ratusz Sulechów ciekawostki atrakcje zabytki

Interesujące fakty o Sulechowie, woj. lubuskie

Czas czytania:1 minut/y, 42 sekund/y

Sulechów ciekawostki i fakty, które warto znać. Historia, zabytki Sulechowa

Miasto Sulechów

1) Sulechów, to ok. 17-tysięczne miasto w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Sulechów.

2) Miejscowość założono w XII wieku, a w XIII wieku otrzymała prawa miejskie. W granicach Polski jest od 1945 roku. Wcześniej nazywało się Züllichau.

Sulechów zabytki, ciekawe miejsca

3) Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, to najstarsza i najbardziej okazała świątynia w Sulechowie. To budowla późnogotycka, mająca także cechy kolejnych epok. W latach 1539-1045 był to kościół protestancki. Jego wieża ma 58 metrów wysokości.

4) Neogotycki budynek ratusza (Plac Ratuszowy 6) stoi na środku sulechowskiego rynku. Pierwszy drewniany ratusz stał tu na początku XIV wieku. Gdy spłonął, zbudowano ratusz renesansowy, który przebudowano w II połowie XIX wieku. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, gmach został odrestaurowany w latach 1966-1973.

zbór kalwiński Sulechów ciekawostki atrakcje zabytki
Zbór kalwiński. Foto: Mohylek / cc by-sa 3.0. Sulechów ciekawostki

5) Przy Alei Wielkopolskiej, na sztucznie usypanym wzniesieniu, stoi dawny zamek książęcy. Jest to najstarsza budowla w mieście, zbudowana na początku XIV wieku, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego. Obecnie w zamku obecnie mieści się placówka kulturalna – Sulechowski Dom Kultury im. F. Chopina.

6) Na terenie miasta do dziś stoją fragmenty dawnych murów obronnych, które zaczęto budować w połowie XIV wieku.

7) Zachowała się barokowa brama Krośnieńska z 1704 roku, jedna z czterech bram miejskich.

Sulechów ciekawostki

8) W 1828 roku Sulechów odwiedził młody Fryderyk Chopin, który dał tutaj koncert. O tym wydarzeniu przypomina specjalna tablica umieszczona na wieży ratusza.

9) W 1714 r. rozebrano średniowieczną Bramę Zielonogórską. Fragmenty murów, które do niej przylegały, stoją przy skrzyżowaniu ulic: Sikorskiego i Nowy Rynek.

10) Przez Sulechów przechodzi droga ekspresowa S3 (ze Świnoujścia do Bolkowa) i droga krajowa nr 32 ze Stęszewa do granicy z Niemcami. Także droga wojewódzka nr 277 oraz 278.

11) W Sulechowie działa kilka klubów sportowych. Klub piłkarski Lech Sulechów założono w 1945 roku.

Sulechów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz Sulechowa, foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Nowa Sól
> Gorzów Wielkopolski

gry karciane ciekawostki Poprzedni post Korzyści płynące z gry w karty: umiejętności poznawcze i zwinność umysłowa
gift cards the best way to save money Następny post Best way to save money is gift cards