zabytki Gorzowa Wielkopolskiego

Gorzów Wielkopolski – 20 niesamowitych ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 19 sekund/y

Z czego słynie Gorzów Wielkopolski ciekawostki i najważniejsze informacje o Gorzowie Wielkopolskim. Historia i dzień dzisiejszy miasta, zabytki, rekreacja

1) Gorzów Wielkopolski, to ponad 120-tysięczne miasto w województwie lubuskim. Leży nad rzeką Wartą, na siedmiu wzgórzach. Stąd do granicy z Niemcami jest 53 kilometry.

Gorzów Wielkopolski ciekawostki z historii

2) Prawa miejskie Gorzów Wielkopolski otrzymał w 1257 roku.

3) Początkowo miasto nazywało się Landsberg an der Warthe. W XIV-XVII w. nazwę coraz częściej spolszczano (Lencbark, Landzberk czy Landzberg). Zaraz po II wojnie światowej, gdy te tereny znalazły się w granicach Polski, coraz częściej mówiono o Gorzowie i Gorzowie nad Wartą, choć pojawiła się też nazwa Kobylagóra. 2 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości podjęła decyzję, że miasto będzie się nazywać Gorzów Wielkopolski. Nazwa formalnie zaczęła obowiązywać od 19 maja 1946 r. W ostatnich latach pojawiają się propozycje, aby skrócić nazwę miasta do: Gorzów.

4) W 1947 r. utworzono w Gorzowie Wielkopolskim Wyższe Seminarium Duchowne.

Gorzów Wielkopolski ciekawostki katedra
Katedra w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski zabytki, atrakcje

5) Gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została wzniesiona w XIII wieku i jest najstarszą świątynią miasta.

6) Kościół św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (zwany Białym Kościółkiem) stoi przy Placu Staromiejskim. Został wybudowany w latach 1696-1704 jako wspólny kościół luteran i kalwinów. Obecnie to kościół rzymskokatolicki.

Biały Kościół Kościółek Gorzów Wielkopolski ciekawostki zabytki atrakcje
Biały Kościół. Foto: Stiopa / cc-by sa 3.0. Gorzów Wielkopolski ciekawostki

7) Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego stoi przy ul. Warszawskiej. Został wybudowany w latach 1905-1907, w stylu neoromańskim.

8) Neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Mieszka I) zbudowano w 1895 roku.

9) Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta powstało w 1945 r. i jest najstarszym muzeum województwa lubuskiego. Mieści się w dawnej willi fabrykanta Gustawa Schroedera, ma też kilka oddziałów.

10) Przy ulicy Obotryckiej 16 stoi dawny ratusz. Budynek ma cztery kondygnacje, został zbudowany w latach 1923-1924.

Gorzów Wielkopolski ciekawostki spichlerz muzeum
XVIII-wieczny Spichlerz, oddział muzeum

Gorzów Wielkopolski – parki, rekreacja

11) W mieście jest 9 parków (m.in. Słowiański, Siemiradzkiego, Kopernika, Wiosny Ludów, 750-lecia, Zacisze) o łącznej powierzchni 138,3 ha. Jest tu także zwarty kompleks leśny, będący częścią Wysoczyzny Gorzowskiej.

12) Park im. Henryka Siemiradzkiego w Gorzowie Wielkopolskim ma 9,6 ha powierzchni. Leży w centrum, na wzgórzach otaczających stare miasto. Powstawał w latach 1869-1908. Jest tu amfiteatr w którym organizowane są imprezy artystyczne.

13) Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy został utworzony w 2006 r., ma 78 ha powierzchni i leży w zachodniej części Gorzowa Wielkopolskiego.

14) Wzdłuż prawego brzegu rzeki Warty, pomiędzy ulicami Cichońskiego i Garbary, znajduje się Bulwar Nadwarciański. W ostatnich latach miejsce to było przebudowane, są tu lokale gastronomiczne. W zachodniej części bulwaru stoi pomnik Pionierów Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Gorzów Wielkopolski ciekawostki

15) Jedną z głównych ulic centrum Gorzowa Wielkopolskiego jest (jednokierunkowa) ul. Generała Władysława Sikorskiego. Ulica ma 1,7 km długości, stoją przy niej m.in. urzędy (w tym Urząd Miasta), jest dużo sklepów, kursują po niej tramwaje.

Plac Grunwaldzki atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego woj. lubuskie
Plac Grunwaldzki. Gorzów Wielkopolski ciekawostki

16) Plac Grunwaldzki, to jeden z głównych placów Gorzowa Wielkopolskiego. Odbywają się tu ważne uroczystości. Jest tu fontanna, podświetlana o zmroku.

17) Filharmonia Gorzowska znajduje się przy ul. Dziewięciu Muz 10, w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Ma 5 kondygnacji, ponad 6,5 tys. m². Zbudowano ją w latach 2009-2011, sala koncertowa ma powierzchnię 1000 m².

Gorzów Wielkopolski ciekawostki Filharmonia Gorzowska
Gorzów Wielkopolski ciekawostki: Filharmonia Gorzowska

18) Po Gorzowie Wielkopolskim kursują autobusy, są też trzy linie tramwajowe.

19) W Gorzowie Wielkopolskim nad rzeką Wartą są 4 mosty: Staromiejski, Lubuski, most żelazny (kolejowy) i most w Wieprzycach. Do tego 3 mosty nad Kanałem Ulgi.

20) Stal Gorzów Wielkopolski, to znany polski klub żużlowy, założony w 1947 roku. Żużlowcy ścigają się na stadionie żużlowym im. Edwarda Jancarza (ul. Śląska, w dzielnicy Zawarcie). Stadion zbudowano w latach 1950-1951 i ma 15 tys. miejsc pojemności.

Gorzów Wielkopolski ciekawostki + zdjęcia (4): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Nowa Sól
> Zielona Góra
> Świebodzin

Kevin sam w Nowym Jorku ciekawostki film aktorzy Manhattan hotel Poprzedni post Kevin sam w Nowym Jorku – 25 ciekawostek o filmie
Mrągowo rysunek prasowy konkurs wystawa Następny post Rysunek prasowy – regulamin 3. edycji konkursu