Niesamowite fakty o stanie Ohio, USA

miasto Cincinnati Ohio ciekawostki

Z czego słynie Ohio ciekawostki i zaskakujące fakty, które warto poznać. Miasta, ciekawe miejsca, historia

Stan Ohio – fakty

1) Ohio, to jeden z amerykańskich stanów, który jest położony w północno-wschodniej części USA. Jego powierzchnia, to ponad 116 tys. kilometrów kwadratowych.

2) To jeden z najbardziej rozwiniętych stanów. Są tu m.in. zakłady przemysłu lotniczego, chemicznego, a swoje siedziby mają Procter & Gamble (w Cincinnati), Goodyear Tire and Rybber Company (w Acron) i Wendy’s (w Dublinie).

3) W języku Indian Irokezów, o-he-yo, to „czysta rzeka”.

4) W stanie Ohio mieszka ponad 11,7 mln ludzi.

5) Stolicą Ohio jest miasto Columbus, będące też stolicą hrabstwa Franklin. Mieszka tu ok. 800 tys. ludzi, a prawa miejskie Columbus uzyskało w 1834 roku. Miasto nazwano na cześć żeglarza Krzysztofa Kolumba (1451-1506), odkrywcy Ameryki.

miasto Columbus Ohio ciekawostki
Miasto Columbus, stolica stanu Ohio ciekawostki

6) Od północy Ohio graniczy z jeziorem Erie, dwunastym co do wielkości jeziorem świata (25.700 km kwadratowych powierzchni).

7) Stan Ohio podzielony jest na 88 hrabstw, a największe rzeki stanu, to Ohio, Wabash i Scioto.

8) Obecnie ponad 80% mieszkańców Ohio, to ludność biała. Ponad połowa, to protestanci.

Ohio ciekawostki z historii

9) W XVII wieku zaczęli się tu osiedlać emigranci z Francji i Wielkiej Brytanii. Nie spodobało się to Indianom i w 1794 r. doszło do bitwy pod Fallen Timbers. W bitwie walczyli ze sobą: wojska amerykańskie oraz Indianie wraz z Brytyjczykami. Zwyciężyli Amerykanie, a w 1803 r. powstał stan Ohio, siedemnasty stan USA.

10) Pierwszymi osadami na terenie obecnego Ohio, były: Marietta (1788), Cincinnati (1788), Cleveland (1796) i Columbus (1812).

11) W 1966 r. w Ohio doszło do zamieszek na tle rasowym.

Cleveland Browns Stadium Ohio ciekawostki
Cleveland Browns Stadium – stadion w Cleveland. Ohio ciekawostki

Z czego słynie stan Ohio ciekawostki

12) Stan Ohio, to największy producent sera szwajcarskiego w USA. Istnieje tu wiele gospodarstw hodowli bydła i produkcji mlecznej.

13) Z Dayton w Ohio pochodzili bracia Wright, pionierzy lotnictwa.

14) W 1879 r. James Ritty z Dayton skonstruował pierwszą kasę sklepową. Odtąd sprzedawcy z jego sklepu nie mogli go oszukać na utargu.

15) Cleveland w Ohio, to pierwsze miasto świata oświetlane elektrycznością. Także pierwsze, w którym zainstalowano elektryczną sygnalizację świetlną. Zmieniające się światła zielone i czerwone, zawisły 5 sierpnia 1914 r. na skrzyżowaniu East 105th Street i Euclid Avenue. James Hoog oficjalny patent na takie światła uzyskał w 1918 roku.

miasto Dayton Ohio ciekawostki
Ohio ciekawostki: wieżowce w mieście Dayton

16) W 1839 r. Charles Goodyear z Dayton jako pierwszy na świecie opracował proces wulkanizacji gumy.

17) W bazie lotniczej Wright-Patterson znajduje się największe na świecie muzeum lotnictwa.

18) Mający powierzchnię 147 ha Park Rozrywki Cedar Point powstał w 1870 roku. Jest drugim największym parkiem rozrywki w USA.

19) Największe miasta Ohio pod względem ludności, to (w kolejności od największego): Columbus, Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron, Dayton, Parma, Canton, Youngstown i Lorain.

Stan Ohio ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: centrum miasta Cincinnati w Ohio

Zobacz też:
> Największe miasta USA
> Stan Connecticut
> Ciekawostki o dolarze amerykańskim