niżej (1900 metrów nad poziomem morza) sąsiedniej miejscowości Obergurgl. Jedno jest pewne: śnieg zasypał również dolny fragment Wesołego Wieżowca, który obok jednego z hoteli w Hochgurgl sfotografowała Małgorzata Gałkowska-Błądek.
(2014)

Soll Austria ciekawostki
Austriackie miasteczko Söll zimą oraz Wesoły Wieżowiec

4. Söll

W Söll (zachodnia Austria, kraj związkowy Tyrol) mieszka 3,5 tys. osób. Ponieważ to miejscowość w górach Alpach, w okresie zimowym zjeżdża tu wielu amatorów narciarstwa (równocześnie w hotelach może tu nocować 4 tys. turystów). W centrum stoi barokowy kościół św. Piotra i Pawła zbudowany 1764-1768.

Przybył tu również Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) wraz z Adamem Ciesielskim, ambasadorem Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) w Republice Południowej Afryki. Na zdjęciach został uwieczniony w Söll oraz w kolejowej drodze do Salzburga, kolejnego miejsca na trasie jego podróży.
(2016)

Salzburg Twierdza Hohensalzburg Austria ciekawostki
Twierdza Hohensalzburg w zaśnieżonym Salzburgu i Wesoły Wieżowiec

5. Salzburg

150-tysięczne miasto Salzburg położone jest w w północno-zachodniej Austrii, w pobliżu granicy z Niemcami, w górach Alpach. Jest chętnie odwiedzane przez turystów, głównie z okresie zimowym i ma bogatą historię. Miasto (jego poprzednia nazwa: Municipium Claudium Iuvavum) istniało już o okresie Cesarstwa Rzymskiego. Stare miasto Salzburga znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na wzgórzu Festungsberg w Salzburgu znajduje się Twierdza Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg), jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie. To najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce Salzburga (co roku odwiedzane przez milion turystów) ma szerokość 250 metrów i istniało już w XI wieku, początkowo jako drewniany gród. Twierdza swą świetność przeżywała przez kilka wieków, a w XIX wieku po pożarze zrobiono tu koszary dla wojska.

Wesoły Wieżowiec wraz z Adamem Ciesielskim odwiedził zamek w Salzburgu w styczniu 2016 r.

Villach Austria ciekawostki
Wesoły Wieżowiec w austriackim Villach

6. Villach

60-tysieczne miasto Villach znajduje się nad rzeką Drawą w regionie Karyntia, w południowo-wschodniej Austrii, w pobliżu granicy ze Słowenią i Włochami. To miejscowość wypoczynkowa w Alpach Karynckich. Miłośnicy skoków narciarskich mogą kojarzyć Villach z aż trzech powodów: jest tu skocznia narciarska na której odbywają się konkursy Pucharu Świata, stąd pochodzi skoczek Martin Koch i w tutejszym SV Villach trenował skoczek Thomas Morgenstern.

Wesoły Wieżowiec przybył tu z Jackiem Gallantem. Został sfotografowany na głównym deptaku w centrum miasta obok gotyckiego kościoła świętego Jakuba (wielokrotnie przebudowywanego) oraz przy dworcu kolejowym (Hauptbahnhof).
(2015)

Zobacz też:
> Co to jest Wesoły Wieżowiec
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził
> Ciekawostki o Partii Dobrego Humoru