Newcastle upon Tyne ciekawostki atrakcje zabytki

Newcastle upon Tyne – angielskie miasto

Czas czytania:3 minut/y, 20 sekund/y

Newcastle upon Tyne ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, z czego słynie miasto

Newcastle upon Tyne

1) Newcastle upon Tyne (dosłownie: Newcastle nad rzeką Tyne), to miasto i dystrykt metropolitalny w północno-wschodniej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Tyne and Wear. Leży w pobliżu ujścia rzeki Tyne do Morza Północnego. Ma 300 tysięcy mieszkańców. Miasto jest uważane za stolicę północno-wschodniej Anglii.

Newcastle upon Tyne ciekawostki z historii

2) Z wykopalisk wiemy, że osada była tu w czasach prehistorycznych. Za czasów cesarza Hadriana (I wiek naszej ery) wybudowano tu Wał Hadriana, oznaczający granicę imperium rzymskiego. Powstał wtedy warowny obóz i pierwszy most na rzece Tyne.

3) W 1080 roku Robert II Krótkoudy postawił tu drewniany zamek. W XII wieku wzniesiono zamek z kamienia, w wieżyczkami. W XIV i XV wieku Newcastle upon Tyne zasłynęło z węgla kamiennego, który tu wydobywano.

nabrzeże miasta kamienice Anglia
Nabrzeże i kamienice miasta Newcastle upon Tyne

4) Wiek XIX, to rozwój przemysłu. Powstała tu stocznia okrętowa, jedna z największych na świecie. Wokół niej powstałą kompleks przemysłowy. W ostatnich kilkudziesięciu latach przemysł podupadł, wzrosło bezrobocie.

5) Obecnie Newcastle upon Tyne odchodzi od miasta o charakterze przemysłowo-robotniczym. Budynki dawnych fabryk stają się budynkami mieszkalnymi i mającymi charakter kulturalny. Dalej jednak działa stocznia i wydobywany jest węgiel.

Tyne Bridge Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Tyne Bridge. Newcastle upon Tyne jest jednym w wielu miast świata, które odwiedził Wesoły Wieżowiec

Newcastle upon Tyne zabytki, atrakcje

6) Tyne Bridge, wielki zielony most łukowy zbudowany w Tyne Bridge w 1928 roku, to obecnie symbol miasta. Ma 162 metry długości i jest najdłuższą taką konstrukcją w Wielkiej Brytanii. Był pierwowzorem Sydney Harbour Bridge – słynnego mostu portowego w Sydney, zbudowanego kilka lat później, który ma 1149 metrów długości.

7) Newcastle Castle, to XIII-wieczny zamek, który zachował się do naszych czasów. To od jego nazwy nazwano miasto.

8) Anglikańska katedra św. Mikołaja (ang. St. Nicholas’s Cathedral) stojąca w centrum miasta, stoi od 1359 roku, a wieżę 58,5 mającą metrów wysokości dodano w 1448 roku. Widoczna z daleka, przez kilkaset lat była ważnym punktem nawigacyjnym dla okrętów płynącym po rzece Tyne. Wnętrze splądrowali Szkoci w połowie XVII wieku. W dzwonnicy znajduje się 12 dzwonów; jeden z nich waży 2 tony.

katedra św. Mikołaja Newcastle ciekawostki atrakcje zabytki
Wnętrze katedra św. Mikołaja w Newcastle upon Tyne. Foto: John Salmon / cc by-sa 2.0

9) Działająca od 1901 r. Laing Art Gallery prezentuje kolekcję malarstwa i rzeźby, w tym obrazy Gaugaine i Stanlaya Spence’a. Warto też odwiedzić Great North Museum: Hancock, muzeum historii naturalnej i starożytnej.

10) W centrum miasta dominuje XIX-wieczna architektura klasycystyczna. Warto zajrzeć na Grey Street, aby zobaczyć stojące tu kamienice. W centrum miasta jest też okazały budynek dworca kolejowego z XIX wieku.

Grey Street pomnik Greya monument kolumna
Grey Street i pomnik Greya. Foto: wfmillar / cc by-sa 2.0

Pomnik Greya i znana herbata Earl Grey

11) Na wspomnianej wyżej Grey Street znajduje się 135-metrowej wysokości Pomnik Greya – Grey’s Monument. Stoi od 1835 roku, upamiętniając angielskiego premiera rządu. Jaki związek ma Charles Grey (Drugi Earl Grey) z chińską, znaną także w Polsce, herbatą Earl Grey? Według legendy, tonący syn chińskiego mandaryna (urzędnika) został uratowany przez Anglika, w czasach gdy premierem był Grey. Choć nigdy nie odwiedził Chin, jest patronem słynnej herbaty.

Newcastle upon Tyne ciekawostki most Gateshead Millennium Bridge
Newcastle upon Tyne ciekawostki. Gateshead Millennium Bridge. Foto: JimmyGuano / cc by-sa 4.0

Newcastle upon Tyne ciekawostki

12) Newcastle United F.C., to znany nie tylko w Anglii klub piłkarski. Został założony w 1892 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na otwartym w 1880 r. stadionie St James’ Park, aktualnie mającym pojemność ponad 52 tysiące miejsc. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1998-2000. Stadion był jednym z obiektów igrzysk w Londynie (2012).

13) Na obrzeżach miasta, 11 km na północ od centrum, jest port lotniczy Newcastle International. Jest w pierwszej dziesiątce lotnisk Anglii. Stąd samoloty kursują także do Polski.

14) Wśród kilkunastu miast partnerskich Newcastle upon Tyne jest Gdańsk, także dwa miasta Newcastle – w Australii i Republice Południowej Afryki.

15) W Newcastle upon Tyne jest chińska dzielnica. Działa też nieduże zoo.

Newcastle upon Tyne ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Birmingham
> Liverpool

humor wojna Ukraina kawały Putin żarty Rosja Poprzedni post Dowcipy o wojnie w Ukrainie
Ukraina miasto Odessa ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Odessa – ciekawostki o mieście na Ukrainie