Ciekawostki o Suwałkach

kościół Suwałki ciekawostki

1) Suwałki, to 70-tysięczne miasto w północno-wschodniej Polsce, w woj. podlaskim, nad rzeką Czarna Hańcza.

2) W latach 1975-1998 Suwałki były stolicą województwa suwalskiego.  

3) Suwałki są drugim pod względem liczby mieszkańców miastem woj. podlaskiego. Niedaleko jest granica z Rosją (Obwód Kaliningradzki) i Białorusią.

4) Suwałki i okolice, to jeden z najzimniejszych rejonów Polski. W pobliskiej wsi Wiżajny znajduje się „polski biegun zimna”.

5) W XVII wieku powstała tu osada, a w 1720 r. Suwałki uzyskały prawa miejskie.

Archikatedra w Suwałkach podświetlona o zmroku

6) W 1842 r. w Suwałkach urodziła się znana poetka Maria Konopnicka (obecnie na Pl. Marii Konopnickiej stoi jej pomnik) oraz reżyser Andrzej Wajda (1926-2016).

7) Konkatedra św. Aleksandra, to rzymskokatolicki kościół parafialny przy pl. Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Budowę tej klasycystycznej świątyni zakończono w 1825 roku.

8) Ratusz w Suwałkach, to dwa klasycystyczne gmachy zbudowane w 1834 i 1844 r., stojące przy ul. Adama Mickiewicza. Jest tu siedziba Urzędu Miejskiego.

Gmach Urzędu Miasta w Suwałkach

9) Wiele różnego rodzaju imprez kulturalnych organizowanych w Suwałkach (m.in. Suwałki Blues Festival) organizuje Suwalski Ośrodek Kultury. Powstał w 2012 roku.

10) Niedaleko rzeki Czarna Hańcza znajduje się suwalska nekropolia. To zespół cmentarny, gdzie leżą obok siebie wyznawcy różnych religii. Są tu pochowani Katolicy, Ewangelicy, Żydzi, Tatarzy, Prawosławni i Staroobrzędowcy.

Ciekawostki o Suwałkach i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bielsko-Biała
> Puławy
> Chełm