ratusz Zielona Góra ciekawostki atrakcje

10 ciekawostek o Zielonej Górze

Czas czytania:2 minut/y, 7 sekund/y

Zielona Góra ciekawostki i najważniejsze informacje o Zielonej Górze. Stolica polskiego wina, największe miasto województwa lubuskiego

Zielona Góra ciekawostki

1) Zielona Góra, to 140-tysięczne miasto w zachodniej Polsce. Największe miasto i stolica województwa lubuskiego.

2) Podczas II wojny światowej Zielona Góra była poważnie zniszczona, dlatego nie ma tu wielu zabytków. Konkatedrę św. Jadwigi Śląskiej zbudowano w XIII wieku i jest najstarszym zabytkiem miasta.

3) Ratusz w Zielonej Górze zbudowano w XV wieku, w stylu gotyckim. Po pożarach i przebudowach, w XIX wieku zyskał obecny wygląd. W ratuszu obraduje rada miasta i jest tu Urząd Stanu Cywilnego. Wśród najstarszych zabytków miasta jest też Wieża Łazienna (Głodowa) z XV wieku, znajdująca się przy pl. Pocztowym.

4) Niemal połowa powierzchni Zielonej Góry, to tereny zielone. W 2007 r. po niemal 60. latach odtworzono tu ogród botaniczny.

Lubuskie wino

5) Lubuskie słynie z produkcji wina, a Zielona Góra nazywana jest stolicą polskiego wina. Nic dziwnego, że patronem miasta od 2009 r. jest papież i męczennik – św. Urban I. W tradycji chrześcijańskiej jest on uznawany za patrona winiarzy. Pomnik św. Urbana I stoi na pl. Powstańców Wielkopolskich.

6) Co roku częścią Dni Zielonej Góry jest Winobranie. Ta kulturalna impreza odbywa się we wrześniu i trwa co najmniej tydzień. Główną ulicą przechodzi barwny korowód prowadzony przez króla winobrania – Bachusa, a na platformach prezentują się poszczególne winnice. Są też koncerty, występy i wystawy. Na krótko powstaje też Miasteczko Winiarskie, gdzie w drewnianych domkach można skosztować i zakupić lubuskie wino.

7) Wiele osób kojarzy metalowe figurki sympatycznych krasnali, które można spotkać w wielu miejscach Wrocławia. Podobne figurki z brązu można spotkać na ulicach Zielonej Góry. A ponieważ jak już wiemy, Zielona Góra, to wino – są to figurki bachusików, dzieci Bachusa. Każda z kilkudziesięciu figurek ma swoje imię.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Zielona Góra ciekawostki
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Zielona Góra ciekawostki, foto: Asiasmok / cc by-sa-3.0

Ciekawostki o Zielonej Górze

8) Palmiarnia w Zielonej Górze pod szklanym dachem skrywa ponad 200 gatunków roślin, głównie tropikalnych.

9) Zielona Góra, to także miasto srok. Ponad 700 par (30 ma kilometr kwadratowy), to najprawdopodobniej największa na świecie populacja srok na takim terenie.

10) Z Zielonej Góry pochodzą m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz i dziennikarz Tomasz Lis.

11) Zielona Góra wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto (LT). Pomysł utworzenia Lubuskiego Trójmiasta narodził się w 2003 roku, a w kolejnym roku miasta podpisało porozumienie. Powstało Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto.

Zielona Góra ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Ratusz w Zielonej Górze, foto: Mohylek / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Białystok
> Rzeszów
> Kielce

Czesi humor czeski anegdoty Czechy dowcipy o Czechach Poprzedni post Najlepsze dowcipy o Czechach
mem koronawirus memy o koronawirusie Następny post Koronawirus – najlepsze memy