Kołobrzeg – niesamowite ciekawostki

Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki

Z czego słynie Kołobrzeg ciekawostki i najważniejsze informacje o Kołobrzegu, które powinieneś znać

1) Kołobrzeg leży u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Mieszka tu ponad czterdzieści tys. osób, a w okresie wakacyjnym trafia tu mnóstwo turystów. Miejscowość istniała już w VIII wieku, a w 1255 r. Kołobrzeg uzyskał prawa miejskie.

Kołobrzeg – uzdrowisko i sanatoria

2) Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe. Występują tu źródła wody geotermalnej, solanki i pokłady borowiny. Są tu leczone choroby górnych dróg oddechowych, krążenia, choroby stawów i inne.

port Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Port w Kołobrzegu

3) W Kołobrzegu jest blisko 30 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Pierwszy zakład kąpieli solankowych otwarto w 1830 roku.

4) Obiekty sanatoryjne w Kołobrzegu: Arka, Bałtyk, Dozamel, Gryf, Górnik, Hutnik, Ikar, Interferie Chalkozyn, Jantar, Kielczanka, Koral Live, Kormoran, Lech, Mega, Mesko, Mewa, MSW, Muszelka, Niwa, Perełka, Parła Bałtyku, Phoenix, Posejdon, Poznanianka, Rawar,Sanatorium Słoneczko, UAM, Verano, Willa Fortuna, Wistom.

5) W 2012 r. powiat kołobrzeski udzielił 3,6 mln noclegów. To trzeci wynik po Warszawie i Krakowie. Liczba ta świadczy o statusie Kołobrzegu jako ważnego ośrodka sanatoryjno-wypoczynkowego.

katedra Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Bazylika, odbudowana po wojnie. Kołobrzeg ciekawostki

Kołobrzeg ciekawostki z historii

6) Do 1872 r. Kołobrzeg miał status twierdzy. W czasie I wojny światowej zamknięto sanatoria i były w nich szpitale wojskowe.

7) Podczas bitwy o Kołobrzeg (4-18 marca 1945) zniszczono 85% zabudowy miasta.

8) W 1963 r. odsłonięto w Kołobrzegu Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Stoi na bulwarze Jana Szymańskiego, w Parku Zdrojowym. W tym okresie otwarto w Kołobrzegu szereg pensjonatów.

plaża molo Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Plaża i molo w Kołobrzegu, z lotu ptaka. Z lewej wzdłuż plaży promenada

Kołobrzeg dziś. Atrakcje, zabytki Kołobrzegu

9) Niedawne inwestycje spowodowały, że plaża w Kołobrzegu jest jedną z najszerszych plaż w Polsce. W najszerszym miejscu plaża ma ponad 100 metrów od brzegu morza. Było to możliwe dzięki przeniesieniu 70 tys. metrów sześciennych piachu z morza oraz wbiciu 10.500 bali drewnianych wzmacniających wybrzeże.

plaża molo w Kołobrzegu atrakcje zabytki uzdrowisko morze
Fragment kołobrzeskiego molo

10) W Kołobrzegu jest promenada mająca 1,5 km długości.

11) Kołobrzeskie molo od 130 lat jest jednym z symboli miasta. Przed wojną miało konstrukcję drewnianą, od końca lat 70 tych konstrukcja molo jest żelbetonowa.

latarnia morska Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki
Kołobrzeg, latarnia morska. Najbardziej znany obiekt w mieście

12) Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu jest częścią fortu obronnego z 1770 roku. Stoi obok portu, ma 26 metrów wysokości i została zbudowana po II wojnie światowej. Poprzednią kołobrzeską latarnię morską zburzyli w marcu 1945 r. Niemcy, podczas walk o wyzwolenie miasta.

13) Siedziba władz Kołobrzegu istniała już w 1380 roku. Był to gotycki ratusz. Został zniszczony podczas oblężenia w 1807 roku, a potem rozebrany. Neogotycki ratusz zbudowano w latach 1829-1832. Wyglądem przypomina średniowieczny zamek, choć nie jest budowlą o charakterze militarnym. Jego centralną częścią jest wieża zegarowa. Adres: ul. Ratuszowa 13.

ratusz Kołobrzegu atrakcje zabytki woj.  zachodniopomorskie
Ratusz na rynku w centrum Kołobrzegu, woj. zachodniopomorskie

14) Ratusz stoi przy kołobrzeskim rynku, wytyczonym w 1255 roku. To plac w centrum miasta, którego zabudową w większości są domy osiedla Nowa Starówka z lat 80. i 90. XX wieku. Jedynie od strony północno-wschodniej stoją trzy budynki pamiętające czasy sprzed II wojny światowej.

15) Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu została wybudowana w XIV wieku, w stylu neogotyckim. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, ostatnio po II wojnie światowej.

16) W Kołobrzegu są dwa punkty Informacji Turystycznej: przy ul. Dworcowej 1 i ul. Morskiej 1.

17) Oceanarium – nieduże akwarium mieści się w Kołobrzegu przy alei I Armii Wojska Polskiego 6C. Są tu m.in. żarłacze rafowe i piranie.

18) Kołobrzeski amfiteatr mieści się przy ul. Fredry 1. Odbywają się tu koncerty i widowiska.

Kołobrzeg ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Koszalin
> Darłowo
> Ustka