pałac Czartoryskich Puławy ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Puławach

Czas czytania:2 minut/y, 3 sekund/y
Puławy ciekawostki i najważniejsze informacje o Puławach. Miasto w woj. lubelskim, jego historia i zabytki

Miasto Puławy

1) Puławy, to mniej niż 50-tysięczne miasto nad rzeką Wisłą, w województwie lubelskim. Prawa miejskie Puławy uzyskały w 1906 roku.

2) Puławy są częścią trójkąta turystycznego, wraz z Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym. Te trzy miasta są położone w pobliżu siebie.

3) Pierwsza pisemna notatka o wsi Pollawy pochodzi z 1489 r. Potem o wsi pisano: Pulławi, Pulawi, a od 1603 r. już Puławy.

Wisła Puławy ciekawostki stadion
Stadion piłkarski klubu Wisła Puławy

Puławy ciekawostki z historii

4) Puławy znalazły się w posiadaniu rodziny Lubomirskich w 2 połowie XVII wieku. Marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski w latach 1676–1679 wybudował tutaj swoją letnią rezydencję. W XVIII wieku Puławy przeżywały najlepsze lata swej historii. W 1794 r. wojska rosyjskie zniszczyły puławską rezydencję i splądrowały okoliczne wsie.

5) Księżna Izabela Czartoryska  (1746-1835) rozpoczęła odbudowę Puław w 1796 roku. Niestety podczas powstania listopadowego, po wygranej z oddziałami rosyjskimi bitwie pod Puławami (1831), majątek Czartoryskich skonfiskowano, a Czartoryscy musieli udać się na emigrację. Rosjanie zmienili nazwę Puław na: Nowa Aleksandria.

Puławy zabytki

6) Niemal wszystkie zabytki Puław znajdują się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, w pobliżu skarpy wiślanej. Jest tu pałac Czartoryskich (wzniesiony w latach 1676–1679, potem przebudowywany); znajduje się przy ul. Czartoryskich 8. Wokół pałacu jest park krajobrazowy o powierzchni 30 hektarów, w którym stoją budowle ogrodowe i rzeźby. Jedną z budowli jest Świątynia Sybilli, wybudowana w latach 1798–1801 według projektu Aignera, na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. W roku 1801 Izabela Czartoryska założyła tutaj pierwsze w Polsce muzeum, mające pobudzać patriotyzm w okupowanej Polsce. Obok jest Dom Gotycki, wybudowany w latach 1800–1809. W parku jest również kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w latach 1800–1803 na wzór rzymskiego Panteonu.

Kościół Wniebowzięcia  Puławy ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach

Puławy ciekawostki

7) Pisarz Bolesław Prus w Puławach spędził dzieciństwo. W 1884 r. napisał nowelę “Pleśń świata”, jedną z najkrótszych swoich nowel, której akcję umieścił w pobliżu Świątyni Sybilli.

8) Największą firmą Puław są uruchomione w 1966 r. Zakłady Azotowe Puławy.

9) Dzielnice Puław, to: Działki, Gajówka Piaski, Górna Niwa, Kolejowa, Las-Ruda, Leśniczówka Ruda, Majdan, Marynki, Michałówka, Mokradki, Płużki, Puławska Wieś, Puławy Fabryczne, Ruda Czechowska, Włostowice, Wólka Profecka, Zarzecze.

10) Jeden z kraterów na Marsie w 1979 r. nazwany został Puławy, na część tego miasta.

Puławy ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: pałac Czartoryskich w Puławach

Zobacz też:
> Płock
> Siedlce
> Sandomierz

zamek Liechtenstein ciekawostki informacje Poprzedni post Liechtenstein – ciekawostki
pizza ciekawostki o pizzy Następny post Pizza i Polacy. Jaką pizzę lubimy?