Ciekawostki o Darłowie

latarnia morska w Darłowie atrakcje zabytki Darłowa co zobaczyć

Miasto Darłowo ciekawostki i najważniejsze informacje o Darłowie. Historia, zabytki, co zobaczyć. Darłówko

Darłowo

1) Darłowo, to miasto leżące nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w województwie zachodniopomorskim. Mieszka tu ok. 14 tys. ludzi. Prawa miejskie uzyskało w 1271 roku.

2) Darłowo podzielone jest na dwie części: Racisław oraz Darłówko (tu rzeka Wieprza wpada do Bałtyku i są m.in.: port morski, latarnia morska oraz jednostka wojskowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego).

Darłowo ciekawostki z historii

3) Obecna nazwa Darłowo ma krótką historię i została wprowadzona w 1946 roku. Przed II wojną światową był tu Dyrłów, a na mapie wojskowej Dzierzłów. Jeszcze na wojnie używano nazw: Darłów, Derłowo i Derłów.

Zamek Książąt Pomorskich Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek Książąt Pomorskich pamięta czasy średniowiecza. Darłowo ciekawostki

4) W XI wieku był tu gród o nazwie Dirlov lub Dirlovo. Jego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb i tkactwem.

5) Od 1569 do 1625 Darłowo było stolicą niewielkiego terytorialnie księstwa darłowskiego.

6) Pierwszym powojennym burmistrzem Darłowa był Stanisław Dulewicz (1893-1963). Obecnie jego figura – pomnik stoi na ulicy Powstańców Warszawskich, niedaleko rynku.

Wysoka Brama Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Wysoka Brama, jeden z zabytków Darłowa

Atrakcje i zabytki Darłowa

7) W Darłowie przy ul. Zamkowej 4 znajduje się Zamek Książąt Pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1354 roku, potem był przebudowywany. W latach 1807-1808 na zamku znajdował się szpital dla żołnierzy wojsk napoleońskich. Mimo II wojny światowej, zamek nie został zniszczony. W II połowie XX wieku przeszedł remont kapitalny. Od 1988 r. mieści się tu muzeum (mieściło się tu już po wojnie).

kościół Mariacki Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Mariacki. Darłowo ciekawostki

8) Obecny Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie zaczęto budować w 1321 roku, a w 1394 r. wzniesiono kościelną wieżę. Potem kościół należał do protestantów. W 1679 r. wnętrze oraz wieżą spłonęły w pożarze. W 1897 roku przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. W II połowie XX wieku usunięto balkony i przywrócono świątyni gotycki charakter.

9) Latarnia Morska Darłowo  (patrz foto na samej górze) ma 21 metrów wysokości i stoi przy ul. Wschodniej 14. Została zbudowana w XIX wieku (wtedy była niższa). Obecny stan latarnia uzyskała po remoncie w 1927 roku. Budynek można zwiedzać za opłatą, a z góry podziwiać okoliczną panoramę.

rozsuwany most Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Rozsuwany most dzieli deptak handlowy w Darłówku

Darłowo ciekawostki

10) W dzielnicy Darłówko jest rozsuwany most im. Kapitana Witolda Huberta. To jedyne takiego rodzaju urządzenie na polskim wybrzeżu. Most jest dostępny dla pieszych i rowerów.

ratusz rynek fontanna rybaka Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna rybaka i ratusz. Darłowo ciekawostki

11) Stojący na rynku ratusz w Darłowie początkowo był halą targową. W 1725 r. w istniejącego budynku dobudowano jedną kondygnację i uzyskał wygląd barokowy. Przed ratuszem znajduje się fontanna z 1919 roku.

12) Fontanna – pomnik rybaka w Darłowie została wybudowana w 1919 r. według projektu niemieckiego artysty Wilhelma Grossa. Znajduje się na placu Tadeusza Kościuszki 10.

plaża w Darłowie Morze Bałtyckie Darłowo ciekawostki atrakcje
Plaża i deptak w Darłówku, dzielnicy Darłowa, niedaleko latarni morskiej

13) Plaża w Darłowie ma ok. 20 km szerokości i jest przecięta przez rzekę Wieprzę wpływającą do Bałtyku.

14) Z Darłowa kursują statki wycieczkowe na duńską wyspę Bornholm.

Darłowo ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Świnoujście
> Puck
> Ustka