Wszystko na temat: manicure hybrydowy

manicure hybrydowy ciekawostki frencz historia

Manicure hybrydowy ciekawostki i fakty

Historia malowania paznokci, pierwsze salony manicure i kiedy powstał manicure hybrydowy. Co to jest, jak się go robi? Jak zostać specjalistką od manicure hybrydowego i ile on kosztuje?

Historia malowania paznokci

Manicure hybrydowy jest w ostatnich latach bardzo popularnym sposobem na upiększanie paznokci. Jeśli mielibyśmy osadzić go na osi czasu, to zostałby zakwalifikowany do manikiurowej historii nowożytnej, bo lakier hybrydowy dostępny jest ludzkości od niedawna – wynaleziono go na przełomie XX i XXI wieku.

Jednak paznokcie malujemy sobie znacznie dłużej, bo wzmianki na ten temat pochodzą już z epoki brązu. Ponad 3000 lat p.n.e. męska część społeczeństwa zdobiła sobie paznokcie przed rozpoczęciem bitwy. Kobiety wówczas nie malowały ich wcale. Niezwykłe jest to, że po tylu latach role się odwróciły. Może historia ponownie zatoczy kiedyś koło? Byle tylko nie spotkały nas ponownie czasy średniowiecza, kiedy za sprawą Kościoła uważano wszelkie zdobienia za niezgodne z nauką Chrystusa.

Prawdziwy przełom i popularyzacja malowania paznokci nastąpił w wieku XX, choć już w XIX na rynku pojawiały się narzędzia do manicure. To jednak rok 1920 przyniósł pierwsze kolorowe lakiery do paznokci, które były po prostu lakierami stosowanymi do malowania karoserii samochodowych. W 1937 czyli na krótko przed II wojną światową pojawiły się tipsy.

Kilkanaście lat po wojnie pojawiły się pierwsze salony pielęgnacji. Początkowo głównie dla bogatych klientek, ale ich popularność doprowadziła do tego, że po jakimś czasie każda kobieta mogła sobie pozwolić na wizytę. W samych Stanach Zjednoczonych w latach 80. było ponad 13 tysięcy salonów, a dziesięć lat później już 25 tysięcy. W końcu, kiedy wydawać by się mogło, że branża paznokciowa nie wymyśli już niczego przełomowego, w roku 1994 na rynku pojawił się światłoutwardzalny liquid. Tak właśnie powstaje manicure hybrydowy.

manicure hybrydowy ciekawostki frencz historia
Manicure hybrydowy ciekawostki i fakty

Manicure hybrydowy – co to jest?

Manicure hybrydowy znacznie różni się od klasycznego. Lakier, który nakładamy na paznokcie jest bardzo trwały, a jego kolor mocno intensywny. Wymaga on utwardzania lampą UV lub UV LED oraz nałożenia matowego lub błyszczącego topu, który spotęguje efekt trwałości. Dzięki temu zyskujemy efekt profesjonalnie pomalowanych paznokci, które będą nam służyć zdecydowanie dłużej, niż te wykonane w sposób tradycyjny.

Trwałość, to prawdopodobnie największa zaleta stosowania lakieru hybrydowego. Jeśli tylko zostanie nałożony w odpowiedni sposób, może utrzymać się na płytce paznokcia nawet przez 3 tygodnie. Sam proces jest dużo bardziej skomplikowany od malowania zwykłym lakierem, co oznacza, że musimy poświęcić mu więcej czasu. Efekt końcowy powinien jednak zadowolić każdą zwolenniczkę takiego upiększania dłoni.

Hybrydowy – jak to się robi?

Pierwszy krok jest w zasadzie taki sam, jak przy większości rodzajów ubarwiania paznokci: musimy nadać im odpowiedni kształt. Potrzebny będzie pilnik – oraz pozbycie się skórek wokół płytki paznokcia. Kiedy to jest zrobione, warto odrobinę zmatowić płytkę za pomocą bloku polerskiego. Kolejnym krokiem jest nałożenie niewielkiej warstwy bazy. W tym momencie do gry wchodzą lampy, czyli najbardziej charakterystyczny element hybrydowego manicure’u.

Bazę utwardzamy 30 sekund (lampa LED) lub 2 minuty (lampa UV). Po pierwszym utwardzeniu nakładamy warstwę lakieru hybrydowego i ponownie utwardzamy. Najlepiej jest po tym nałożyć kolejną warstwę lakieru i znowu utrwalić pod lampą.

Ostatni etap, to nałożenie lakieru nawierzchniowego, czyli tzw. topu, który także musimy naświetlić. Po wszystkim można jeszcze przemyć paznokcie odtłuszczaczem. Jak widać, nie jest to szczególnie skomplikowany zabieg i spróbować może go każdy. Czy jednak na pewno?

manicure hybrydowy ciekawostki frencz historia
A może samej zrobić? Manicure hybrydowy ciekawostki

Kto może malować hybrydowo?

Idąc do salonu mamy pewność, że zaopiekują się nami profesjonaliści. Mała jest więc szansa na wyjście od manikiurzystki z niezadowoloną miną. Pracowniczki salonów są odpowiednio przeszkolone – rynek oferuje niebagatelną ilość kursów i szkoleń, przygotowujących do pracy na najwyższym poziomie. Trzeba zainwestować trochę czasu i pieniędzy, ale zostanie on oczywiście zwrócony.

Jednak nie jest powiedziane, że manikiurzystka musi być po profesjonalnym szkoleniu i bez niego sobie nie poradzi. Można spróbować zrobić wszystko w domowych warunkach. Internet pełen jest hybrydowych samouczków dostępnych za darmo, więc wystarczy tylko zainwestować w sprzęt do malowania i lampy, co nie jest bardzo dużym wydatkiem. Trochę chęci, podstawowe zdolności manualne i możemy sami, na własną rękę malować siebie i swoje znajome. Szczególnie, że w salonach kosmetycznych manicure hybrydowy do tanich nie należy.

Ile kosztuje manicure hybrydowy?

Ceny różnią się oczywiście w zależności od miejsca w Polsce w którym mieszkamy. Ogólnodostępne dane pokazują nam, że przedział cenowy waha się między 80 a 125 złotych. Uogólniając można powiedzieć, że żeby mieć doskonale – bo przez profesjonalistki – zrobione paznokcie, trzeba wydać około 100 złotych. Efekt utrzyma się na mniej więcej trzy tygodnie, więc jeśli raz w miesiącu zdecydujemy się na wizytę u manikiurzystki, powinno to wystarczyć i nie jest mocno wygórowaną kwotą. Jeśli uznamy jednak, że to za duża kwota – nic nie stoi na przeszkodzie, by posiąść nową umiejętność i mieć w pokoju swój własny, amatorski salon.

Manicure hybrydowy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lakier do paznokci ciekawostki
> Ciekawostki o paznokciach
> Szminka ciekawostki