Największe miasta USA – 350 niezwykłych ciekawostek

największe miasta USA Stany Zjednoczone ciekawostki

Stany Zjednoczone Ameryki, to trzeci co do wielkości kraj świata. Bogactwo Parków Narodowych, kultowe Hollywood, a także specyficzny amerykański styl życia sprawiają, że ten kraj w Ameryce Północnej od wielu lat chętnie odwiedzają rzesze turystów z całego świata. Przyjrzyjmy się 10 największym miastom USA, pod względem liczby ludności.

1. Nowy Jork

To największe miasto USA, położone jest u wybrzeży Atlantyku, w północno-wschodniej części kraju. Mieszka tu ponad 8.5 miliona ludzi, a Nowy Jork nazywany jest często Wielkim Jabłkiem lub miastem, które nigdy nie zasypia.

W Nowym Jorku znajduje się znany na cały świat symbol Stanów Zjednoczonych – Statua Wolności, która jest prezentem upamiętniającym sojusz Francuzów i Amerykanów w wojnie o niepodległość. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic Nowego Jorku jest Wall Street, słynąca z mieszczących się przy niej giełdy i instytucji finansowych. Atrakcjami miasta są również: Most Brookliński, Central Park, Empire State Building i wiele innych miejsc.

> Ciekawostki o Nowym Jorku

Statua Wolności Nowy Jork największe miasta USA NYC ciekawostki Manhattan wieżowce
Statua Wolności i wieżowce nowojorskiego Manhattanu

2. Los Angeles

Leży u wybrzeży Kalifornii, w zachodniej części USA. Los Angeles liczy prawie 4 miliony ludzi i zachwyca wieloma kultowymi miejscami. Mowa m.in. o Venice Beach – tętniącej życiem plaży, ze słynnym deptakiem Ocean Front Walk.

W mieście znajduje się najbogatsza dzielnica zamieszkiwana przez światowe gwiazdy – Beverly Hills. W Los Angeles znajduje się również słynne Universal Studios, gdzie odbyć można podróż do miejsc znanych z wielkiego ekranu.

> Ciekawostki o Los Angeles

Hollywood Los Angeles ciekawostki atrakcje największe miasta USA
Największe miasta USA: Hollywood w Los Angeles

3. Chicago

Trzecie co do wielkości miasto USA leży w północno-wschodniej części kraju, nad jeziorem Michigan, liczy 3 miliony mieszkańców. To stosunkowo młode miasto – około 300 lat temu istniały tam jedynie bagna, a później indiańskie cebulowe pola. Dziś Chicago określane jest „Wietrznym Miastem”, za sprawą silnych wiatrów wiejących od strony jeziora.
Chicago, to miasto wieżowców, rzeźb i urokliwych zielonych terenów. To właśnie tam mieści się słynny dom znany z filmu „Kevin sam w domu”. Zwiedzając miasto warto wybrać się np. do Parku Milenijnego, położonego w samym centrum miasta, nad brzegiem jeziora Michigan.

> Ciekawostki o Chicago

wieżowiec Willis Tower Chicago ciekawostki atrakcje największe miasta USA
Największe miasta USA: Chicago z wieżowca Willis Tower

4. Houston

Największa część metropolii Teksasu, leży na wschodnim wybrzeżu USA. Populacja miasta liczy niewiele ponad 2 miliony mieszkańców. Houston uznawane jest za ośrodek przemysłu energetycznego. Odkryjemy tam wspaniały Space Center Houston – olbrzymi naukowy kompleks, którym zarządzają badacze NASA, a także wiele innych miejsc, m.in.: Muzeum Sztuki Współczesnej, park wodny Geralda D. Hinesa z monumentalną fontanną w kształcie wodospadu i miejsce ZOO, w którym żyje ponad 6 tysięcy różnych gatunków zwierząt.

5. Phoenix

To stolica Arizony, którą zamieszkuje niecałe 1.5 miliona ludzi. Phoenix słynie przede wszystkim z największego na świecie miejskiego parku o nazwie South Mountain Park. Warto również wybrać się do Parku Pamięci Narodowej, w którym mieszczą się liczne pomniki poległych, a także zobaczyć Kapitol, w którym znajduje się siedziba władz miasta. Pierwszym kościołem katolickim w mieście jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny, której budowę zakończono w 1914 roku.

6. Filadelfia

Jest szóstym co do wielkości miastem w USA (1.5 miliona mieszkańców), leżącym na wschodnim wybrzeżu, w stanie Pensylwania. Filadelfia była pierwszą stolicą Ameryki, a charakterystyczny czerwony budynek nazywany Independence Hall, to miejsce, w którym została przyjęta Deklaracja Niepodległości USA. W Filadelfii znajdują się słynne Rocky Steps – 72 kamienne stopnie zlokalizowane przed muzeum sztuki, które możemy zobaczyć w filmie Rocky.

> Ciekawostki o Filadelfii

Filadelfia wieżowce samochody autostrada
Miasto Filadelfia w stanie Pensylwania

7. San Antonio

To miasto w Teksasie, którego liczba ludności wynosi 1,5 miliona. Główną atrakcją San Antonio jest Alamo, czyli hiszpańska placówka wojskowa oraz pierwszy w USA klimatyzowany bank, hotel oraz kościół. Głównymi sektorami działalności miasta są hotelarstwo, a także medycyna i biotechnologia. San Antonio produkuje spore ilości piwa, bydła oraz ropy naftowej. Nazywane jest również centrum szkolnictwa wyższego, ponieważ działa tu 12 uczelni.

8. San Diego

Miasto w południowej Kalifornii, leżące blisko Meksyku. Mieszka tu blisko 1.5 miliona ludzi. Charakterystycznym miejscem jest Wyspa Coronado, na której mieści się największy drewniany budynek w USA, a także baza lotnictwa wojskowego, która znana jest m.in. z filmu Top Gun. San Diego słynie również z największej produkcji avocado na świecie.

> Ciekawostki o San Diego

miasto San Diego ciekawostki atrakcje Kalifornia
San Diego, miasto w Kalifornii

9. Największe miasta USA: Dallas

Dallas, to amerykańskie miasto leżące w północnej części stanu Teksas, zamieszkiwane przez ponad 1 milion ludzi. Znajduje się tam największa w USA dzielnica sztuki miejskiej, a rdzeniem gospodarki miasta jest handel. W Dallas w 1963 r. został zamordowany prezydent Stanów Zjednoczonych – John F. Kennedy. Wyjątkową nocną panoramę tworzą wieżowce Bank of America Plaza oraz Reunion Tower.

10. San Jose

Dziesiąte co do wielkości miasto Stanów Zjednoczonych Ameryki, jest zlokalizowane na zachodnim wybrzeża Kalifornii. Mieszka tam blisko 1 milion mieszkańców. San Jose nazywane jest „Stolicą Doliny Krzemowej”, zajmując 5 miejsce na liście najdroższych miast świata. W Dolinie Krzemowej znajdują się siedziby światowych gigantów, m.in.: Google’a, Apple’a, Facebook’a, Yahoo!, eBay’a, IBM’a i wielu innych.

W mieście znaleźć można kilka oryginalnych muzeów oraz Dom Pani Winchester, będący czteropiętrową nieukończoną budowlą, uważaną za nawiedzoną. W najwyższym punkcie miasta – Szczycie Kopernika, znajduje się również Obserwatorium Licka, gdzie dokonano kilku istotnych astronomicznych odkryć.

Największe miasta USA – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Nevada
> Hawaje
> New Jersey
> Najsłynniejsi prezydenci USA